Główna » Dlaczego polska szkoła przestała działać? – Mikołaj Marcela o tym, co się musi zmienić w naszym systemie edukacji

Dlaczego polska szkoła przestała działać? – Mikołaj Marcela o tym, co się musi zmienić w naszym systemie edukacji

by Karo

Co jest nie tak z polską szkołą? Dlaczego coraz więcej dzieci nie chce do niej chodzić? Co musi zmienić się w XIX-wiecznym polskim systemie edukacji, by wreszcie zaczął odpowiadać na potrzeby dzieci w XXI wieku? O tym wszystkim mówi nam w najnowszym odcinku podcastu Dobranocka dla rodziców, dr Mikołaj Marcela – pisarz, wykładowca akademicki, ekspert w dziedzinie edukacji dzieci, autor wielu bestsellerowych książek dla rodziców, a ostatnio także dla nastolatków.

Wiecie, że nasze dzieci spędzają w szkole ok. 20% więcej czasu, niż my, kiedy byliśmy w ich wieku? I w dodatku 3 razy więcej czasu poświęcają na naukę. Często w weekendy i święta, kiedy powinny po prostu odpoczywać. Dzieciaki zasuwają na dwa etaty, podporządkowując się systemowi, który pozostaje prawie niezmieniony od początku swojego istnienia. A powstał… w XIX-wiecznych Prusach. Wtedy głównym celem edukacyjnym było wykształcenie przyszłych pracowników fabryk i zdyscyplinowanych żołnierzy. Brzmi trochę przerażająco, co?

Co więcej, my rodzice, też się przyczyniamy do utrzymania tego systemu.

Czujemy się odpowiedzialni za to, czy nasze dzieci odniosą w życiu tzw. sukces.

Zamiast cieszyć się z bycia rodzicem i towarzyszyć dziecku w poznawaniu świata i rozwijania jego pasji, wchodzimy w rolę policjanta z pałką. Pilnujemy dziecko, czy na pewno zrobiło „wszystko, co trzeba”. Odhaczamy listy zadań, sprawdzamy czy umie/zna/wie/potrafi wystarczająco dobrze.

Tylko czym jest to „wszystko, co trzeba” i to „wystarczająco dobrze”?

To, co się powinno wiedzieć jak ma się 7, 12 czy 18 lat? Kto o tym decyduje? Dlaczego tak bardzo ufamy w to, że to jakaś kobieta w kuratorium czy mężczyzna w parlamencie wie najlepiej, co jest dobre na naszego dziecka?

Wiem, że pewnie trochę generalizuję i na moje pytania nie da się odpowiedzieć jednym czy dwoma zdaniami, bo to bardzo złożony, wielowątkowy problem ale… Chciałabym, żebyśmy wspólnie się tu zastanowili, czy naprawdę chcemy, by tak wyglądał nasz rodzicielski świat? I co ważniejsze, świat, który kreujemy dla naszych dzieci.

Co polska szkoła robi z naszymi dziećmi?

Jak mówi mój dzisiejszy gość, dr Mikołaj Marcela, ekspert w dziedzinie edukacji dzieci, autor książek (wymieniam je na końcu tego tekstu, zobaczcie!), pisarz i wykładowca akademicki:

Szkoła przyucza do pracy bezsensownej i mechanicznej, przyzwyczaja do tego, że praca to siedzenie i oddawanie swojego czasu wolnego.

I nie sposób się nie zgodzić. Mimo że to smutna i przerażająca konstatacja. Dlatego też w dzisiejszym odcinku mojej Dobranocki dla rodziców starałam się poruszyć z Mikołem Marcelą zarówno temat diagnozy polskiego systemu edukacji (dlaczego jest tak źle), jak i zapytać go o to, jak my, rodzice, możemy mieć wpływ na zmianę tego, co jest.

O co pytałam Mikołaja Marcelę w podkaście?

