Wieliczka z dziećmi, czyli wyprawa do baśniowej Solilandii

Wieliczka z dziećmi – wyprawa do baśniowej Solilandii

Wieliczka z dziećmi to świetny pomysł na rodzinną weekendową wyprawę. Przede wszystkim to tu mieści się najstarsza na świecie nieprzerwanie działająca kopalnia soli wpisana na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo, w kopalni zaprojektowano specjalnie dla dzieci podziemną trasę. Dzięki temu dzieciaki nie tylko dowiadują się mnóstwa ciekawych rzeczy o soli, ale też mogą podążać swoim rytmem.

Poza tym tężnia solankowa, z której rozciąga się malowniczy widok na całą okolicę. Tajemniczy Zamek Żupny i sobotnie koncerty orkiestry górniczej w Parku Świętej Kingi. To małe średniowieczne miasteczko kryje w sobie o wiele więcej, niż by się mogło wydawać.

Nasi mali poszukiwacze przygód


Wieliczka z dziećmi – 5 propozycji rodzinnych aktywności

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to jedno z tych miejsc w Polsce, które najzwyczajniej w świecie trzeba zobaczyć. Tak jak Zamek Królewski na Wawelu, Grób Nieznanego Żołnierza, Morskie Oko czy Puszcza Białowieska. Właśnie tam serce bije nam trochę szybciej, po prostu czujemy, że jesteśmy w miejscu ważnym. Takim, które – jakkolwiek patetycznie by to nie zabrzmiało – tworzy tożsamość i historię naszego kraju. Daję siłę i świadomość tego, skąd się pochodzi i co nas kształtuje. Dlatego kiedy dostaliśmy zaproszenie do Kopalni Soli w Wieliczce, bardzo się ucieszyliśmy. Wieliczka od dawna była na naszej bucket list rodzinnych podróży.

Wiecie, że Wieliczkę odwiedziło już ponad 45 milionów turystów z całego świata?

Nic dziwnego. 3 kilometry wykutych w soli krętych korytarzy, ogromne podziemne komory, zielono-błękitne jeziorka, solne rzeźby i majestatyczne konstrukcje ciesielskie. Nie ma chyba osoby, na której Kopalnia Soli w Wieliczce nie zrobiłaby wrażenia.

Jednak żeby zobaczyć te prawdziwe cuda natury, trzeba pokonać ponad 800 schodków i zejść pod ziemię na głębokość 135 metrów. Kopalnię można zwiedzać na różne sposoby. Można przejść trasą turystyczną (ok. 2,5 godz.) zaczynającą się w Szybie Daniłowicza. Można też wybrać bardziej wymagającą trasę górniczą (z ekwipunkiem górniczym, ok. 3 godz.), której początek jest z drugiej strony kopalni, w Szybie Regis. Jest jeszcze trzecia opcja – trasa dla rodzin z dziećmi, którą wybraliśmy my.

Wieliczka z dziećmi – Odkrywamy Solilandię

Odkrywamy Solilandię to trasa dla rodzin z dziećmi, której szlak prawie w całości pokrywa się z trasą turystyczną (z wyłączeniem komory Kazimierza Wielkiego i Drozdowice III). Na dzieciaki czekają tu prawdziwe podziemne przygody. Solilandia to niesamowita kraina, w której władzę sprawuje tajemniczy duch kopalni, Skarbnik. Dodatkowo, mieszkają tam przedziwne Soliludki, które od wieków pomagają górnikom w pracy. Są też ogromne jaja solizaura, mnóstwo zagadek do rozwiązania i tropów, którymi trzeba podążać, by odkryć tajemnicę Solilandii.

Trasa dla dzieci rekomendowana jest od 5 roku życia. I chyba słusznie. Nasza 5-letnia Marianka niemal w całości była pochłonięta podziemnymi przygodami – dzielnie szła obok kolorowego skrzata, który prowadził dzieci przez kręte korytarze. Natomiast 3-letni Jasiek wolał trzymać się mojej spódnicy, co jakiś czas podchodząc do skrzata. Basia natomiast słodko sobie spała niemal przez całą trasę zamotana w Tuli :).

