Główna » 5 rzeczy, za które kochamy Islandię

5 rzeczy, za które kochamy Islandię

by Karo
Islandia uzależnia. Jest jak hipnotyzujący narkotyk, po zażyciu którego żadne inne miejsce na Ziemi nie zachwyca. Dlatego, niczym lunatycy, wracamy na nią wciąż i wciąż, starając się zrozumieć jej magię. Za co kochamy Islandię? Niemal za wszystko. Zebraliśmy dla Was te najważniejsze.
 

Kosmiczna przestrzeń

Islandia to jedyne miejsce w Europie, które niemal w całości wygląda tak, jak 100, 300 czy 1000 lat temu. Krajobraz prawie w ogóle nie został przetworzony przez człowieka, architektura została zaprojektowana tak, by jak najbardziej wtopić się w otoczenie.
 
Ta unikalna wyspa ma w sobie tyle sprzeczności, że za każdym zakrętem zastanawiasz się, jak to jest w ogóle możliwe, że natura mogła stworzyć coś tak spektakularnie niezwykłego. Wulkany, pola gejzerów i gorące rzeki spokojnie sobie istnieją obok lodowców, wodospadów, przedziwnych formacji skalnych, zielonych łąk i czarnych jak smoła plaż. Białe noce, mieniące się kolorami tęczy zorze polarne i ciągnące się po horyzont pomarańczowo-czerwone plaże. Do tego nieprzewidywalność i zmienność pogody i wiatr tak silny, że nie można oddychać. Wszystko tam zachwyca, jednocześnie lekko onieśmielając. Po prostu doświadczenie natury  świata w pigułce.
 

Intymność miejsca

Dzięki temu, że na Islandii żyje ok. 350 tysięcy ludzi, z czego dwie trzecie mieszka w stolicy, wyspa w ogromnej części jest pusta. Daje to wyjątkowe w dzisiejszych czasach doświadczenie intymności miejsca, w którym się przebywa. W żadnym innym kraju na Ziemi nie doświadczyliśmy podobnego kontaktu z naturą: pełnego, bliskiego i tak namacalnego. Zabrzmi to jak banał, ale tylko tam czuliśmy rzeczywistą, magiczną obecność czegoś większego niż my sami. Czegoś nieskończonego i niedopowiedzianego. Poza czasem i przestrzenią.
 

Detoks dla każdego

Nie ma lepszego sposobu na zredukowanie stresu, złości czy agresji niż kontakt z naturą. A tej na Islandii nie brakuje. Spacery w naturalnym środowisku obniżają ciśnienie krwi oraz poziom hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny, łagodzą depresję, stymulują rozwój mózgu. Na Islandii można spacerować całymi godzinami, za towarzysza mając własny cień i głowę pełną myśli. Zobaczcie niesamowity reportaż Łukasza Supergana, Ślady, który przemierzył wyspę pieszo ze wschodu na zachód. Zachwycający.
 

Muzyka pełna przestrzeni i powietrza

Na Islandii niemal każdy muzykuje. To część kultury i tradycji, tak jak ogromny szacunek do natury i pokora wobec jej nieprzewidywalności. Jeśli mielibyśmy określić jednym słowem muzykę islandzką, byłaby to PRZESTRZEŃ. Pełno jest niej w twórczości  naszych ukochanych zespołów, takich jak Múm, Sigur Ros, GusGus, Ólafur Arnalds, Emiliana Torrini, Of Monsters and Men czy legendarna i jedyna w swoim rodzaju Bjork. Dopiero jak samemu doświadczy się wyspy, jest się w stanie prawdziwie zrozumieć, skąd ta unikalność ich brzmienia. Taka muzyka nie mogłaby powstać po prostu nigdzie indziej!

Książki – nasze islandzkie inspiracje

Jeśli jeszcze nie byliście na Islandii, warto sobie o niej trochę poczytać. Szczególnie polecamy dwie książki: cykl reportaży dwójki Polaków mieszkających na wyspie, autorów bloga Icestory.pl: Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii, Bereniki Lenard i Piotra Mikołajczaka oraz poetycką opowieść Zostawić Islandię Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który na swojej ukochanej wyspie spędził wiele lat. Autorzy obu książek zaglądają pod podszewkę Islandii, starając się zrozumieć, co tak naprawdę tak nas w niej zachwyca.
 
 

Jedź z nami na Islandię!

Marzycie o podróży na Islandię, ale nie wiecie jak ją zorganizować? Zapraszamy do nas – możemy Wam w tym pomóc :). Wszystkie szczegóły znajdziecie tu: Moon and Back.

********************************************************************  

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie!

1 komentarz

SPAIO 18 października, 2018 - 13:34

POWODZENIA ?!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.