Główna » Centrum Pieniądza NBP w Warszawie – muzeum nie tylko dla dzieci

Centrum Pieniądza NBP w Warszawie – muzeum nie tylko dla dzieci

by Karo

Wiedzieliście, że samym centrum Warszawy można dotknąć 12-kilogramowej sztabki złota? Albo że można samemu sprawdzić, czy banknoty w naszym portfelu są prawdziwe? Jeśli chcecie się dowiedzieć, skąd się biorą pieniądze, jak działa karta kredytowa i czy każdy może stworzyć swoją własną walutę, koniecznie przyjdźcie do Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Gwarantuję, że nie tylko dzieci będą zachwycone. Wstęp bezpłatny.

Jak już dobrze wiecie z naszego bloga, staramy się pokazywać dzieciom świat z różnych perspektyw. Jedną z nich jest perspektywa finansowa. Uważamy, że nawet małe dziecko powinno wiedzieć, czym są pieniądze i skąd się biorą. Na blogu znajdziecie kilka tekstów na ten temat, m.in.

Dlatego też z ogromną ciekawością wybraliśmy się z dziećmi do jednej z ważniejszych instytucji kultury w Polsce poświęconej edukacji finansowej – Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie. I wiecie, co? Nie zawiedliśmy się ani trochę.

Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl

❥❥❥

Centrum Pieniądza NBP – interaktywne muzeum dla dzieci i dorosłych

Centrum Pieniądza NBP jest naprawdę spore. Podczas jednej wycieczki nie daliśmy rady zatrzymać się przy każdym eksponacie. To 16 dużych sal podzielonych tematycznie: od narodzin pieniądza, przez systemy pieniężne, Bank Centralny, gabinet numizmatyka, laboratorium autentyczności i skarbiec, po giełdy finansowe czy nowoczesne systemy płatnicze. Jednym słowem, kilka pięter bardzo rzetelnie i skrupulatnie przedstawionej wiedzy. Plus wystawy czasowe – obecnie są to „Polskie rezerwy złota”.

Fajne jest jednak to, że wystawa stała została skonstruowana w taki sposób, by mogła trafić zarówno do przedszkolaków, nastolatków, jak i dorosłych. Część eksponatów to interaktywne urządzenia, za pomocą których można sprawdzić swoją wiedzę, na innych można przeprowadzić proste eksperymenty, z którymi poradzą sobie nawet 5-latki. Poza tym, w każdej sali są tablice informacyjne zawierające bardziej skomplikowane treści, zrozumiałe dla nastolaków i dorosłych.

Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl
Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl

❥❥❥

Które sale Centrum Pieniądza NBP podobały się najbardziej naszym dzieciom?

Pomimo że w zasadzie wszystkie sale w warszawskim Centrum Pieniądza są super ciekawe, to naszym dzieciom najbardziej podobał się Skarbiec, Centrum Autentyczności i stylizowana na halę produkcyjną sala pod nazwą Twórca pieniądza i produkcja. W Skarbcu można dotknąć (a nawet podnieść, o ile się zdoła!) prawdziwej sztabki złota, można spróbować rozszyfrować skomplikowane zamki w ciężkich i ogromnych drzwiach prowadzących do skarba, czy zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób przewożone są pieniądze. Jest też makieta banku, która bardzo przypomina makietę z czołówki „Domu z papieru” (taki smaczek).

Kobieta podnosi sztabkę złota w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl
Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl

Z kolei w Centrum Autentyczności każdy może sprawdzić, czy banknoty, które mamy w portfelu (pamiętajcie, by mieć przy sobie jakąś dziesiątkę czy dwudziestkę!) są autentyczne. Wystarczy włożyć je do specjalnych urządzeń emitujących światło białe oraz ultrafioletowe, w którym są widoczne zabezpieczenia. Duże wrażenie robi też kilkuminutowy film zmontowany z policyjnych akcji przeciwko grupom przestępczym zajmujących się fałszowaniem pieniędzy.

Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl

W sali Twórca pieniądza i produkacja można natomiast zaprojektować swój własny banknot czy poznać proces powstawania banknotów i monet, począwszy od projektu artysty po produkt finalny, czyli „gotówkę”, która trafia do naszego portfela. 

❥❥❥

Rodzinna ścieżka zwiedzania w Centrum Pieniądza NBP

Całą ekspozyzcję Centrum można sobie oglądać w dowolny sposób – nie trzeba zwiedzać chronologicznie. Można jednak też skorzystać z zaproponowanej przez instytucję rodzinnej ścieżki zwiedzania. W Centrum dostępne są specjalne interaktywne mapki (nie trzeba ich rezerwować, można je bezpłatnie wypożyczyć w recepcji). Ważne: korzystanie z interaktywnych map wymaga współpracy całej rodziny. Podczas zwiedzania dzieci wspólnie z rodzicami rozwiązują różne zadania, zdobywając w ten sposób szyfr do sejfu z nagrodą. Są dostępne dwie trasy takiego rodzinnego zwiedzania: Skarby Centrum Pieniądza NBP –dla rodzin z dziećmi w wieku 6–8 lat oraz Wiem! Młodzi eksperci w Centrum Pieniądza NBP – dla rodzin z dziećmi w wieku 9–12 lat. Trzeba jednak uważać, żeby nie zniszczyć tych mapek – oddaje się je przy wyjściu (regulamin korzystania z nich jest dość surowy).

Jeśli jednak nie chcecie korzystać z takich propozycji, można też wziąć ulotkę z mapką Centrum, na której też są umieszczone zadania do wykonania (po tej można pisać i można ją zabrać do domu).

Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl

❥❥❥

Kiedy się wybrać do Centrum?

Wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatny. Instytucja otwarta jest codziennie (poza poniedziałkami) od 10:00 do 18:00 (wyjątek czwartek: do 20:00). Mieści się przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie przy Placu Powstańców, wejście od ulicy Świętokrzyskiej 11/21.

Dzieci w Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, zdjęcie autorstwa OurLittleAdventures.pl

❥❥❥

Nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie

Jeśli lubicie chodzić z dziećmi do fajnych muzeów i instytucji kultury, to koniecznie przeczytajcie nasze polecajki: Nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie.

Na naszym blogu znajdziecie też dużo propozycji na spędzenie czasu z dziećmi w Warszawie:

❥❥❥

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.