Główna » Janowiec nad Wisłą – pomysł na leniwy rodzinny weekend

Janowiec nad Wisłą – pomysł na leniwy rodzinny weekend

by Karo

Janowiec nad Wisłą to moja rodzinna miejscowość. Dlatego też pewnie nigdy nie będę do końca obiektywna, rekomendując Wam przyjazd do niego :). Myślę sobie jednak, że każdy, kto choć raz odwiedzi Janowiec, będzie do niego wracał. Dlaczego? Za chwilę sami się przekonacie.

Ruiny zamku w Janowcu nad Wisłą, Our Little Adventures
Ogromne ruiny zamku w Janowcu nad Wisłą to fantastyczna przestrzeń dla dzieci
Kościół w Janowcu nad Wisłą

JANOWIEC NAD WISŁĄ – ATRAKCJE

Janowiec nad Wisłą to świetny pomysł zarówno na weekendowy rodzinny wypad, jak też na dłuższe wakacje w stylu slow. Z Warszawy jedzie się tam około 2 godz. autem, z Lublina około godziny. W Janowcu znajdziemy wszystko, czego potrzeba rodzinom z dziećmi. Tajemnicze ruiny zamku z duchem Czarnej Damy, malownicze wzgórza, trasy rowerowe i pyszne jedzenie przygotowywane z lokalnych produktów. Co więcej, na Górze Zamkowej są rewelacyjne warunki dla paralotni a w pobliżu kameralne stadniny koni, sady owocowe, łąki i pola. Mnóstwo przestrzeni do leżenia w hamaku, na kocu i nic-nie-robienia.

Można przyjechać na weekend, można też potraktować Janowiec jako bazę wypadową do okolicznych miejscowości. Do przepięknego ale zatłoczonego w sezonie Kazimierza Dolnego, położonego po drugiej stronie Wisły, można przeprawić się promem. Droga do Puław, siedziby rodu Czartoryskich, zajmie nam 15 minut autem. Do Nałęczowa, znanego w całej Polsce uzdrowiska (pisaliśmy o nim TU), dojedziemy w 45 minut. Niedaleko jest też Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Magiczne Ogrody w Trzciankach, Park Jurajski w Bałtowie czy Rezerwat Żółwia Błotnego w Borowcu. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Zamek w Janowcu, czyli wakacje z duchami

Zamek w Janowcu nad Wisłą to takie absolutne #mustsee. To właśnie jego ruiny górują nad całą okolicą – są doskonale widocznie niemal z każdej strony. Zamek powstał na początku XVI wieku a jego rozbudowa trwała przez następne dwa stulecia. To tutaj mieściła się siedziba wielkich rodów magnackich Rzeczpospolitej: Firlejów, Tarłów i Lubomirskich.

Co ciekawe, z ostatnim z wielkich rodów, z Lubomirskimi, związana jest tajemnicza legenda o Czarnej Damie, której – kiedy byłam dzieckiem – potwornie się bałam. Legenda głosi, że podczas pełni księżyca w ruinach Zamku ukazuje się duch Czarnej Damy, Heleny Lubomirskiej. Dziewczyna popełniła samobójstwo, ponieważ rodzice nie zgodzili się, by wyszła za mąż za biednego rybaka. Nie mogąc znieść odizolowania od ukochanego, rzuciła się w przepaść z zamkowej wieży. Możecie sobie wyobrazić, że prędzej czy później każde dziecko w okolicy jest przekonane, że widziało jakieś dziwne czarne cienie przemykające obok Zamku…

Zamek można zwiedzać, wejść na dziedziniec i na krużganki. W salach zamkowych są wystawy stałe dot. historii Zamku, odbywają się lekcje muzealne i różnego rodzaju wydarzenia. Latem na dziecińcu można oglądać filmy (Festiwal Dwa Brzegi), są też koncerty muzyków z całego świata w ramach Janowieckich Interpretacji Muzycznych, Święto Wina, turnieje rycerskie i różnego rodzaju wydarzenia. Zamek żyje na nowo.

