Główna » Książki o przyrodzie dla dzieci

Książki o przyrodzie dla dzieci

by Karo

Nie znam maluchów, które choć raz nie zadałyby pytania o to, gdzie mieszkają gąsienice, co jedzą dinozaury albo dlaczego po zimie jest wiosna. Co więcej, dzieciom z reguły nie wystarczą zdawkowe odpowiedzi znalezione na szybko w wyszukiwarce Google’a. One najczęściej chcą to wszystko po prostu zobaczyć. Dlatego też książki o przyrodzie dla dzieci zajmują w naszej biblioteczce miejsce szczególne.

Na szczęście w księgarniach i bibliotekach znajdziemy dużo ciekawych i ładnie wydanych propozycji dla dzieci, wyjaśniających różne zagadki natury. Jedną z nich jest nowa seria kieszonkowych książek o przyrodzie wydawnictwa Wilga, MŁODZI PRZYRODNICY.

MŁODZI PRZYRODNICY – SERIA 4 PRZYSTĘPNYCH KSIĄŻECZEK DLA DZIECI

Autorką 4 wydanych właśnie w Polsce książek o przyrodzie dla dzieci jest Emily Bone, angielska pisarka i popularyzatorka nauki dla najmłodszych. My z kolei, razem z Renią z bloga Ronja oraz ekipą z Dzieci Lasu, jesteśmy patronami medialnymi tej serii.

Seria MŁODZI PRZYRODNICY składa się z czterech 32-stronicowych książeczek:

  • Pory roku – więcej TUTAJ
  • Dzieci zwierząt – więcej TUTAJ
  • Owady i inne małe zwierzęta – więcej TUTAJ
  • Dinozaury – więcej – TUTAJ
Młodzi przyrodnicy, Wydawnictwo Wilga
Seria Młodzi Przyrodnicy, Wydawnictwo Wilga
Seria Młodzi Przyrodnicy, Wydawnictwo Wilga
Książki o przyrodzie dla dzieci
Książki o przyrodzie dla dzieci, Our Little Adventures
Młodzi Przyrodnicy, Our Little Adventures

Każda książka to bardzo prosto i przystępnie napisany miniprzewodnik. Dodatkowo, teksty są krótkie, więc dzieci rozpoczynające swoją przygodę z czytaniem nie będą miały problemu z samodzielną lekturą. Młodsze dzieci natomiast – tak jak Mania i Jasio – nie są bombardowane nadmiarem informacji.

Poza tym, fajnie pomyślano także o ilustracjach. Książki w serii MŁODZI PRZYRODNICY są po prostu pięknie narysowane. Obrazki są stonowane, nie “krzyczą” do dziecka, nie odwracają uwagi od czytanego tekstu. Co więcej, podobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom :).

KSIĄŻKI O PRZYRODZIE DLA DZIECI – CO KAŻDY MALUCH WIEDZIEĆ POWINIEN

MŁODZI PRZYRODNICY to prawdziwa kopalnia wiedzy, dostosowanej do wrażliwości i możliwości przedszkolaków. Takie książki o przyrodzie dla dzieci po prostu uwielbiamy!

I tak z “Pór roku” maluchy dowiedzą się, jak wygląda świat, kiedy zmieniają się pory roku. Dlaczego jesienią drzewa gubią liście, jaskółki odlatują do ciepłych krajów a jeże zakopują się w suche liście.

W książce “Owady i inne małe zwierzęta”dzieci znajdą podstawowe informacje o mrówkach, motylach, świetlikach a nawet patyczakach, liśćcach i modliszkach. Zobaczą też, że ćmy, czyli nocne motyle potrafią być równie kolorowe jak ich kumple, którzy żyją za dnia.

“Dzieci zwierząt” to – poza przeglądem różnych zwierząt z całego świata – wspaniała opowieść o życiu, dorastaniu i opiekowaniu się sobą nawzajem. To zdecydowanie ulubiona część Marianki z całej serii MŁODZI PRZYRODNICY.