  • Dlaczego nasze dzieci są coraz bardziej nieszczęśliwe? Wyniki ostatniego, największego do tej pory badania dzieci i nastolaktów, MŁODE GŁOWY, są zatrważające (pisałam o tym w tekście o audiobookach dla starszych dzieci). Codzienny stres przerasta ponad 80% dzieci w Polsce – nie potrafią znaleźć rozwiązania swoich problemów, a co trzecie dziecko nie ma chęci do życia. Jaki wpływ na to ma szkoła?
  • Dlaczego system edukacji wymyślony w XIX wieku w ogóle jeszcze funkcjonuje w prawie niezmienionej formie? Jak system powinien wyglądać dzisiaj? Wiadro zimnej wody, zrównanie z ziemią, tego co jest, czy powolne zmiany i oddolne inicjatywy, których na szczęście coraz więcej na rynku? Co zrobić, by dzieci, nie tylko te w uprzywilejowanej pozycji, miały realną szansę na zmianę modelu edukacji?
  • Trochę o mózgu dzieci i nastolatków – jak dzieci przyswajają wiedzę, jak się uczą? Czego potrzebuje mózg dziecka?
  • Jakie zmiany zachodzą w mózgu nastolatka? Jak hormony wpływają na to, w jaki sposób nastolatki funkcjonują na co dzień?
  • Skąd przyjdzie zmiana systemu edukacji? Kto ma wpływ na zmianę? Bo że system edukacji będzie musiał się zmienić, to już wiemy na pewno. Pytanie tylko, kiedy i w jaki sposób?
  • Wreszcie, jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku? O tym, co my rodzice możemy robić na co dzień?
  • Co robić, kiedy nasze dzieci są w szkole systemowej i nie mamy możliwości tego zmienić?

Jak widzicie, dużo tu różnych wątków, ale mam nadzieję, że powstała z tego ważna i potrzebna rozmowa.

I co najważniejsze, rozmowa dająca nadzieję.

Dziękuję Ci, Mikołaju za przyjęcie zaproszenia do Dobranocki. Coś czuję, że nie była to nasza ostatnia rozmowa.

★★★

Dobranocka dla rodziców – posłuchaj podcastu z Mikołajem Marcelą

★★★

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego odcinka – będzie mi super miło, jeśli napiszesz do mnie wiadomość i udostępnisz ten podcast w sieci. Niech dobre rzeczy idą w świat!

PS. Pozdrowienia dla wszystkich właścicieli czworonogów, które zawsze znajdą dobry moment na zaznaczenie swojej obecności podczas nagrywania podkastu :). Celowo nie wycięłam tego fragmentu ze szczekającym przez sen naszym goldenem Makaronem – no życie po prostu!

★★★

No i na koniec Mikołaj Marcela i jego bestsellerowe książki – bardzo bardzo polecam!

Polecam je Wam bardzo mocno – poza trafną analizą polskiego systemu edukacji, dają też ogromną nadzieję na zmianę.

★★★

Więcej moich Dobranocek dla rodziców znajdziesz w zakładace PODCAST.

★★★

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

1 komentarz

Justyna 22 lipca, 2024 - 23:40

Świetna rozmowa, jako mama dziecka z tzw specjalnymi potrzebami edukacyjnymi odczuwam ostatnio bardzo mocno jak niewydolny jest nasz system edukacji. I niestety z własnego doświadczenia wiem że rodzicom bardzo łatwo się mu poddać, wejść w ten bezsensowny kołowrotek , szkoła powoduje depresję nie tylko u uczniów ale też u rodziców dzieci którym nauka wg wymagań sytemu przychodzi z dużym trudem :-( myślę że super tematem byłaby rozmowa z psychologiem czy pedagogiem właśnie o tym jak odnaleźć się w systemie edukacji rodzicom dzieci ze specjalnymi potrzebami ;-) dziękuję za ten podcast z całego serca, daje on dużo nadziei

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.