Wiedzieliście, że samym centrum Warszawy można dotknąć 12-kilogramowej sztabki złota? Albo że można samemu sprawdzić, czy banknoty w naszym portfelu są prawdziwe? Jeśli chcecie się dowiedzieć, skąd się biorą pieniądze, jak działa karta kredytowa i czy każdy może stworzyć swoją własną walutę, koniecznie przyjdźcie do Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Gwarantuję, że nie tylko dzieci będą zachwycone. Wstęp bezpłatny.
Jak już dobrze wiecie z naszego bloga, staramy się pokazywać dzieciom świat z różnych perspektyw. Jedną z nich jest perspektywa finansowa. Uważamy, że nawet małe dziecko powinno wiedzieć, czym są pieniądze i skąd się biorą. Na blogu znajdziecie kilka tekstów na ten temat, m.in.
- Jak rozmawiać z dzieckiem o pieniądzach?
- Nie kupię Ci tego, bo… Jak rozmawiać z dziećmi o wakacyjnych zachciankach?
- Budżet domowy w rękach dzieci – przeprowadzamy eksperyment!
- Skąd Święty Mikołaj bierze pieniądze na prezenty?
Dlatego też z ogromną ciekawością wybraliśmy się z dziećmi do jednej z ważniejszych instytucji kultury w Polsce poświęconej edukacji finansowej – Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. I wiecie, co? Nie zawiedliśmy się ani trochę.
❥❥❥
O tym przeczytasz
Centrum Pieniądza NBP – interaktywne muzeum dla dzieci i dorosłych
Centrum Pieniądza NBP jest naprawdę spore. Podczas jednej wycieczki nie daliśmy rady zatrzymać się przy każdym eksponacie. To 16 dużych sal podzielonych tematycznie: od narodzin pieniądza, przez systemy pieniężne, Bank Centralny, gabinet numizmatyka, laboratorium autentyczności i skarbiec, po giełdy finansowe czy nowoczesne systemy płatnicze. Jednym słowem, kilka pięter bardzo rzetelnie i skrupulatnie przedstawionej wiedzy. Plus wystawy czasowe – obecnie są to „Polskie rezerwy złota”.
Fajne jest jednak to, że wystawa stała została skonstruowana w taki sposób, by mogła trafić zarówno do przedszkolaków, nastolatków, jak i dorosłych. Część eksponatów to interaktywne urządzenia, za pomocą których można sprawdzić swoją wiedzę, na innych można przeprowadzić proste eksperymenty, z którymi poradzą sobie nawet 5-latki. Poza tym, w każdej sali są tablice informacyjne zawierające bardziej skomplikowane treści, zrozumiałe dla nastolaków i dorosłych.
❥❥❥
Które sale Centrum Pieniądza NBP podobały się najbardziej naszym dzieciom?
Pomimo że w zasadzie wszystkie sale w warszawskim Centrum Pieniądza są super ciekawe, to naszym dzieciom najbardziej podobał się Skarbiec, Centrum Autentyczności i stylizowana na halę produkcyjną sala pod nazwą Twórca pieniądza i produkcja. W Skarbcu można dotknąć (a nawet podnieść, o ile się zdoła!) prawdziwej sztabki złota, można spróbować rozszyfrować skomplikowane zamki w ciężkich i ogromnych drzwiach prowadzących do skarba, czy zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób przewożone są pieniądze. Jest też makieta banku, która bardzo przypomina makietę z czołówki „Domu z papieru” (taki smaczek).
Z kolei w Centrum Autentyczności każdy może sprawdzić, czy banknoty, które mamy w portfelu (pamiętajcie, by mieć przy sobie jakąś dziesiątkę czy dwudziestkę!) są autentyczne. Wystarczy włożyć je do specjalnych urządzeń emitujących światło białe oraz ultrafioletowe, w którym są widoczne zabezpieczenia. Duże wrażenie robi też kilkuminutowy film zmontowany z policyjnych akcji przeciwko grupom przestępczym zajmujących się fałszowaniem pieniędzy.
W sali Twórca pieniądza i produkacja można natomiast zaprojektować swój własny banknot czy poznać proces powstawania banknotów i monet, począwszy od projektu artysty po produkt finalny, czyli „gotówkę”, która trafia do naszego portfela.
❥❥❥
Rodzinna ścieżka zwiedzania w Centrum Pieniądza NBP
Całą ekspozyzcję Centrum można sobie oglądać w dowolny sposób – nie trzeba zwiedzać chronologicznie. Można jednak też skorzystać z zaproponowanej przez instytucję rodzinnej ścieżki zwiedzania. W Centrum dostępne są specjalne interaktywne mapki (nie trzeba ich rezerwować, można je bezpłatnie wypożyczyć w recepcji). Ważne: korzystanie z interaktywnych map wymaga współpracy całej rodziny. Podczas zwiedzania dzieci wspólnie z rodzicami rozwiązują różne zadania, zdobywając w ten sposób szyfr do sejfu z nagrodą. Są dostępne dwie trasy takiego rodzinnego zwiedzania: Skarby Centrum Pieniądza NBP –dla rodzin z dziećmi w wieku 6–8 lat oraz Wiem! Młodzi eksperci w Centrum Pieniądza NBP – dla rodzin z dziećmi w wieku 9–12 lat. Trzeba jednak uważać, żeby nie zniszczyć tych mapek – oddaje się je przy wyjściu (regulamin korzystania z nich jest dość surowy).
Jeśli jednak nie chcecie korzystać z takich propozycji, można też wziąć ulotkę z mapką Centrum, na której też są umieszczone zadania do wykonania (po tej można pisać i można ją zabrać do domu).
❥❥❥
Kiedy się wybrać do Centrum?
Wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatny. Instytucja otwarta jest codziennie (poza poniedziałkami) od 10:00 do 18:00 (wyjątek czwartek: do 20:00). Mieści się przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie przy Placu Powstańców, wejście od ulicy Świętokrzyskiej 11/21.
❥❥❥
Nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie
Jeśli lubicie chodzić z dziećmi do fajnych muzeów i instytucji kultury, to koniecznie przeczytajcie nasze polecajki: Nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie.
Na naszym blogu znajdziecie też dużo propozycji na spędzenie czasu z dziećmi w Warszawie:
- Pierwszy raz w Warszawie? W te warszawskie miejsca koniecznie trzeba zabrać dziecko.
- Głodni? A może przerwa na kawę i ciacho? Lista knajpek przyjaznych rodzinom z dziećmi.
- Uwielbiacie lody? Najlepsze warszawskie lodziarnie – nasz ranking.
- Ciekawe trasy, nieoczywste miejsca w Warszawie: Bezpłatne spacerowniki warszawskie do pobrania z Internetu.
- A może na jednodniową wycieczkę z Warszawy? Piękne miejscówki pod Warszawą blisko natury.
❥❥❥