Atrakcje dla dzieci w Warszawie - przewodnik - Our Little Adventures

Atrakcje dla dzieci w Warszawie – TOP 10 miejsc z historią w tle

Ciężko wybrać atrakcje dla dzieci w Warszawie, zwłaszcza jak jest się tutaj pierwszy raz. Pierwszy raz zawsze jest najtrudniejszy. Stolica Polski, jak każde duże miasto z bogatą i skomplikowaną historią ma tyle ciekawych miejsc do zobaczenia! Dodatkowo, na początku Warszawa może wydawać się duża, głośna i mało przyjazna. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was propozycję spokojnego, przyjemnego rodzinnego spaceru. Takiego, od którego nie zabolą małe nóżki a głowy nie będą przebodźcowane.

Zakładajcie zatem wygodne buty, bierzcie dzieciaki pod pachę i w drogę!

Nasza trasa spacerowa została przygotowana z myślą o rodzinach, które są pierwszy raz w Warszawie i chcą pokazać stolicę swoim dzieciom. Dlatego też obowiązkowymi punktami na trasie są najbardziej znane i rozpoznawalne symbole stolicy: Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, Syrenka czy Łazienki Królewskie. Uważamy, że każdy w swoim życiu powinien choć raz te miejsca odwiedzić. W końcu to one m.in. ukształtowały to, kim jesteśmy jako naród. Choć brzmi to może strasznie patetycznie, to po prostu fajnie jest wiedzieć, skąd się pochodzi i dlaczego jest się tym, kim się jest. Dlatego też naszą trasę można też potraktować jako taką małą patriotyczną przypominajkę dla tych, którzy albo są warszawiakami albo bardzo często do stolicy przyjeżdżają.

Spacer najlepiej rozłożyć sobie na dwa dni. Trasę można oczywiście przejść także w ciągu jednego dnia. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że o wiele przyjemniej jest chodzić wolniej i zatrzymywać się tam, gdzie będziemy mieli na to ochotę. A z dziećmi, jak sami wiecie, takich momentów jest całkiem sporo.

Przygotowaliśmy dla Was zarówno filmik, w którym o wszystkim opowiadamy, jak i spis wszystkich miejsc z dokładną trasą przejścia. Mamy nadzieję, że dacie się choć trochę zainspirować! Zapraszamy na atrakcje dla dzieci w Warszawie z przepiękną historią Polski w tle!

DZIEŃ PIERWSZY: WARSZAWA DLA DZIECI - OD PAŁACU KULTURY DO KOLUMNY ZYGMUNTA

Pałac Kultury i Nauki - centrum warszawskiego wszechświata

Naszą wycieczkę po Warszawie zaczynamy od najbardziej rozpoznawalnego budynku stolicy – od Pałacu Kultury i Nauki. Dla jednych koszmarny relikt PRL-u, dla innych fantastyczny zabytek architektury socrealistycznej. Dla nas to miejsce przez cały rok tętniące życiem, gdzie odbywa się bardzo dużo fantastycznych wydarzeń. Do Pałacu (albo Pajaca, jak niektórzy go określają) przychodzimy na koncerty, do kina (Kinoteka) i na spektakle teatralne (Teatr Lalka, Teatr Studio, Dramatyczny, 6. Piętro). Odwiedzamy dinozaury (Muzeum Ewolucji) i domki dla lalek (Muzeum Domów dla Lalek), zjadamy śniadania przy długim wspólnym stole przed Barem Studio. Zimą jeździmy na łyżwach, latem siadamy w cieniu drzew i taplamy się w fontannach. Od czasu do czasu wdrapujemy się na 33. piętro, by spojrzeć na Warszawę z samej góry (bilety do kupienia w kasach od strony Pl. Defilad / ul. Marszałkowskiej). To takie nasze centrum warszawskiego wszechświata. Będąc pierwszy raz w Warszawie, nie można darować sobie tej przyjemności.

