Główna » Jak rozmawiać z dziećmi o Niepodległości? Nasze TOP 9 książek o Polsce.

Jak rozmawiać z dziećmi o Niepodległości? Nasze TOP 9 książek o Polsce.

by Karo
Jeśli Wasze dzieciaki chodzą do przedszkola, to mogę się założyć, że od jakiś dwóch tygodni codziennie po kilka razy wspólnie śpiewacie Mazurka Dąbrowskiego :). Ale jak w zasadzie rozmawiać z dziećmi o Niepodległości? Kim był ten Dąbrowski? Co to znaczy być patriotą? I najważniejsze, co to jest ta N I E P O D L E G Ł O Ś Ć ?
 
Często sami mamy problem, by o trudnych i abstrakcyjnych sprawach mówić językiem prostym, zrozumiałym zarówno dla 3-latka, jak i 10-latka. Jak się do tego zabrać? Nam od zawsze pomagają książki dla dzieci – nie dość, że sami w łatwy sposób możemy sobie przypomnieć różne zapomniane fakty i wydarzenia (a często najzwyczajniej w świecie wreszcie je zrozumieć i połączyć w jedną całość), to jeszcze mamy niesamowitą frajdę ze wspólnego czytania i dowiadywania się różnych rzeczy o świecie. Zobaczcie, po jakie książki o niepodległości dla dzieci sięgamy, gdy chcemy opowiedzieć Mani i Jasiowi o Polsce.
 

Kto ty jesteś?, Joanna Olech, Edward Bąk, Wydawnictwo Wytwórnia

Piękna, prosta książka obrazkowa dla najmłodszych. Abstrakcyjne pojęcia, tj. wierność, patriotyzm, obowiązkowość czy wrażliwość wyjaśnione są za pomocą prostych ale niezwykle sugestywnych ilustracji. Przyjemność nie tylko ze wspólnego tłumaczenia świata (dlaczego głosowanie jest ważne, dlaczego nie wolno marnować wody, dlaczego nie wolno bić), ale też z oglądania grafik niezwykle zdolnego rysownika.
 

Alfabet Polski, Anna Skowrońska, Agata Dudek, Wydawnictwo Muchomor

Alfabet Polski to 54 przystępnie i zabawnie opisane hasła związane z Polską: jej historią, kulturą, wzlotami i upadkami, a także ciekawostkami z nią związanymi. Znajdziemy tu i znanych polskich artystów, jak Paweł Althamer czy Olga Boznańska, dowiemy się czym jest czarne złoto i słynny fortepian Chopina, kogo zjadł Smok Wawelski i dlaczego Noc Świętojańska była kiedyś tak bardzo ważna. Książka w przepiękny (świetne ilustracje i mądre, nienapuszone teksty) pokazuje, że na historię naszego kraju tak naprawdę składają się małe historie, mikrohistoryjki każdego z nas (“Twoje hasło. Poszukaj wspomnień Twojej rodziny i wymyśl własne hasło!”). Minimum dat i encyklopedycznej wiedzy, maksimum zrozumiałego dla każdego tekstu i prostych wyjaśnień.
 

Alfabet Niepodległości, Anna Skowrońska, Joanna Gębal, Wydawnictwo Muchomor

Co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King-Kongiem? Dlaczego tak ważne jest głosowanie w wyborach? Kto decyduje o tym, jak będzie wyglądał nasz kraj? Alfabet Niepodległości to uzupełnienie Alfabetu Polski – przynam jednak, że książka ta przeznaczona jest dla starszych dzieci (7+) – język jest już trochę bardziej skomplikowany a wydarzenia opisywane są w bardziej złożony sposób. Jednak przyjemność z czytania równie duża.
 

Książki z serii Czytam sobie z kotylionem, Wydawnictwo Egmont

Długo czekałam na tak niezwykłą serię książek dla dzieci. „Czytam sobie z kotylionem” została przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Bohaterowie serii, m.in. Piłsudski i jego Pies (ulubiona książka Jasia), Aniela Jabłkowska – ta od Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie, Zofia Stryjeńska, Wanda Krahelska czy Ignacy Paderewski (Mania, jak tylko widzi rysunek pana przy fortepianie, krzyczy: to Fryderyk Chopin! – dobrze, że mamy książki nie tylko o nim :), poprzez swoje małe (wielkie) historie w prosty i zabawny sposób opowiadają dzieciakom, jak ich działania czy pomysły wpłynęły na to, kim jesteśmy dzisiaj i skąd pochodzimy. Każda książeczka została napisana przez innego autora: publicystów, dziennikarzy, felietonistów czy reportażystów. Znajdziemy tu Romana Kurkiewicza, Jana Wróbla czy Natalię Fiedorczuk-Cieślak. Prawdziwa przyjemność dla dużych i małych.
 