Cała trasa zajmuje ok. 2,5 godziny. Sprawne i energiczne dzieciaki (nawet 3-latki) bez problemu poradzą sobie z jej długością i intensywnością różnych aktywności. Po drodze zobaczymy legendarne podziemne miejsca: przepiękną Kaplicę św. Kingi z solnymi ołtarzami i figurami, ogromne komory, długie korytarze czy interaktywny solny plac zabaw. Na dole jest też restauracja, w której można zjeść obiad czy napić się dobrej kawy. Na dół schodzi się schodkami w Szybie Daniłowicza, na świat (jak mówią górnicy) wyjeżdża się windą (szyb Regis).

Wieliczka z dziećmi – wyprawa do baśniowej Solilandii
Najmłodsza uczestniczka naszej podziemnej wyprawy zamotana w chustonosidełko Tula
Baśniowa Solilandia – Wieliczka z dziećmi
Przepiękna kaplica św. Kingi – prawdziwy majstersztyk!
Wieliczka z dziećmi
Odkrywamy Solilandię – wskazówki dla rodziców
  • Pod ziemią jest chłodno – ok. 16-18 stopni. Warto mieć bluzę lub lekką kurtkę (choć nam i naszym dzieciakom było cały czas ciepło – mieliśmy bluzki / sukienki z długim rękawem).
  • Wózek czy nosidełko/chusta dla maluchów? Mimo że część podziemnej trasy turystycznej dostosowana jest do osób poruszających się na wózkach, to zwiedzając szlakiem Solilandii trzeba mieć nosidełko lub chustę. Jest mnóstwo schodków do pokonania.
  • Dzieci do 4 lat zwiedzają za darmo.
  • Toalety na trasie znajdują się po 40 i 90 minutach od rozpoczęcia zwiedzania. Warto zatem zaprowadzić dzieci do łazienki na powierzchni tuż przed wejściem.
  • Dopiero po pokonaniu całej trasy (po 2,5 godz.) dochodzi się do restauracji, gdzie można zjeść obiad. Dlatego warto mieć ze sobą jakieś małe przekąski i coś do picia.
  • Rodzinne zwiedzanie odbywa się w lipcu i sierpniu codziennie o 11:50, 12:45 i 13:45 (poza sezonem tylko w soboty i niedzielę o 11:50). Grupa liczy od 10 do 35 osób (razem z opiekunami). Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub mejlowo. Bilety odbiera się w budynku Organizacji Imprez – nie trzeba stać w ogromnej kolejce! :). Więcej informacji TU.

Tężnia Solankowa

Na terenie Kopalni Soli z łatwością można dostrzec górującą nad otoczeniem przedziwną bryłę. Wielicka tężnia solankowa to największy tego typu obiekt w południowej Polsce. Żeby skorzystać z dobroczynnego wpływu solnego areozolu, który jest rozpylany wewnątrz, warto spędzić tam co najmniej 30 minut. Z dziećmi wydaje się to niemożliwe?

A jednak :). Na szczęście tężnia składa się z wieży widokowej, na którą małe nóżki mogą się wspiąć a także z fajnej, krętej ścieżki, po której można biegać. Wrażenie robią też rynienki z solanką i woda spływająca po gałązkach. Trzeba tylko uważać, żeby się nie zachlapać – na ubraniach mogą zostać solne ślady.

Wieliczka z dziećmi – tężnia solankowa
Wieliczka z dziećmi – tężnia solankowa
Widok z lotu ptaka na tężnię solankową
Wieliczka z dziećmi – tężnia solankowa

Zamek Żupny

Zamek Żupny to przede wszystkim długa górnicza historia sięgająca XIII wieku. To tu przez ponad 700 lat mieściło się centrum przedsiębiorstwa solnego, czyli żupy. W budynkach zamkowych górnicy pobierali narzędzia, wypłacano im pensje i przychodzili zjadać posiłki. Była tu też kaplica, sąd, a nawet więzienie. W 2013 roku Zamek, będący częścią Żup Krakowskich, został wpisany na listę UNESCO.

Dzisiaj w całości jest otwarty dla zwiedzających, w zamkowych salach można oglądać również świetne wystawy. Obecnie można zobaczyć m.in. najcenniejszą w Polsce kolekcję solniczek – małych arcydzieł sztuki.

