Główna » Dinozaury i wielkie ssaki – prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever!

Dinozaury i wielkie ssaki – prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever!

by Karo

Jeśli Wasze dziecko zna na pamięć większość nazw dinozaurów, obejrzeliście wszystkie Jurassic Parki po kilka razy albo jeśli cały dom zalewają plastikowe figurki pterodaktyli, odblaskowych karnotaurów czy kauczukowych ichtiozaurów, to koniecznie czytajcie dalej. Dinozaury i wielkie ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi Krzysztofa Poznańskiego to książka, którą po prostu musicie mieć. To po prostu najlepsza książka o dinozaurach, jaką mamy.

A mamy ich naprawdę sporo.

Kiedy kilka miesięcy temu wydawnictwo Wilga napisało do nas z prośbą o objęcie patronatem swojej nowej książki o dinozaurach i dziejach Ziemi, pomyślałam “Ooo, super, nasz Jasiek uwielbia czytać takie rzeczy!”. Kiedy jednak Dziewczyny z wydawnictwa dodały, że autorem tej książki jest jeden z najlepszych popularyzatorów nauki, twórca kanału Naukowo TV na YouTubie (jego superciekawe filmy mają ponad 36 mln wyświteleń!), stwierdziłam, że to musi być naprawdę coś! I wcale się nie pomyliłam – Dinozaury i wielkie ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi Krzysztofa Poznańskiego to chyba najlepsza książka o dinozaurach i historii naszej planety, jaką czytałam z dziećmi.

Dlaczego? Zaraz Wam wszystko opiszę.

Chłopiec stoi na plaży i trzyma książkę o dinozaurach, zdjęcie pochodzi z tekstu Dinozaury i wielkie ssaki - prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever! na stronie OurLittleAdventures.pl

★★★

To nie jest kolejna książka o dinozaurach

Książka Poznańskiego to swoisty wehikuł czasu, który pozwala poznać i zrozumieć to, w jaki sposób Ziemia powstała i skąd wzięliśmy się my, ludzie. To nie jest tylko książka o dinozaurach. To wielka, fascynująca i superciekawa opowieść o geografii, historii, biologii, paleontologii, geologii, astronomii i ewolucji. I co najważniejsze, ciekawa zarówno dla mnie, jak i moich kilkuletnich dzieci. Myślę, że spokojnie dzieciaki 6+ ogarną temat, jeśli choć trochę interesują się mamutami, dinozaurami czy epoką lodową. Język, jakim pisana jest książka jest bardzo przystępny. Jeśli pojawia się jakieś trudniejsze słowo, to od razu jest ono wyjaśniane. Zresztą, zdziwilibyście się, jak wiele słów, które my uważamy za trudne dla dzieci, dla małych dinozaurowych freaków nie stanowi żadnego problemu. Tabela stratygraficzna, amonit, megafauna czy mikroraptor. Prościzna, prawda? :)

Jeśli jednak jakieś zagadnienie wymaga dokładniejszego wytłumaczenia Poznański ilustruje je tabelkami, rysunkami, grafikami czy prostymi schematami. Powiem Wam, że dzięki temu ja sama zrozumiałam wiele rzeczy, które wcześniej wydawały mi się skomplikowane.

Książka Dinozaury i wielkie ssaki leży na stole, zdjęcie pochodzi z tekstu Dinozaury i wielkie ssaki - prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever! na stronie OurLittleAdventures.pl

★★★

Od triasu do czwartorzędu – historia Ziemi w pigułce

Książka zaczyna się od triasu i wielkiego wymierania permskiego a kończy na holocenie, czyli na współczesności albo – jak uważa wielu biologów – szóstego wielkiego wymierania. Poznański prowadzi nas poprzez kolejne ery, okresy i epoki jakby z ogromną lekkością, tłumaczy proste i skomplikowane rzeczy, sprytnie przemyca ciekawostki, pokazuje różnego rodzaju zależności pomiędzy różnymi dyscyplinami naukowymi, idowadniając, że nauka jest superciekawa i każdy z nas (nawet 6-letnie dziecko) może się nią zainteresować.

Bo, jak mówił Albert Einstein, jeśli nie jesteś w stanie wytłumaczyć czegoś sześciolatkowi, to znaczy, że sam tego nie rozumiesz.

A Poznański tłumaczy wszystko w taki sposób, że nawet osoby, które do tej pory myliły paleozoik z mezozoikiem i nie odróżniały wcześniej pterodaktyli od ichtiozaurów, wreszcie zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi. Jest to nie tylko wspaniale napisana opowieść, mająca początek, rozwinięcie i koniec, ale też wielka pigułka wiedzy o świecie. Czyta się nią niczym dobrą powieść detektywistyczną. Po prostu czuć, że książka została napisana przez doświadczonego popularyzatora nauki i storytellera w jednym. Serio, takie połączenie nie zdarza się to często.

Książka o dinozaurach leży na piasku, zdjęcie pochodzi z tekstu Dinozaury i wielkie ssaki - prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever! na stronie OurLittleAdventures.pl

★★★

Obalanie mitów dotyczących dinozaurów – książka o dinozaurach dla dzieci

Ta książka o dinozaurach dla dzieci obala także wiele popularnych mitów związanych z dinozaurami, które funkcjonują w opinii publicznej i popluarnych mediach od lat.

