Główna » Instytucje kultury wreszcie dla rodzin! – TOP5 rodzinnych warsztatów w Warszawie

Instytucje kultury wreszcie dla rodzin! – TOP5 rodzinnych warsztatów w Warszawie

by Karo
Instytucje kultury w całej Polsce zaczynają nareszcie zaczynają dostrzegać rodziny z dziećmi. Animatorzy i menedżerowie kultury zrozumieli, że im wcześniej przyzwyczają swoich odbiorców do kontaktu ze sztuką, tym łatwiej staną się oni potem ich regularnymi gośćmi.
 
Wiadomo przecież, że nawyki kształtują się w dzieciństwie. Jeśli wyjście na pomysłowo przygotowane i skrupulatnie przemyślane warsztaty w domu kultury, muzeum historycznym, filharmonii czy galerii sztuki nowoczesnej będzie czymś naturalnym, dziecko nie będzie miało potem problemów z odbiorem tzw. dzieł sztuki: muzyki, malarstwa, architektury czy performansu, tak często dzisiaj nierozumianymi i niedocenianymi.
 
Pamiętam, jak jeszcze 10 lat temu zajęcia dla rodzin z dziećmi w sali poważnej galerii sztuki średniowiecznej lub arcyważnym muzeum narodowym były nie do pomyślenia. Można było co prawda przyjść do muzeum z dzieckiem, ale najlepiej byłoby, gdyby maluszek w tym czasie spał, nie chciał siku, nie był głodny i w ogóle najlepiej nie oddychał.
 
Na szczęście w ostatnich latach, dzięki dobrym wzorcom z Europy Zachodniej związanych z rozwojem publiczności, polskie instytucje kultury przeszły ogromną zmianę. Odbiorca, niezależnie od tego, czy jest mały, czy duży, ma specjalne potrzeby czy nie, nareszcie znalazł się w centrum uwagi. Instytucje, zamiast konkurować, zaczęły ze sobą współpracować. Powstają superprojekty dla rodzin, nastolatków czy osób starszych, przestrzeń instytucji nareszcie zaczyna być wspólna, znika podział na MY i WY, na poważnych twórców i zwykłych odbiorców kultury.
 
Po ubiegłorocznych zachwytach Mani i Jasia fantastycznymi rodzinnymi warsztatami, w których braliśmy udział (m.in. Czytamisie Ani Hajzik-Jurlewicz i Marty Boratyńskiej w Białołęckim Ośrodku Kultury, Smykowizje w U-Jazdowskim czy w Kropki w paski. Zwierzyniec! w Łazienkach Królewskich), postanowiliśmy stworzyć TOP5 najlepszych, według nas, propozycji dla rodzin w tzw. dużych warszawskich instytucjach kultury (kolejne, poświecone m.in. teatrowi, domom kultury i in. w przygotowaniu!). Wierzymy, że nie ma nic lepszego od wspólnie spędzonego czasu ze swoimi dziećmi. Nie tylko budujemy i umacniamy naszą rodzinną relację, ale przy okazji razem uczymy się nowych rzeczy: rodzice na nowo mogą spojrzeć na świat z perspektywy dziecka, a dzieci uczą się rozumieć świat rodziców. Sytuacja win-win!
 

Smykowizje, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Warsztaty, spotkania, miniperformanse i koncerty dla rodzin z dziećmi 0–5 lat
Środy, 11:00, soboty, godz. 10:00 (dzieci  0-2 lata), godz. 11:00 (dzieci 3-5 lat)
Wstęp: bilet rodzinny 30 zł (w cenie biletu wstęp na wystawy), karnet na 4 zajęcia 100 zł (wstęp z karnetem możliwy jest tylko po wcześniejszym potwierdzeniu obecności na wybranych zajęciach)
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, www.u-jazdowski.pl 
 
 
O Smykowizjach pisaliśmy tutaj. To chyba jeden z najlepiej przemyślanych i prowadzonych rodzinnych projektów edukacyjnych, w których braliśmy udział. Pomysł jest bardzo prosty: tematy cotygodniowych spotkań nawiązują do aktualnych wystaw odbywających się w U-jazdowskim. Dzięki temu dzieci i rodzice mają żywy kontakt z tym, co we współczesnej sztuce najlepsze. Co bardzo ważne, w zajęciach biorą czynny udział zarówno maluchy, jak i ich opiekunowie – prowadzący zachęcają rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. Podczas wydarzeń aktywizowane są zmysły wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania. Miniperformanse i koncerty to spotkanie z instrumentami i zawodowymi muzykami. Na wizualnych zajęciach sensorycznych smykowidzowie poznają świat przeróżnych materiałów, z których, przy użyciu prostych technik, można wyczarować prawdziwe cuda.
 
Podczas Smykowizji można zadawać pytania o sztukę współczesną (nie ma głupich pytań!), można biegać, skakać i krzyczeć, doświadczać dzieł sztuki i próbować  odczytać wszystko po swojemu. A wszystko to pod czujnym okiem niezwykle ciepłych i kompetentnych i lubiących dzieci (!) prowadzących.
 

