Dotknij sztuki w U-jazdowskim. Wystawa dla dzieci, jakiej jeszcze nie było!

Dotknij sztuki w U-jazdowskim. Wystawa dla dzieci, jakiej jeszcze nie było!

Dotknij sztuki w U-Jazdowskim to wystawa ze wszech miar niezwykła. Są tam ściany, do których można się przytulić, drgająca podłoga, na której można się położyć i całym ciałem odczuwać muzykę. Znajdziemy tam bajkostwory, gąbczaki, kolorową wietrzną chmurę i ruchome abstrakcyjne obrazy. Dzieła sztuki można wąchać, głaskać, przestawiać a nawet do nich wchodzić. I co równie ważne: WSTĘP NA WYSTAWĘ PRZEZ CAŁY CZAS JEJ TRWANIA JEST WOLNY!

Okazuje się, że wystawa sztuki współczesnej może być przestrzenią do eksperymentowania i zabawy nie tylko dla artysty, ale także dla widzów. Tych małych i tych dużych.

Muzea otwierają się na rodziny z dziećmi

Na szczęście dożyliśmy czasów, w których wyjście z dzieckiem do muzeum czy galerii sztuki współczesnej coraz rzadziej kojarzy się z zakazami i nakazami. Zamiast „Nie dotykaj”, „Nie biegaj” i „Bądź cicho” coraz częściej możemy usłyszeć „Dotknij”, „Doświadczaj”, „Opowiedz nam o tym, co widzisz”. Pamiętacie fantastyczną wystawę Wszystko widzę jako sztukę? w warszawskiej Zachęcie, o której Wam pisaliśmy? Albo „Tu czy tam?” – równie wspaniałą wystawę ilustracji dla dzieci w tej samej instytucji? Z obu wystaw musieliśmy nasze dzieciaki wyciągać niemal siłą. Tak były dobrze przygotowane.

Nie inaczej jest w U-jazdowskim. Dotknij sztuki to coś więcej niż tylko wystawa sztuki współczesnej. To ogromny, sensoryczny plac zabaw, dzięki któremu dzieci nie tylko będą się dobrze bawić, ale też oswoją się z pozornie trudną w odbiorze sztuką.

Warsztaty Dotknij sztuki w U-jazdowskim, fot. materiały prasowe

Skąd pomysł na tak nietypową wystawę?

Pomysł na wystawę narodził się podczas warsztatów z dziećmi przeprowadzonych kilka miesięcy temu w U–jazdowskim przez grupę młodych artystek i artystów. W zajęciach uczestniczyły przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym, które miały wpływ na to, jak ostatecznie dzieło wygląda. Efektem tych spotkań są prace, których można doświadczyć na wystawie.

Co czeka dzieciaki na wystawie Dotknij sztuki w U-jazdowskim?

Dotknij sztuki w U-jazdowskim to 13 różnorodnych dzieł sztuki: instalacji, obrazów i rzeźb. Każda z nich została przygotowana przez innego cenionego polskiego artystę, zaproszonego do współtworzenia wystawy przez dwie kuratorki: Joannę Rentowską i Annę Szary.

Mamy Gąbczaka Bartosza Kokosińskiego, obraz pożerający rzeczywistość, do którego można się przytulić i obejrzeć z każdej strony. Jest praca o tajemniczo brzmiącym tytule Ż Zuzanny Hertzberg , dzięki której wszyscy możemy mieć wpływ na wygląd wystawy. Obrazy zostały powieszone na specjalnych ramach z kółkami, dzięki czemu można je przemieszczać i dowolnie zestawiać.

Są też Bajkostwory Michała Malinowskiego ze Storyteller Museum – Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, organizatora wystawy – ogromne czarno-białe poduchy w różnych kształtach, na których można odpocząć lub poskakać albo opowiedzieć jakąś ciekawą historię. Jest pachnąca gumą balonową Bouba Justyny Wiśniowskiej, która – niczym mięciutka i delikatna różowa huba – rozrosła się na ścianach i suficie jednego z pomieszczeń.

Do magicznej jak marzenie senne, bajkowej instalacji Alicji Bielawskiej Wiał wiatr i podmuch morski sypał snami można wejść, zanurzyć się w niej i dać się porwać wiatrowi. Natomiast drewniany drgający podest Do-tyki #4 Krzysztofa Topolskiego zaprasza do położenia się na nim i wsłuchania w wibrujące spod spodu dźwięki.

Jest też powrót do przeszłości, marzenie o przedziwnych światach łączących różne faktury, wzory, kształty i kolory. Jest również odstraszacz mitycznej harpii, polującej na samotnych podróżników. I moja ulubiona O ja! Abstrakcja! Agaty Królak, która zaprasza dzieciaki do tworzenia własnych historii za pomocą magnetycznych kształtów. Nie przypominają one niczego konkretnego, są raczej barwnymi elementami, z których może powstać abstrakcyjny obraz.

Dla kogo jest wystawa?

Dotknij sztuki w U-jazdowskim skierowana jest do małych i dużych. Nawet dwumiesięczna Basia z zaciekawieniem przyglądała się kolorowym kształtom Agaty Królak i wirującym na wietrze paskom Alicji Bielawskiej! Myślę, że wystawa dotrze zarówno do wielbicieli sztuki, jak i do tych, co o sztuce współczesnej nie wiedzą nic. To zaproszenie do zmysłowego odbioru świata, skierowane do każdego, niezależnie od wieku, umiejętności, wiedzy czy sposobu postrzegania świata. Dodatkowo w galerii przez cały czas obecne są animatorki, które przekazują „instrukcje obsługi” poszczególnych dzieł, a także opowiadają ciekawe historie z nimi związane. Można je zatem pytać o wszystko!

Jak najlepiej zwiedzać wystawę? Z przewodnikiem dla rodzin!

Jeśli zaś sami chcemy zwiedzać wystawę, warto wziąć super przygotowaną ulotkę – przewodnik po wystawie dla rodzin. Znajdują się w niej, napisane zrozumiałym dla każdego językiem, informacje na temat wszystkich dzieł zgromadzonych na wystawie. Są też pytania, które możemy zadać dzieciakom, wciągając ich do bardziej aktywnego doświadczania wystawy.

Wystawę Dotknij Sztuki można oglądać w Zamku Ujazdowskim do 20 października 2019. Wstęp na wystawę jest WOLNY. Wystawie towarzyszy bogaty program warsztatów. Więcej informacji: TU.

❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl. Zabierzemy Cię w podróż życia! #robniemozliwe