Główna » Chodź na spacer! O cudownym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie

Chodź na spacer! O cudownym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie

by Karo

Post z cyklu #outdoorowywtorek??✨

Lubimy skrajności. Albo nic ze sobą nie robimy, wieczorami siedzimy na kanapie z netflixem i chipsami albo wprost przeciwnie – mamy mega zryw. Bierzemy się za siebie, zaczynamy biegać, kupujemy karnet na siłkę i zaczynamy liczyć kalorie. Po czym tak przeciążamy organizm, że nie mamy siły, łapiemy kontuzję i…. znowu nie robimy nic.

A nasz organizm najbardziej lubi codzienny, nie za duży, niezbyt intensywny wysiłek. Jesteśmy stworzeni do poruszania się, do bycia w ruchu. Tak było przez tysiące lat. Zmieniło się to dopiero niedawno – kiedy usiedliśmy przy biurkach i kompach.

Jak mówi dr Joanna Podgórska (polecam baaaaardzo wszystko, co ta neuronaukowczyni i mega babeczka robi! Sztosssss!!!!)

Pogorszenie kondycji psychicznej i zdrowia fizycznego jest znacząco związane z zaprzestaniem aktywności ruchowej. Zdrowie metaboliczne to znacznie mniejsze prawdopodobieństwo neurodegeneracji i chorób psychicznych (to zdrowszy – sprawniejszy i szczęśliwszy mózg)!

Dlatego też choćby półgodzinny spacer to nie tylko dbanie o ciało, ale też o głowę. Nie musimy zakładać specjalistycznych butów do biegania (chyba że chcemy), wymyślać strategii czy czytać tysiąca ebooków, jak się do tego przygotować. Wystarczy po prostu wyjść z domu. Wysiąść na wcześniejszym przystanku w drodze do pracy. Pożyczyć psa od sąsiadów, jeśli brakuje nam motywacji.

Podczas spacerowania z nikim nie rywalizujemy (no chyba że na ilość kroków zrobionych danego dnia), nie ma tu lepszych, czy gorszych. Można spacerować samemu, można z dziećmi czy z przyjaciółmi.

Spacer jest najbardziej dostępną i demokratyczną formą aktywności fizycznej.

Kobieta spaceruje z dzieckiem, zdjęcie pochodzi z tekstu Chodź na spacer! O cudownym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie
z bloga OurLittleAdventures.pl

❥❥❥

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie

Zobaczcie, na ile różnych rzeczy w naszym ciele wpływa taki zwykły-niezwykły spacer, jeśli chodzimy na niego regularnie.

Spacerowanie – wpływ aktywności fizycznej na zdrowie:

  • spacerowanie utrzymuje sprawne działanie układu sercowo-naczyniowego, co z kolei zapobiega chorobom cywilizacyjnym: nadciśnieniu, miażdżycy, zawałowi serca, chorobie niedokrwiennej serca, itd.
  • regularne spacery wzmacniają nasz organizm na poziomie stawów i mięśni
  • codzienne spacery wspaniale budują nasz system odpornościowy (bo spacerując przez cały rok, doświadczamy też różnych warunków atmosferycznych): poprawia się jakość naszego snu, metabolizm funkcjonuje prawidłowo, organizm jest dobrze dotleniony, łatwiej utrzymać optymalną wagę
  • spacery obniżają poziom stresu, uwalniają hormony szczęścia
  • w czasie spacerowania odpoczywa nam mózg – poprawia się koncentracja, jest przestrzeń na inną perspektywę, nowe pomysły czy rozwiązania naszych problemów

Ja bez codziennych spacerów (i jazdy na rowerze!) nie wyobrażam sobie życia. Nic mi tak dobrze nie robi na głowę jak to. I Wam polecam to samo. Chodźcie na spacer!

Dzieci na drodze w górach, Bieszczady, zdjęcie pochodzi z tekstu Chodź na spacer! O cudownym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie
z bloga OurLittleAdventures.pl

❥❥❥

Gdzie na spacer? Nasze ulubione miejscówki

❥❥❥

Inne wpisy

1 komentarz

Ania 19 kwietnia, 2022 - 07:21

Również uwielbiam spacery. Wpływają bardzo dobrze na samopoczucie, a nie wymagają większego wysiłku fizycznego.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.