Wieliczka z dziećmi to dużo więcej niż kopalnia soli – po lewej Zamek Żupny po prawej kościół św Klemensa
Wieliczka z dziećmi – Klasztor Ojców Reformatorów

Wieliczka z dziećmi – spacer po średniowiecznym miasteczku

Spacer po Wieliczce może być prawdziwą rodzinną przygodą. Zwłaszcza jeśli weźmiemy ze sobą bezpłatną ilustrowaną mapę tego średniowiecznego miasteczka (dostępna w kasach Zamku Żupnego). Wieliczka skrywa w sobie wiele tajemnic, które Mania z Jasiem niezwykle skrupulatnie chcieli odkrywać. Jakich? O tym musicie przekonać się sami :). My tylko powiemy, że warto wybrać się na Rynek Górny by zobaczyć niesamowite malowidło 3D na płycie rynku, pójść do legendarnej kawiarni Pistacja na słynne lody wielickie solone czy po prostu odnaleźć najbardziej kolorową kamieniczkę.

Warto trochę poszwędać się po Wieliczce – pięknym średniowiecznym miasteczku
Obraz 3D na Rynku Górnym w Wieliczce

Mikrowyprawa do kościoła św. Sebastiana

Jak już pewnie wiecie z naszego bloga, uwielbiamy małe i duże wyprawy. Lubimy wyjść poza centrum, zobaczyć coś, czego nie ma na mapie głównych atrakcji. Tak też było tym razem. Z kopalni wybraliśmy się na półgodzinny spacer na jedno z wielickich wzgórz. Czekała tam na nas prawdziwa perełka – przepiękny modrzewiowy kościółek św. Sebastiana ufundowany w XVI wieku przez Sebastiana Lubomirskiego w akcie wdzięczności za ocalenie miasta od epidemii cholery.

Ogromne wrażenie zrobiły na nas (na dzieciach też!) kolorowe witraże wykonane według projektu Jana Matejki a także wspaniała polichromia (malowidła na suficie i ścianach) wykonana przez Włodzimierza Tetmajera. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że prawdziwe cuda są tuż pod naszym nosem. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Modrzewiowy kościółek św. Sebastiana na wzgórzu w Wieliczce
Zejdźcie z głównego turystycznego szlaku i zróbcie mikrowyprawę na obrzeża miasta

Wieliczka z dziećmi – gdzie spać? Hotel Grand Sal

Jeśli wybieracie się do Wieliczki na weekend, warto zadbać o fajny nocleg. Taki w centrum wydarzeń, żeby wszędzie było blisko. Na terenie kopalni znajduje się bardzo wygodny, rodzinny hotel – Grand Sal. Hotel ma wszystko to, co potrzeba rodzinom z dziećmi: dogodną lokalizację (tuż przy Szybie Daniłowicza, czyli wejściu do kopalni), szerokie windy i podjazdy dla wózków i miłą obsługę. Jest też restauracja z przepyszną kuchnią (serio, dawno nigdzie nie jedliśmy tak dobrze!), jest fajne menu dla dzieci. Dodatkowo, są kolorowanki i kredki a kelnerzy i kelnerki cierpliwie reagują na różnorodne potrzeby małych i dużych. Co więcej, jest również strefa SPA i mały plac zabaw. Czego chcieć więcej? :)

Hotel Grand Sal na terenie Kopalni Soli w Wieliczce
Fajnie jest czasem być w centrum wydarzeń – Hotel Grand Sal tuż obok kopalni
Na terenie Kopalni Soli każdy znajdzie coś dla siebie


❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

1 komentarz

Amarantus 16 sierpnia, 2020 - 18:54
Wieliczka to chyba jedno z najpiękniejszych miejsc jakie zwiedzałem, na pewno zrobiło na mnie jedno z największych wrażeń. Byłem tam dwa razy ale za każdym razem robi tak samo gigantyczne wrażenie. Jeśli ktoś nie odwiedzał tego miejsca to bardzo polecam, jest naprawdę na skalę światową. Wadą jednak jest fakt dużego obłożenia przez chętnych na jego zwiedzanie a tym samym kolejki.
Add Comment