Plac Grzybowski - historia Warszawy w pigułce

Z Pałacu Kultury i Nauki idziemy w kierunku ul. Świętokrzyskiej. Mijamy fontannę, pomnik Janusza Korczaka. Przecinamy Świętokrzyską i małą uliczką Wallenberga docieramy do Placu Grzybowskiego. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w Warszawie. Fantastyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, różnych stylów architektonicznych i kultur. O każdej porze roku (no może poza magicznym Festiwalem Singera) jest tu cicho i spokojnie. Idealne miejsce, by na chwilę się zatrzymać. 

Przez kilka stuleci Plac Grzybowski był ogromnym targowiskiem, dopiero pod koniec XIX wieku powstał tu skwer. Aż do II wojny światowej był to obszar przenikania się dwóch kultur – polskiej i żydowskiej. W czasie wojny Plac Grzybowski znalazł się w obrębie getta. Poza chwilą spokoju, warto przyjrzeć się zabytkowym kamienicom na Próżnej, poczuć klimat przedwojennej wielokulturowej Warszawy. By może Plac Grzybowski nie jest pierwszym wyborem na Warszawę dla dzieci, ale na pewno jest czymś bardzo ciekawym i uwrażliwiającym. 

Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski

Z Placu Grzybowskiego przecinamy Marszałkowską i idziemy w kierunku Ogrodu Saskiego – symbolu przedwojennej Warszawy, ale także pierwszego publicznego parku miejskiego w Polsce (August II Mocny otworzył go dla mieszkańców w 1727 roku). Niezależnie od pory roku jest tam trochę jak w innej bajce. Prawie zawsze można spotkać tam ulicznych grajków, napić się dobrej kawy z przenośnej rowerowej kawiarni czy po prostu pogapić się na ogromną fontannę (od wiosny do jesieni). Jest tam też dosyć spory plac zabaw. Można więc zrobić tu przystanek.

Na placu zabaw warto poczekać z jeszcze jednego powodu. Tuż za placem zabaw jest Grób Nieznanego Żołnierza – takie totalne #mustsee w stolicy dla kogoś, kto jest pierwszy raz w Warszawie – bardziej warszawskiej atrakcji dla dzieci chyba trudno szukać. Warto więc poczekać do pełnej godziny, by na własne oczy zobaczyć zmianę warty. Gwarantujemy, że na każdym dziecku zrobi to ogromne wrażenie. 

Trakt Królewski: od Kolumny Zygmunta po Pałac w Wilanowie

Będąc pierwszy raz w Warszawie po prostu nie można ominąć tej trasy. Warszawski Trakt Królewski to jedna z najbardziej reprezentacyjnych tras w Polsce, tak jak paryskie les Champs Élysées, la Rambla w Barcelonie czy the Mall w Londynie.  Sami rozumiecie, że choć raz w życiu trzeba się tamtędy przejść. Zwłaszcza, że wzdłuż tej słynnej trasy – która powstała prawie 500 lat temu! – jest całe mnóstwo fantastycznych zabytkowych budynków i ważnych miejsc dla historii naszego kraju. My proponujemy zacząć spacer przy Hotelu Europejskim i Bristolu i pójść w kierunku Starówki. Idealny dystans dla maluchów.

Pałac Prezydencki - atrakcje dla dzieci w Warszawie

Mimo że na większości dorosłych Pałac Prezydencki nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia, to zapewniamy, że dla małych uczestników wycieczki po Warszawie takie wrażenie zrobi na bank. W końcu nie codziennie można zobaczyć miejsce, gdzie mieszka najważniejsza osoba w państwie, prawda? No i książę Józef Poniatowski na koniu! Każde dziecko będzie patrzyło na niego jak w obrazek. Sprawdźcie sami!

