Główna » Bezpiecznie na zebrze – razem zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci na przejściach dla pieszych

Bezpiecznie na zebrze – razem zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci na przejściach dla pieszych

by Karo

Dzieci są niewidocznymi mieszkańcami miast. Nie projektujemy dla nich ulic, bezpiecznych przestrzeni do zabawy, nie myślimy o tym, jak bezpiecznie zaprojektować okolicę ich szkoły, przedszkola, czy miejsca, w którym żyją. Najwięcej potrąceń pieszych ma miejsce w terenie zabudowanym. Dlatego też Fundacja Rodzic w Mieście zapoczątkowuje akcję BEZPIECZNIE NA ZEBRZE, której celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci na przejściach dla pieszych obok szkół i przedszkoli. Do akcji może dołączyć każdy z nas!

Tatusiu, kiedy miasto będzie do mnie pasowało?

Lulu-Sophia Modler-Andersen 

Mikael Colville-Andersen, Być jak Kopenhaga, Wysoki Zamek 2019

Ktoś zhakował nam system, jak napisał Mikael Colville-Andersen, znany duński dziennikarz i ekspert urbanistyczny, w książce Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe. Daliśmy sobie wmówić, że większe jest lepsze a miasta powinny być projektowane dla samochodów, nie dla ludzi. Drogi muszą być szerokie, przejścia dla pieszych pochowane pod ziemią albo umieszczone na wysokich kładkach. A jeśli już przejście znajdzie się na drodze, to albo światła są tak krótkie, że trzeba przez nie biec, albo nie ma ich wcale. Wiecie, że w 2018 r. na ulicach Polski doszło do 7548 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których zginęło 803 z nich? Za blisko 90% wypadków odpowiadali kierowcy samochodów. Ofiarami tych wypadków było 198 dzieci do 6. roku życia i aż 690 dzieci w wieku 7–14 lat! 

Władze Warszawy podkreślają, że w stolicy maleje liczba ofiar wypadków. Jednak ludzie nadal giną. Tylko w 2019 r. na warszawskich przejściach dla pieszych straciło życie 21 pieszych. Ofiarami tych tragicznych zdarzeń zostają również dzieci. Od początku roku na ulicach Warszawy doszło do trzech potrąceń dzieci na przejściach dla pieszych, w tym niewiele ponad rocznego chłopca. Cała Polska słyszała o wypadku na przejściu dla pieszych na ul. Sokratesa, w którym zginął ojciec prowadzący wózek z dzieckiem, czy o wypadkach na przejściach na Gocławiu i Żoliborzu, w którym kierowca potrącił idącą pasami kobietę z wózkiem. A zebra powinna być przecież miejscem, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie!

Dlatego też w trosce o bezpieczeństwo dzieci, a także wszystkich pozostałych mieszkańców Warszawy, Fundacja Rodzic w Mieście zwraca się z apelem do Prezydenta Trzaskowskiego o podjęcie natychmiastowych działań chroniących pieszych, w szczególności tych najmłodszych:

  • doprowadzenie do wprowadzenia stref „tempo 20” przy wszystkich placówkach edukacyjnych w mieście i wyniesienie tam przejść naziemnych;
  • konkretne działania zapobiegające zastawianiu przejść dla pieszych przez samochody w odległości minimum 10 m przed i za przejściem dla pieszych;
  • intensyfikację działań służb w przypadku przekraczania prędkości przez kierowców.

Pod listem podpisały się organizacje i inicjatywy działające na rzecz mieszkańców Warszawy, m.in. Stowarzyszenie Miasto jest Nasze, Federacja Piesza Polska, Strefa Mieszkańców, Zielone Mazowsze.

Bezpiecznie na zebrze - jak dołączyć do akcji?

Do akcji BEZPIECZNIE NA ZEBRZE może dołączyć każdy. Wystarczy skorzystać z nakładki z hasztagiem akcji #bezpiecznienazebrze i założyć ją na zdjęcie profilowe. Nakładkę można pobrać z profilu Rodzic w Mieście na Facebooku – zachęcamy do dodania jej na zdjęcie z dzieckiem, czy na wózek, w którym codziennie się porusza lub rowerka, na którym jeździ do przedszkola czy szkoły. Możecie też udostępnić nasz tekst, zapraszając do akcji innych rodziców. 

To niezwykle ważne, żebyśmy żyli w miastach, w których czujemy się bezpieczni. W miastach skrojonych na ludzką, a nie samochodową, miarę. Chcielibyśmy, by ludzie, niezależnie od tego, czy poruszają się z dziećmi w wózkach, czy jeżdżą po mieście rowerem czy mają 2, 10 czy 60 lat, czuli się w swoim mieście, jak u siebie. Miasto komfortowe dla wszystkich to żadna utopia. To nasza realna przyszłość, jeśli o nią wspólnie zadbamy.

W Tuli można nawet nosić 5,5 latkę

Dołącz do nas!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.