Cosmos Muzeum w Warszawie - Our Little Adventures

Cosmos Muzeum w Warszawie – niezwykłe Muzeum Iluzji i Sztuki Współczesnej

Tu nic nie jest takie, jakie się wydaje. A to, co nam się wydaje, niekoniecznie musi istnieć naprawdę. Te słowa idealnie opisują Cosmos Muzeum w Warszawie – absolutnie niezwykłe Muzeum Iluzji i Sztuki Współczesnej, mieszczące się przy ul. Łuckiej. Znajdziecie tu magicznie rozgwieżdżoną galaktykę, kręty lustrzany labirynt i niezliczone zadziwiające złudzenia optyczne. Wszystkiego można dotykać, sprawdzać i doświadczać na własnej skórze. 

Najlepszą rekomendacją do odwiedzenia tego nowego miejsca na mapie Warszawy niech będzie fakt, że nasze dzieci – najwięksi fani kosmosu ever (TU poczytacie więcej) w ogóle nie chciały stamtąd wychodzić. A po powrocie do domu pytały nas, kiedy znowu tam pójdziemy. 

Ruszamy razem w kosmiczną podróż?

Na naszych dzieciach największe wrażenie zrobił tunel wirowy

Wszystko zaczęło się na Litwie. To tam młodzi litewscy artyści – Tomas Kairys i Matas Jakovlevas – stworzyli swoje pierwsze muzeum iluzji. Muzeum szybko stało się hitem, więc duet zaczął otwierać kolejne tego typu miejsca. To otworzone niedawno w Warszawie jest podobno największą filią Muzeum poza Litwą. Po co powstał Cosmos? Dla twórców cel był jeden. Chcieli, by odwiedzający ich Muzeum zatrzymali się na chwilę i zastanowili, się kim są, co ich otacza i że rzeczywistość można interpretować na wiele różnych sposobów.

Rozgwieżdżona galaktyka - Infinity Mirror Room w Cosmos Muzeum w Warszawie

PONAD 50 RÓŻNYCH EKSPONATÓW W COSMOS MUZEUM W WARSZAWIE

W Cosmos Muzeum znajdziecie ponad 50 różnorodnych eksponatów, które same w sobie są małymi dziełami sztuki. Nas najbardziej oczarowało kilka z nich. Po pierwsze Infinity Room Mirror – niewielkie pomieszczenie, do którego najlepiej jest wejść albo pojedynczo albo z przyjaciółmi. Pokój wypełniony jest ogromnymi lustrami i małymi światełkami zmieniającymi kolory, dzięki czemu ma się wrażenie nieskończonej kosmicznej przestrzeni albo wszechogarniającej rozgwieżdżonej galaktyki, która otacza nas z każdej strony. 

Z kolei Mani i Jasiowi najbardziej podobał się tunel wirowy, w którym można poczuć się jak w wielkim kolorowym kalejdoskopie, który się nieustannie obraca (uprzedzam, że osoby, które mają problem z błędnikiem, mogą poczuć się tam co najmniej nieswojo). Do tego klasyczny pokój Amesa, czyli złudzenie optyczne polegające na tym, że osoba stojąca w kącie pokoju wydaje się bardzo mała w porównaniu do tej, która stoi w kącie przeciwległym; tunel z gęsto zawieszonymi czerwonymi sznureczkami, które oplatają nas z każdej strony (to zdecydowany faworyt naszej 10-miesięcznej Basi); uciekające światełka na podłodze, mnóstwo iluzji optycznych na ścianach, „oddychająca” podświetlona chmura czy niezwykłe efekty świetlne na ścianach. Naprawdę jest w czym wybierać!

Infinity Mirror Room chyba na każdym robi niesamowite wrażenie

JAK ZWIEDZAĆ MUZEUM ILUZJI?

Cosmos Muzeum w Warszawie mieści się na dwóch poziomach. Nie ma wyznaczonej trasy zwiedzania. Można chodzić tak, jak nam się podoba, dowolnie zmieniając kierunek. Wszystkiego można dotykać, sprawdzać, doświadczać. Można też robić zdjęcia i kręcić filmiki. Przy niektórych eksponatach są nawet oznaczone miejsca, gdzie należy stanąć, by zrobić najlepsze zdjęcie. Bo – uwaga – nie wszystkie iluzje są widoczne gołym okiem! Czasem trzeba spojrzeć przez obiektyw aparatu lub ekran telefonu, by zobaczyć jakieś niezwykłe zjawisko optyczne.

Dodatkowo, fajnie jest też przyjść w godzinach okołopołudniowych, kiedy nie ma zbyt wielu odwiedzających. W sieci możecie przeczytać mnóstwo komentarzy o ciągnących się kolejkach i kilkugodzinnym oczekiwaniu na zrobienie sobie zdjęcia przy eksponatach. My jednak nie możemy potwierdzić tych doniesień. Muzeum odwiedziliśmy w środku tygodnia ok. godziny 18:00 – tłumów nie było, choć ludzi było dużo. 

Gdzie kończy się podłoga?
A może wcale jej nie ma?

CZY COSMOS MUZEUM W WARSZAWIE JEST ODPOWIEDNIE DLA DZIECI?

To nietypowe warszawskie muzeum jest wprost wymarzonym miejscem dla małych ciekawych świata odkrywców. Dzieci dowiedzą się, czym jest iluzja i dlaczego ludzkie oko jest ciągle oszukiwane. Cosmos Muzeum jest też świetną okazją do poznania podstawowych praw fizyki i tego, co dzieje się w naszym mózgu. Wizyta może trwać od godziny do trzech – wszystko zależy od tempa zwiedzania i stopnia zaciekawienia Waszych dzieci. My spędziliśmy tam prawie dwie godziny.

Uprzedzamy jednak, że ponad 50 różnorodnych i interaktywnych eksponatów na tak małej powierzchni może przebodźcować dziecko. Dlatego warto jest przyjść tu rano, kiedy maluch nie jest jeszcze zmęczony po całym dniu. My niestety wybraliśmy się po przedszkolu, co nie było najlepszym pomysłem dla naszego 4-letniego Jaśka, który pod koniec wizyty miał kłopot z wyciszeniem się. Z kolei 6-letnia Marianka nie miała żadnych problemów. Spokojnie zwiedzała Muzeum, zatrzymywała się tam, gdzie coś przykuło jej uwagę. Każde dziecko jest inne – pamiętajcie o tym wybierając się do takich miejsc.

I jeszcze ważna uwaga na koniec: jeśli macie dziecko, które jeszcze nie chodzi, warto wziąć nosidło, bo w budynku nie ma windy. 

PODSTAWOWE INFORMACJE O COSMOS MUZEUM W WARSZAWIE

muzeum jest otwarte codziennie w godz. 11-21. Bilety można kupić stacjonarnie i online. Bilety nie należą do najtańszych, ale myślę, że warto wybrać się do takiego miejsca chociaż raz. Cennik: 36 zł – dorośli, 29 zł – studenci, dzieci poniżej 12 lat – 21, bilet rodzinny – 72; 88; 104 PLN (dwie osoby dorosłe + dzieci poniżej 12 lat).

Dołącz do nas!