Warszawska Starówka - Zamek Królewski, król superbohater i kolorowe kamienice

Po kilku minutach (albo kilkunastu, jeśli zatrzymujemy się na obwarzanki, chodzenie po murkach i lody) docieramy przed Zamek Królewski i słynną Kolumnę Zygmunta. Wiecie, że król Zygmunt III Waza nie bez powodu znalazł się na szczycie kolumny? Zgodnie z jedną z warszawskich legend, król obserwuje z wysoka całe miasto, by je chronić. Kiedy tylko miasto zostanie zaatakowane przez wroga, Zygmunt, niczym superbohater sfrunie z kolumny, by ratować mieszkańców przed grożącym im niebezpieczeństwem. Całkiem niezła historia Warszawy dla dzieci, co? Idealna, by zachęcić dzieciaki do dalszego spaceru, kiedy nóżki odmówią posłuszeństwa. 

Jeśli będzie mieć nieco więcej czasu polecamy wspiąć się na wieżę kościoła św. Anny tuż przy Placu Zamkowym. Rozciąga się z niej przepiękny widok na całe Stare Miasto. Polecamy także spacer po Starówce śladami legend warszawskich. Tylko uprzedzamy, to propozycja tylko dla najbardziej nieustraszonych… Oko Bazyliszka patrzy z ukrycia! 

Pierwszy dzień naszego spaceru po najbardziej rozpoznawalnych symbolach Warszawy można zakończyć właśnie tu, na Starym Mieście. Kolorowe kamieniczki, obronne mury Barbakanu i lody przy Multimedialnym Parku Fontann (w sezonie letnim) będą idealnym zwieńczeniem naszej rodzinnej wędrówki. Na rodzinny obiad polecamy Pyzę Warszawską położoną tuż przy wejściu na Plac Zamkowy, naprzeciwko kościoła św. Anny. Dużo, dobrze i smacznie. No i są dodatkowe gratisy dla dzieci. Takie małe dodatkowe atrakcje dla dzieci w Warszawie.

DZIEŃ DRUGI - PIERWSZY RAZ W WARSZAWIE

Syrenka Warszawska i Bulwary Wiślane

Od Syrenki Warszawskiej, położonej przy bulwarach wiślanych zaraz przy Centrum Nauki Kopernik można zacząć spacer drugiego dnia. A jeszcze lepiej zacząć ten spacer po drugiej stronie Wisły, na tzw. Poniatówce – plaży miejskiej tuż przy Stadionie Narodowym. Dzięki temu, mali fajni piłki nożnej będą mogli zobaczyć z bliska jeden z najbardziej znanych stadionów w Polsce, a my – przechodząc pieszo przez Most Świętokrzyski – będziemy mieć wspaniały widok na całą lewobrzeżną część Warszawy: Stare Miasto i Śródmieście. 

Jak już znajdziecie się przy Syrence, przejdźcie pod Centrum Nauki Kopernik do Parku Odkrywców. Samego Kopernika i Planetarium polecamy zostawić sobie na inny dzień – warto spędzić tam co najmniej 3-4 godziny. Pochodźcie sobie bulwarami, wejdźcie na dach Biblioteki Uniwersyteckiej z przepięknym ogrodem, zajdźcie na wystawę lub kawę do Muzeum nad Wisłą. Latem przepłyńcie się tramwajem wodnym czy kajakiem. Poszukajcie rodziny bobrów po prawej stronie rzeki, wypożyczcie rowery i zróbcie sobie małą wycieczkę wzdłuż Wisły. Warszawska Wisła od kilku lat przechodzi gruntowną rewitalizację – z roku na rok jest tu coraz więcej niesamowitych rzeczy do odkrycia.

Spacer na wzgórze uniwersyteckie i czekoladowy przystanek w Kafce

Z bulwarów na wysokości Kopernika ruszamy w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Proponujemy przejść ul. Leszczyńską przechodzącą w Oboźną, gdzie można sobie zrobić mały słodki przystanek. Tuż pod wzgórzem, na którym mieści się historyczna część Uniwersytetu Warszawskiego jest jedna z naszych ulubionych knajpek – kawiarnia Kafka, w której robią nie tylko bardzo dobrą kawę, ale też aromatyczną, gęstą czekoladę. U nas przystanek obowiązkowy. 

