Główna » Książki dla dzieci: ruszamy w podróż

Książki dla dzieci: ruszamy w podróż

by Karo
Lato to czas małych i dużych wycieczek. Tych za miasto i tych na drugi koniec świata. Fajnie jest móc wyjechać, ale jeszcze fajniej móc się do takiej wyprawy przygotować. A nic tak dobrze nie nastraja do podróży, jak przygody ulubionych bohaterów z książki. Przed Wami nasze ulubione wakacyjne książki dla dzieci: o lesie, morzu i zwykłych-niezwykłych wyprawach.
 
LAS
 

Kto się kryje w lesie

Mała ale niezwykle pomysłowa książka dla najmłodszych typu pop-up. Krótka opowieść o lesie, w której strach ma wielkie oczy, a to, co, czego się boimy najczęściej okazuje się zupełnie czymś innym. Idealna dla roczniaków i dwulatków.
 
Kto się kryje w lesie, Eryl Norris, Andy Mansfield, wyd. Mamania
 

O czym szumią drzewa

Wiecie, że drzewa potrafią mówić i liczyć a nawet dbają o swoje rodziny? Albo że można zrobić różową gumę do żucia ze świerkowej żywicy a na podwieczorek zjeść prażone orzeszki bukowe? Zastanawialiście się kiedyś, jak działa leśna klimatyzacja i leśny internet, albo czy zwierzęta chodzą do szkoły?
 
Książka Petera Wohllebena, autora kultowego już „Sekretnego życia drzew”, to chyba najlepszy prezent, jaki można podarować przedszkolakowi (starsze dzieci też pewnie będą zachwycone). Niemiecki leśnik nie tylko w prosty sposób wyjaśnia fascynujące tajemnice lasu, ale też proponuje różnego rodzaju ćwiczenia i zadania do wykonania razem z rodzicami, dostosowane do pory roku, czy rodzaju lasu. Nasza Marianka jest prze-za-chwy-co-na! A my razem z nią.
 
Lekturę „O czym szumią drzewa” warto uzupełnić drugą książką Wohllbena „Instrukcja obsługi lasu” –  swego rodzaju poradnikiem i przewodnikiem w jednym. Znajdziemy tu porady, jak zachowywać się w lesie, by nie być intruzem, jak unikać komarów i kleszczy, czy na co zwrócić uwagę podczas leśnych wędrówek.
 
O czym szumią drzewa, Peter Wohlleben, ilustr. Diana Karpowicz, wyd. Otwate
 

Rok w lesie

Na pewno znacie serię wielkoformatowych kartonowych picturebooków Naszej Księgarni „Rok w…”. Do tej pory ukazały się „Rok na wsi”, „Rok na targu” czy „Rok w krainie czarów”. My z wielką przyjemnością wracamy do „Roku w lesie” – dwunastu rozkładówek przedstawiających ten sam leśny obrazek, który zmienia się w zależności od pory roku, dnia i pogody. Kadry są niezwykle szczegółowo rozrysowane, mamy skalę makro i mikro, są zarówno zwierzaki (łasica, żubr, szop pracz czy jeż), owady (żuki leśne, biedronki, pająki, gąsienice), ptaki (wróble, sikorki, bażanty), jak i ludzie (pan leśniczy i jego leśniczówka, spacerujące po lesie dzieci). Książka pięknie rozwija wyobraźnię i spostrzegawczość. Dla dużych i małych.
 
Rok w lesie, Emilia Dziubak, wyd. Nasza Księgarnia
 

Basia i biwak

O tym, że uwielbiamy serię o Basi na pewno już wiecie (Świat nie musi być idealny, czyli za co kochamy Basię). Tym razem w podróż zabieramy opowieść o Basi, która jedzie na biwak. I to nie na jakiś pierwszy lepszy biwak, tylko na taki prawdziwy: do lasu nad jezioro. Razem z Basią jedzie jej cała rodzina: starszy brat Janek ze swoim rycerzem, młodszy Franek, który plącze się w linki od namiotu, mama, która wreszcie chciałaby odpocząć i tata, z którym można pójść na grzyby wczesnym rankiem. Mimo że nie zawsze wszyscy się ze sobą zgadzają, to i tak okazuje się, że najfajniej jest po prostu być razem. I wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, by przeżyć przygodę swojego życia.
 
