Główna » Co możemy zrobić?

Co możemy zrobić?

by Karo

Dzisiaj w nocy Rosja zaatakowała Ukrainę. W ostatnim czasie wojny toczyły się gdzieś daleko. Afganistan, Sudan Południowy, Burkina Faso, Jemen… – w samym 2021 roku wojna trwała w 20 państwach świata. Jednak dopiero teraz, kiedy konflikt – prawdziwa wojna na Ukrainie – jest tak blisko nas, zrozumieliśmy, że to się dzieje naprawdę.

Zmieniamy zdjęcia profilowe na niebieskie-żółte, deklarujemy pomoc Ukrainie i wszystkim Ukraińcom i Ukrainkom mieszkającym w Polsce, krzyczymy, że nie zgadzamy się na taki świat. I bardzo dobrze!!! Krzyczmy, piszmy, wspierajmy się jak możemy. Pokazujmy, że się nie zgadzamy. Niebiesko-żółty Internet to też symbol dla Ukraińców i Ukrainek, że nie są sami. I mam nadzieję, nigdy nie będą.

Ale wiecie… Ja sama się na tym złapałam. Kiedy w ubiegłym roku słyszałam o ponad 41 000 zabitych Afgańczykach i Afgankach w wyniku zdobywania przez Taliban władzy w Afganistanie (po tym jak USA opuściło kraj), albo że w Jemenie – gdzie trwa od kilku lat wojna domowa – 16 milionów (milionów!!!) ludzi żyje na granicy głodu a w samym 2021 ponad 22 000 straciło życie… A ja… noo wiecie, nie zrobiłam absolutnie nic. Nic.

I tak sobie myślę, że dobrze nam się żyło w tej naszej (bezpiecznej?) Europie. Dzisiaj zrozumieliśmy, jakie to nasze bezpieczeństwo jest kruche.

Co możemy zrobić, by nie zwariować? Nie wiem. Nie jestem ani psycholożką, ani politolożką. Nie znam się na konfliktach zbrojnych.

Wiem, co zrobię ja. Mogę zadbać o siebie i o swoją rodzinę. Zrobię urodziny naszemu Jasiowi. Będę tłumaczyć dzieciom, co się dzieje, dawać wsparcie (one wiedzą i czują dużo więcej, niż nam się wydaje!). Przytulać. Zadbam o relacje z przyjaciółmi, zadzwonię do ukraińskich znajomych i zapytam, co konkretnie mogę zrobić. Oddam krew (bo ta na pewno się teraz przyda!), zanim jakąś informację podam dalej, sprawdzę jej źródło. Nie będę siać paniki i podsycać atmosfery klikbajtowymi nagłówkami.

Tyle mogę zrobić.

Karolina

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.