Zaraz za Kafką w górę ulicy po prawej stronie przechodzimy przez bramę na kampus uniwersytecki. Na nas za każdym razem te majestatyczne budynki robią to samo ogromne wrażenie. Fajnie pokazać jest je dzieciom.

 

Atrakcje dla dzieci Warszawa to Łazienki Królewskie - w ogrodzie króla Stasia

Z Krakowskiego Przedmieścia, tuż spod bramy uniwersyteckiej jeździ turystyczna linia autobusowa nr 180. Autobusem najłatwiej podjechać do kolejnych naszych dwóch parków, będących punktami obowiązkowymi dla kogoś, kto jest pierwszy raz w Warszawie: Łazienek Królewskich i Pałacu w Wilanowie.

Łazienki Królewskie, nazywane “najszczęśliwszym miejscem w Warszawie” to zdecydowanie jedno z naszych ulubionych miejsc w Warszawie. Tu najczęściej chodzimy na spacery, tu karmimy wiewiórki i kaczki, biegamy, odpoczywamy na trawie czy przychodzimy z dzieciakami na muzealne fantastyczne warsztaty. Niemal za każdym razem jemy też tam gofry, do których zazwyczaj jest ogromna kolejka. 

Łazienki można zwiedzać na różne sposoby. Można albo chodzić z muzealnym folderkiem po kolei odhaczając różne klasycystyczne zabytki (koniecznie Pałac na Wodzie!) i historyczne części albo – co zdecydowanie my bardziej wolimy – można się tam po prostu snuć, zachodząc do interesujących nas miejsc. Spokojny spacer z karmieniem wiewiórek i zabawą na placu zabaw zajmie nam pewnie ok. 2 godzin.

Pałac w Wilanowie - Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego

Ostatni punkt naszej wycieczki w Warszawie to Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Muzeum wraz z otaczającym przepięknym ogrodem warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Idealne miejsce, by dzieciaki mogły sobie wyobrazić jak wyglądało królewskie codzienne życie, gdzie mieszkał ogrodnik, który opiekował się ogrodem różanym, gdzie trzymano konie czy co król Jan jadał na śniadanie. Polecamy wybrać się tam również zimą – Królewski Ogród Światła i towarzysząca mu muzyka na każdym na pewno zrobią duże wrażenie. Poza tym w Parku odbywa się mnóstwo ciekawych warsztatów przyrodniczych, historycznych czy rekonstrukcyjnych skierowanych do rodzin – bardzo fajny pomysł na jistoryczne atrakcje dla dzieci w Warszawie. Warto jednak wcześniej zerknąć na stronę, by móc sobie zaplanować czas.

Dołącz do nas!

Zobacz więcej wpisów o Warszawie - podpowiadamy, co można robić całą rodziną!

3 komentarze

Katarzyna 4 lutego, 2020 - 00:52
Pierwszego dnia chyba trochę przegoniliście dzieciaczki jak na takich maluchów to sporo ,bynajmniej dla moich . A co do trasy to faktycznie optymalna i na krótki pobyt idealna .
Karo 4 lutego, 2020 - 01:33
Nie aż tak bardzo! Nasze przyzwyczajone do chodzenia :). Poza tym to nie jest jakaś strasznie długa trasa. Wszystko zależy od tego, na jak długo się zatrzymujesz :P. A z dziećmi, to wiadomo, że nic nie trwa krótko, prawda?
Justyna 10 lutego, 2020 - 20:57
Dziękuję bardzo za ten przewodnik! Na wiosnę planujemy wizytę w Warszawie i skorzystamy napewno! A może jeszcze jakaś porada gdzie najlepiej szukać noclegu?
Add Comment