Basia i biwak, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak, wyd. Egmont
 

MORZA I OCEANY

W głębinach oceanu

Jeden z najpiękniejszych pop-upów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Razem z jachtem Oceano ruszamy w wielki rejs dookoła świata. Podmorski świat, ryby żyjące w głębinach, ogromne wieloryby, majestatyczne góry lodowe, statki leżące na samym dnie bezkresnych wód… Wszystko to sprawia, że od tej książki po prostu nie można się oderwać. Na każdej stronie widzimy zarówno to, co dzieje się na powierzchni wody, jak i to, czego z reguły zobaczyć się nie da: świat pod powierzchnią. Dzięki temu wyobraźnia dzieciaków (i rodziców też!) pracuje jak szalona. Książka jest pięknie narysowana i pięknie wydana. Cała nasza czwórka jest nią oczarowana.
W głębinach oceanu, Anouck Boisrobert, Louis Rigaud, wyd. Dwie Siostry
 

Statki, łodzie, motorówki

Wielkoformatowa książka obrazkowa dla najmłodszych o wszystkim, co pływa: statkach, łodziach, motorówkach, barkach, kutrach rybackich i jachtach. Każda karta to inna przygoda, w której biorą udział ci sami bohaterowie: Karina i Jacek, owca Benio, Buno i Gab, kot Rademenes czy pies Bella i inii. Dzięki temu, że bohaterowie zostali przedstawieni na okładce książki, największa frajda polega na śledzeniu ich przygód na kolejnych rozkładówkach. Świetna pozycja dla każdego ciekawskiego malucha.
Statki, łodzie, motorówki, Doro Gobel, Peter Knorr, wyd. Babaryba
 

MAŁE I DUŻE PODRÓŻE

Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej.

Jeśli „W głębinach oceanu” to jeden z piękniejszych pop-upów, jakie widzieliśmy, to „Malutki Lisek i Wielki Dzik” to jeden z najpiękniej namalowanych komiksów dla dzieci, jakie istnieją.
 
Dwaj przyjaciele, Lisek i Dzik, wyruszają w świat. Wędrują coraz dalej i dalej, poznają ciemne lasy, gubią się w gęstej mgle i zachwycają słoneczną łąką. Doskonale rozumieją, że świat to dużo, dużo więcej, niż własny domek w bezpiecznej dolince. Wzruszająca opowieść o podróżach, przyjaźni, wsparciu i zaufaniu. Nie tylko dla najmłodszych.
 
Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej. Tom 2, Berenika Kołomycka, wyd. Egmont
 

Atlas miast

Kto z nas nie marzył o podróżach do dalekich krajów? O zobaczeniu na własne oczy opery w Sydney, nowojorskiego Manhattanu czy górującej nad Rio de Janeiro posągu Jezusa? Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam oglądać zdjęcia wielkich nieznanych budowli, zwierząt, żyjących gdzieś daleko, czy ludzi ubierających się zupełnie inaczej, niż u nas. Teraz, gdy cały świat jest niemal w zasiągu ręki, fajnie jest przygotować dzieciaki do takich podróży.
 
„Atlas miast” to nie tylko przewodnik po 30 najciekawszych miastach na świecie (m.in. Paryż, Rzym, San Francisco, Tokio, Seul czy nasza Warszawa), ale przede wszystkim świetna przygoda dla dzieciaków w każdym wieku. Maluchy z wielkim zaciekawieniem wyszukują różne szczegóły na obrazkach, straszaki mogą dowiedzieć się przeróżnych ciekawostek związanych z danym miastem. Rodzice zaś dostają historyczno-kulturową pigułkę wiedzy, a także wskazówki dotyczące miejsc przyjaznym dzieciom w każdym z opisanych miast.
 