Emesenki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Comiesięczne warsztaty wokół sztuki współczesnej dla rodzin z dziećmi 3-5 lat
Wstęp: dzieci bezpłatnie, rodzice 1 zł (w cenie biletu na wystawę)
Muzeum nad Wisłą, Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (skwer kpt. S. Skibiniewskiego „Cubryny”), www.artmuseum.pl
 
 
Każde zajęcia to krótka wycieczka po Muzeum + twórcze wspólne rodzinne działanie (malowanie, sklejanie, rysowanie, konstruowanie i opowiadanie). Muzeum to najlepsze laboratorium pomysłów i miejsce ćwiczenia wyobraźni, dlatego też co miesiąc uczestnicy poznają inną dziedzinę sztuki lub technikę artystyczną. Po warszatatach warto też poszwędać się wokół Muzeum, które położone jest nad samymi Bulwarami Wiślanymi, obok Centrum Nauki Kopernik. Świetny jest naturalny ogród, wielkie drewniane ławki, po których można skakać, napić się kawy i pogadać. Warto też odwiedzić świetnie zaopatrzoną księgarnię Muzuem, gdzie można upolować prawdziwe perełki (dla dużych i małych). 
 
Najbliższe warsztaty:
20 X, godz. 12:00, Pawilon Cepelii, Marszałkowska 99/101, Sąsiedzi z tekturowego miasta. Sztuka dla najmłodszych
 

Muzeum dla Maluchów – warsztaty rodzinne, Muzeum Warszawskiej Pragi

Comiesięczne warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-6 lat
Wstęp: 10 zł od dziecka, opiekun bezpłatnie
Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum m.st. Warszawy, ul. Targowa 50/52, www.muzeumpragi.pl
 
Muzeum m.st. Warszawy od dłuższego czasu przechodzi turbometamorfozę, począwszy od budynków, przez program, piękne wydawnictwa aż po podejście do odbiorcy (widzieliście ich kampanię wystawy „Rzeczy warszawskie”? Sztos!). Ostatnio zaczęło też realizować fantastyczne projekty dla rodzin z dziećmi. My szczególnie polecamy warsztaty rodzinne w Muzeum Warszawskiej Pragi, podczas których dzieci wraz z rodzicami nie tylko twórczo spędzają czas, ale przy okazji odkrywają historię Pragi. Połączenie idealne, prawda? Na warsztatach można zbudować z wielkich klocków fragment dzielnicy, zaprojektować swoją pierwszą budowlę, dowiedzieć się, jakie zwierzęta mieszkają na Pradze albo złapać letni ciepły wiatr.
 

U króla Maciusia, Muzeum POLIN

Weekendowe warsztaty rodzinne: sobotnie warsztaty twórcze dla rodzin z dziećmi 4-10 lat: godz. 11.00, niedzielne warsztaty rodzinne z dziećmi 4-10 lat, godz. 11:00
Świąteczne spacery rodzinne – niedziela, o godz. 14.30, dla rodzin z dziećmi 6-14 lat
Wstęp: 30 zł – bilet rodzinny (1 dziecko + opiekunowie, każde następne dziecko + 10 zł).
Muzeum Historii Żydów Polskich, ul. Mordechaja Anielewicza 6, www.polin.pl
 
 
To absolutnie wyjątkowe miejsce w Warszawie. Każdy szczegół został dopracowany z niezwykłą precyzją. Począwszy od niezwykłego budynku POLIN, będącego zachwycającym dziełem sztuki, po przestrzeń, miejsce, w którym odbywają się warsztaty, stworzonym w duchu idei pedagogiki Korczaka dla małych i dużych dorosłych, po program cotygodniowych spotkań, który w ciekawy i delikatny sposób wprowadza w świat żydowskiej kultury i tradycji. Jest tu miejsce różnorodność, współpracę i empatię. Zachęta do eksperymentów, działań artystycznych i poszukiwania niekonwencjonalnych materiałów. Przestrzeń do bycia po prostu sobą w inspirującym, twórczym środowisku, w którym w arcyprzystępny i dostosowany do wrażliwości najmłodszych sposób poruszane są fundamentalne tematy: pytania o naszą tożsamość, historię, doświadczenie straty.
 

Smykofonia na Grochowskiej, Orkiestra Sinfonia Varsovia

Cykl koncertów dla rodzin z dziećmi 0-5 lat oraz dla kobiet w ciąży
Wybrane soboty i niedziele, od godz. 10:00
Wstęp: 18 zł od osoby (dzieci do 12 msca bezpłatnie)
Siedziba Orkiestry Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, www.smykofonia.pl
 
 
Koncerty dla melomaluszków zna już chyba każdy. To niezwykłe doświadczenie dla dużych i małych od kilku lat gromadzi ogromną publiczność i z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. I dobrze, bo na doświadczanie muzyki klasycznej granej na żywo przez całą orkiestrę nigdy nie jest za wcześnie ani za późno. Dzieciaki mogą biegać, tańczyć, pełzać, raczkować, dotykać instrumentów, rozmawiać z zawodowymi muzykami. Rodzice mogą obserwować, brać czynny udział w koncertach, albo porozmawiać z prowadzącymi, jak wprowadzać dzieci w świat muzyki.
 
Pomysłodawcą Smkowizji jest Fundacja Muzyka jest dla wszystkich a koncerty odbywają się w różnych częściach Warszawy (m.in. w Domu Kultury Świt, Mazowieckim Instytucie Kultury), repertuar najlepiej śledzić bezpośrednio na stronie www.smykofonia.pl. My zapraszamy na Grochowską gdzie już niedługo powstanie fantastyczna, genialna nowa siedziba Sinfonii Varsovii. Zapewniam, że będzie się działo!
 
Najbliższe koncerty:
20-21 października, godz. 10:00, 11:15, 12:30, „Jazzgotek i Pankotek w krainie jazzu”
27-28 października, godz. 10:00,11:15, „Czarodziejski flet, czarodziejski śpiew…”
 
Źródła zdjęć i grafik: materiały organizatorów, materiały prasowe.

❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.