Z kolei Jasio, który jest teraz na etapie dinozaurowym, w nieskończoność przeglądałby “Dinozaury”. Dodatkowo, to on pierwszy zauważył, że tyranozaur wygląda w tej serii trochę inaczej, niż we wszystkich innych książkach o przyrodzie, jakie do tej pory czytaliśmy. Na ilustracjach Lee Cosgrove w serii Wilgi tyranozaur jest cały niebieski i ma czerwone pióra na grzbiecie.

  • Więcej o naszych ulubionych książkach o dinozaurach znajdziecie TU.

MŁODZI PRZYRODNICY W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM

Świeżo przeczytane książki o przyrodzie dla dzieci zainspirowały nas do skorzystania z pierwszych, naprawdę ciepłych, promieni wiosennego słońca. Szybko więc podjęliśmy decyzję o ruszeniu do tzw. “zielonych płuc Warszawy”, czyli Kampinoskiego Parku Narodowego. Mania z Jasiem koniecznie chcieli porównać książkowe mrowisko z prawdziwym domem mrówek. Musieli również sprawdzić, czy rzeczywiście pająki zaczęły już budować swoje sieci. Nie mówiąc już o szukaniu pierwszych śladów budzącego się na wiosnę leśnego życia.

Dodatkowo, Jasio uparcie szukał śladów dinozaurów (może chociaż jakiś mały pterodaktyl?). Próbował też – jako zdecydowanie najlepszy z całej naszej rodziny początkujący ornitolog – dostrzec, jaki ptak o tej porze roku może siedzieć na gałęziach drzew.

Kampinoski Park Narodowy, Our Little Adventures
Młodzi przyrodnicy na tropie :)

PARKING W GRANICY – POCZĄTEK PRZYGODY Z PUSZCZĄ KAMPINOSKĄ

Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Kampinoskim Parku Narodowym, swoją przygodę
polecamy zacząć od zostawienia samochodu na bezpłatnym parkingu w miejscowości Granica. Z centrum Warszawy jedzie się tam ok. 35-50 min. w zależności od natężenia ruchu.

Można też dojechać komunikacją publiczną – do położonej 3,5 km od wejścia do Parku miejscowości Kampinos dojeżdża autobus 719 (z centrum Warszawy zajmie nam to jednak ponad 1,5 godz.).

DZIECI + LAS = PRZEPIS NA WYCIECZKĘ IDEALNĄ

Fajne jest to, że wystarczy jakieś 10 minut spaceru z parkingu w Granicy, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Najpierw mijamy otwarty dla wszystkich małych i dużych leśników Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinosu, jedno z najstarszych tego typu miejsc w Polsce. Znajdziemy tam skansen budownictwa puszczańskiego, wystawy plenerowe i mnóstwo leśnych warsztatów dla starszaków (dla przedszkolaków nic niestety nie ma).

Kampinoski Park Narodowy, Our Little Adventures
Kampinoski Park Narodowy, Granica, Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny

Po chwili dochodzimy do absolutnie zachwycającego rozlewiska i pomostu z wieżą widokową. Nasze dzieci spędziły tam ponad godzinę – brodziły patykami w wodzie, szukały ryb, wsłuchiwały się w różne odgłosy niesione przez wodę.

Wokół jest mnóstwo dobrze utwardzonych ścieżek (rowerowych i pieszych), spokojnie można przyjechać z wózkiem. Są też wiaty, pod którymi można zrobić piknik. Poza tym mnóstwo leśnych skarbów: szyszek, patyków, zwalonych drzew, babiego lata, odgłosów natury i błogiej ciszy. Po prostu przepis na idealną kilkugodzinną rodzinną wycieczkę.

Kampinoski Park Narodowy, Granica, Our Little Adventures
Kampinoski Park Narodowy, rozlewisko w Granicy
Kampinoski Park Narodowy, Our Little Adventures

WIĘCEJ O LESIE

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.