Atlas miast, Georgia Cherry, ilustr. Martin Haake, wyd. Nasza Księgarnia
 

Jedziemy na wycieczkę

Kolejny świetnie wydana książka obrazkowa w naszej biblioteczce autorstwa duetu Gobel & Knorr. Każda kartonowa rozkładówka to kolorowa opowieść o przygodach kilkunastu bohaterów, którzy wyruszają na wycieczkę za miasto. Nasze dzieci mogłyby codziennie do niej wracać: śledzą przygody swoich ulubionych bohaterów, szukają zagubionego latawca czy liczą pojawiające się na każdej karcie zwierzęta. Zainteresuje zarówno roczniaki, jak i przedszkolaki.
Jedziemy na wycieczkę, Doro Gobel, Peter Knorr, wyd. Babaryba
 
 
Jakie są Wasze ulubione książki dla dzieci o podróżach? Dodacie coś do tej listy?
 
 

********************************************************

Dołącz do nas!

Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

Możesz także polubić profil Our Little Adventures na Facebooku i obserwować nas na Instagramie

Bądźmy w kontakcie! smiley

 

 

13 komentarzy

Anonim 5 listopada, 2018 - 15:03

zdecydowanie brakuje „Dzieci odkrywają Śląskie” od Podróże Hani ;)

Odpowiedz
Our little adventures 5 listopada, 2018 - 15:13

No koniecznie musimy nadrobić! :) A w samą podróż w Śląskie wybrać się z autorką :).

Odpowiedz
Anonim 5 listopada, 2018 - 15:52

Our little adventures zapraszam ;)

Odpowiedz
Anonim 10 lipca, 2018 - 12:49

jestem teraz w takim miejscu w Borach Tucholskich. totalnie! porzeczki, gruszki, pesto z pokrzywy, jezioro z dzikim pomostem, szuwary…tak waśnie…książka, las, jezioro, dzikie jedzenie, kajaczek <3

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 13:39

Rok w lesie

Odpowiedz
Bajobloo 9 lipca, 2018 - 12:15

U nas podobna góra przygotowana na wakacje :-) Dodałabym tu jeszcze dwie perełki z Dwóch Sióstr – Drzewa i W góry! Uwielbiamy dobre książki i też o nich piszemy :-)

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 11:01

…. polecam Listy od Feliksa :).

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 07:59

Z tata w przyrodę . To piękne lekcje o przyrodzie, które można wykorzystać jako rodzinne małe przygody

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 07:38

Dodawac mozna w nieskończoność u nas na topie są historie z fabułami. Ostatnio Dzieci z Bullerbyn. Lato Stiny. Lotte Piratka. Panama (czyli przygody Misia i Tygryska) Janosha (Ach jak cudowna jest Panama). I Dzieciaki świata

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 07:16

Podzielam prośbę Ewy Eva. Sama mam ogromny problem z wyborem literatury w szczególności dla 6ciolatka, który na bajki, baśnie i opowieści o dziewczynach reaguje alergią…(przez ostatnie 2 miechy przed snem czytałam mu encyklopedie samochodów, a ostatnio „udało się ” zmienić na dziecięcy atlas Polski … także

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 07:12

jak ktos ma lato w miescie to polecam Warszawiakow z Dwie Siostry, mozna sie przespacerowac ich sladami:-)

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 07:12

Maciek z książką się nie rozstaje, więc musieliśmy przejść na Kindla i abonament Legimi:)

Odpowiedz
Anonim 9 lipca, 2018 - 06:57

Rozłożyliście mnie na łopatki. Moje 18 miesieczne dziecie jeszcze nie ma takiej świadomości ksiażki ale ja juz chce je wszystkie.
Bardzo prosze kontynuujcie ta serie o ksiazkach bo w dzisiejszych czasach kiedy wybór jest ogromny cieżko od aleźć te perełki.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.