Wiedzieliście na przykład, że wielkie wymarcie dinozaurów dotyczyło tylko dinozaurów nieptasich i takich, które ważyły więcej niż 25 kg i chodziły po powierzchni Ziemi? Te ptasie przetrwały, czego najlepszym dowodem jest… kura. Albo że najnowsze badania oparte na analizie DNA wskazują, że walenie należy zaliczyć do zwięrząt parzystokopytnych a najbliższym ich kuzynem jest hipopotam? W toku ewolucji kopyta u waleni zanikły, w tym samym czasie pojawiając się u hipopotamów.

Inną ciekawostką, która zelektryzowała Janka, jest fakt że nie wszystkie mamuty wyginęły w plejstocenie. Okazało się, że na jednej z wysp Oceanu Arktycznego, na Wsypie Wrangla, przetrwały one znacznie dłużej. Jak pisze Poznański, “Ostatnie mamuty żyły tam około 4 tysięcy lat temu, czyli wtedy, kiedy prężnie rozwijała się cywilizacja starożytnego Egiptu”. Mogę się założyć, że każdy z nas uczył się w szkole zupełnie czego innego, prawda?

Takich odkryć w tej książce jest dużo więcej.

Chłopiec siedzi na materacu i czyta książkę o dinozaurach, zdjęcie pochodzi z tekstu Dinozaury i wielkie ssaki - prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever! na stronie OurLittleAdventures.pl

★★★

Mamuty z Krakowa, czyli ciekawostki z Polski

Wracając jednak do mamutów. W Dinozaurach i wielkich ssakach znajdziecie też kilka informacji dotyczących Polski. Jest tam m.in. obszerny, fascynujący wywiad z dr hab. Jarosławem Wilczyńskim z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie (Jasio czytał go bardzo, bardzo uważnie, więc polecam tym bardziej!). Wywiad ten był dla nas prawdziwym odkryciem – przyznam, że nie wiedziałam, że na obszarze dzisiejszego Krakowa (okolice ul. Spadzistej / obecnie Hofmana na Zwierzyńcu) odkryto ogromną pułapkę pełną kości mamutów. Było ich tam ponad 100 tysięcy – należały one do co najmniej 113 różnych osobników. A było ich zapewne o wiele więcej, ponieważ przepadano tylko mały fragment tego obszaru.

Drugim superciekawym wywiadem jest rozmowa z dr Danielem Tyborowskim z Geoparku Owadów-Brzezinki – jednego z najbardziej unikatowych w skali świata stanowisk paleontologicznych ze złożami skamieniałości. Dlaczego unikatowych? Po pierwsze, rzadko się zdarza, by było ich tak dużo w jednym miejscu, a po drugie ze względu na to, że zostały one zachowane w zupełnie wyjątkowy sposób, m.in. ukazują nam skamieniałe tkanki miękkie z odciskami mięśni, skóry, włosów. Są tam nawet kompletne szkielety całych zwięrząt. Naukowcy odkryli tam m.in. szczątki pierwszego znanego w naszym kraju latającego gada – pterozaura czy nowy dla nauki gatunek gada morskiego z grupy ichtiozaurów.

Jeśli więc Wasze dziecko interesuje się dinozaurami, to koniecznie zabierzcie je do tego geoparku – znajduje się w północno-zachodniej części Gór Świętokrzyskich w gminie Sławno.

Książka o dinozaurach leży na deskach, zdjęcie pochodzi z tekstu Dinozaury i wielkie ssaki - prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever! na stronie OurLittleAdventures.pl

I na koniec napiszę Wam, że Dinozaury i wielkie ssaki Poznańskiego to świetna propozycja dla tych wszystkich dzieci, które – tak jak Mania i Janek – są w edukacji domowej. Myślę, że ta jedna książka może spokojnie zastąpić kilka innych. Dlatego my właśnie tę książkę zabraliśmy ze sobą do Tajlandii. Dzieciaki bawią się na plaży, biegają z psem a jak się zmęczą, to mogą sobie na chwilę przysiąść i przeczytać kilka stron. bo najlepszym sposobem na zapamiętywanie czegoś jest nauka, która nie jest nauką. Jest po prostu odkrywaniem świata i fajnym spędzaniem czasu. A to, jak wiadomo, dzieci potrafią najlepiej.

Serio, coraz bardziej doceniamy edukację domową! O tym, jak na nią przejść, przeczytacie w poprzednim wpisie na naszym blogu.

Książkę “Dinozaury i wielkie ssaki” w promocyjnej cenie kupicie m.in. TUTAJ.

★★★

Materiał powstał we współpracy z wydawnictwem Wilga. Materiał zawiera link afiliiacyjny.

Książka o dinozaurach leży na piasku obok zabawek, zdjęcie pochodzi z tekstu Dinozaury i wielkie ssaki - prawdopodobnie najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci ever! na stronie OurLittleAdventures.pl

★★★

★★★

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.