Seria Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia.
 

Cuda Wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont

To jest chyba jedna z najpiękniejszych ilustrowanych książek dla dzieci o Polsce, jakie znam. Nic dziwnego, że narysowana przez Mariannę Oklejak opowieść o polskim folklorze zdobyła aż tyle nagród, zarówno w kraju, jak i za granicą.Trzydzieści sześć rozkładówek to niezwykle kolorowa, estetyczna uczta dla dzieciaków i ich rodziców. Graficzna opowieść o folklorze (tradycyjne hafty, wycinanki czy instrumenty muzyczne) przeplatają się z historiami naszego codziennego, współczesnego życia. Książka ta bardzo wyraźnie pokazuje, że świat tzw. polskiej kultury ludowej nie jest tak daleko od nas, jakbyśmy myśleli.
 
 

Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych, Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont

Świetne uzupełnienie “Cudów Wianków”. Tajemnicza i niezwykle barwna historia podróży dwóch braci, którzy wyruszają w drogę w poszukiwaniu szczęścia. Chłopcy dowiedzą się, że świat jest pełen niespodzianek a jego mieszkańcy nie zawsze tak gościnni, jak byśmy chcieli. Bohaterowie wywodzący się z polskich baśni (wróżki, dzikie zwierzęta, wiedźma, krasnoludki, diabeł Rokita) na przemian ułatwiają i utrudniają podróż obu chłopcom. Żeby pokonać zło i znaleźć to upragnione szczęście, chłopcy muszą rozwiązać wszystkie zagadki i łamigłówki. A pomogą im w tym mali czytelnicy.
 
 

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, Michał Rusinek, Joanna Rusinek, Wydawnictwo Znak

Założę się, że każdy z nas obudzony w środku z łatwością wyrecytuje wiersz Władysława Bełzy, Kto ty jesteś? Polak Mały”. Zna go nawet nasz dwuletni Jasiek. A gdyby tak zadać sobie raz jeszcze te znane pytania i odpowiedzieć na nie raz jeszcze? Książka Rusinków pokazuje, że kanon małego patrioty i małej patriotki nie musi być tak skostniały i martyrologiczny – wielkie
słowa mogą być wytłumaczone na nowo dużo prostszym i zrozumiałym dla przedszkolaka językiem.
 

Wielka księga małego patrioty, Ewa Skibińska, Wydawnictwo Wilga

Setna rocznica odzyskania niepodległości to świetny powód do tego, by zaciekawić naszym krajem i jego historią najmłodsze pokolenie. Wielka księga małego patrioty pozwoli dzieciom lepiej poznać Polskę – jej historię, przyrodę, bohaterów – ale też da pretekst do rozmów o tym, czym jest patriotyzm i co współcześnie oznacza bycie patriotą. Mnóstwo ciekawostek i treści z humorem sprawiają, że wiedza o Polsce przestaje być nudna.
 

Gra karciana „Poczet królów i książąt Polski”, Marcin Piwowarski, Muzeum Historii Polski

I na koniec, miły i pożyteczny dodatek. Muzeum Historii Polski wydało małą ale niezwykle przydatną rzecz. Gra karciana (podobna zasada do „Czarny Piotruś) z pocztem królów i książąt Polski i ciekawostkami z nimi związanymi to propozycja na rodzinną rozgrywkę historyczną z historią podaną trochę mimochodem. Wiecie, jakiego króla uratował pająk? Albo która królowa oddała biednemu kamieniarzowi obsadzany szlachetnymi kamieniami pantofelek? Takich ciekawostek jest tam dużo więcej.
 
 
Dzieciaki chłoną wszystko jak gąbka. Zarówno te dobre rzeczy, jak i takie, o których istnieniu wolelibyśmy nie wiedzieć. Od nas rodziców, w dużej mierze, zależy, czym te gąbki nasiąkną. Głęboko wierzę, że im więcej dobra, szacunku dla innych i miłości do siebie nawzajem dzieciaki dostaną od nas w dzieciństwie, tym lepszymi ludźmi będą w przyszłości. Warto o to zadbać od początku.
 

1 komentarz

Daryjkowa 11 listopada, 2019 - 23:02

Genialne zestawienie! Większość z tych książek posiadamy ale sporo wypozyczylismy z biblioteki?musimy tylko uzupełnić, i to koniecznie, “Jaki znak twój” Michała Rusinka-pozycja obowiązkowa w każdej biblioteczce małego(i dużego) Polaka ?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.