Do Zamku dojdziemy drogą (wózek dla dziecka będzie ok) albo wejść kamienistą ścieżką (koniecznie nosidełko/chusta)
Janowiec nad Wisłą - ruiny zamku, Our Little Adventures
Zamek w Janowcu nad Wisłą, Our Little Adventures
Wielka krata prowadząca do Zamku
Janowiec nad Wisłą - ruiny zamku, Our Little Adventures
Ruiny Zamku i zachód słońca – czego chcieć więcej? Janowiec nad Wisłą
Janowiec nad Wisłą - ruiny zamku, Our Little Adventures
Dziadek Romek – prawdziwa skarbnica wiedzy o Janowcu! :)

XVIII-wieczny Dworek z Moniaków

Kilkaset metrów od Zamku znajduje się XVIII-wieczny dwór przeniesiony z miejscowości Moniaki na Lubelszczyźnie. Dworek został fantastycznie odrestaurowany – można zobaczyć autentyczne ziemiańskie wnętrza i wyobrazić sobie, jak kiedyś mieszkano. Dodatkowo, w Dworku są także pokoje gościnne, które można wynająć. Obok Dworku są także świetne zachowane zabudowania: spichlerz, stodoła i lamus. Wszystkie dzieciaki bardzo lubią wokół nich biegać.

XIX-wieczny Dworek z Moniaków obok ruin zamku - Janowiec nad Wisłą, Our Little Adventures
XIX-wieczny Dworek z Moniaków obok ruin zamku – Janowiec nad Wisłą
Idealne miejsce na zabawę w berka :)
Spichlerz - drewniany budynek z XIX wieku przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem, Our Little Adventures
Spichlerz – drewniany budynek z XIX wieku przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem

Janowiec nad Wisłą – Góra Zamkowa – idealna przestrzeń dla dzieci

Góra Zamkowa to idealna przestrzeń dla rodzin z dziećmi. Mnóstwo przestrzeni do biegania i piknikowania, ogromne drzewa do wspinania się, fantastycznie widoki na całą okolicę. Można grać w badmintona, można puszczać latawce. Za dodatkową opłatą można też rozpalić ognisko w wyznaczonym do tego miejscu. A jeśli ktoś chce po prostu poleniuchować, to lepszej przestrzeni w okolicy nie znajdziecie.

Trzy Krzyże na Górze Zamkowej - pamiątka po epidemii cholery, Janowiec nad Wisłą
Trzy Krzyże na Górze Zamkowej – pamiątka po epidemii cholery
Janowiec nad Wisłą - Our Little Adventures
Ławeczka na Górze Zamkowej – ulubiony punkt obserwacyjny dzieciaków
Janowiec nad Wisłą - Our Little Adventures
Góra Zamkowa – mnóstwo zielonej przestrzeni do biegania
Janowiec nad Wisłą - Our Little Adventures
Jasio ładuje swoje zielone baterie
Janowiec nad Wisłą - Our Little Adventures
Ścieżka z Zamku prowadzi wzdłuż Góry Zamkowej
W Janowcu są rewelacyjne warunki dla paralotniarzy, Our Little Adventures
W Janowcu są rewelacyjne warunki dla paralotniarzy

Punkt widokowy na przełom Wisły – spacer wzdłuż Góry Zamkowej

Wiele osób odwiedzających Janowiec zatrzymuje się przy Zamku i Dworku, nie wiedząc, że warto pójść trochę dalej. Idąc ścieżką wzdłuż Góry Zamkowej w kierunku Wisły, po ok. 10 minutach dojdziemy do fantastycznego punktu widokowego. Miejsca tego nie da się przegapić – mieści się przy nim Manes. Jadło z pejzażem – knajpka założona przez Mirka i Małgosię Olszówków. Zmarły tragicznie Mirek Olszówka był m.in. menagerem grupy Voo Voo czy Lecha Janerki, którzy w janowieckim spichlerzu nagrywali swoje płyty i wielokrotnie koncertowali. Jeden z liderów Voo Voo, Mateusz Pospieszalski, napisał nawet hymn dla Janowca. Można go posłuchać TU.

Manes. Jadło z pejzażem – klimatyczna knajpka na Górze Zamkowej
Punkt widokowy na przełom Wisły obok restauracji Manes - 15 minut spacerem od ruin Zamku w Janowcu nad Wisła, Our Little Adventures
Punkt widokowy na przełom Wisły obok restauracji Manes – 15 minut spacerem od ruin Zamku

Spacer na prom do Kazimierza Dolnego

Półtora kilometra od rynku w Janowcu znajduje się prom (mieści się na nim 8 samochodów), którym można przeprawić się na drugą stronę Wisły: do Kazimierza Dolnego, Mięćmierza czy Wilkowa. Warto przejść się tam albo spacerem albo wybrać się na wycieczkę rowerową. W sezonie nad Wisłą można wypożyczyć łódkę, a po stronie kazmierskiej wypożyczyć kajaki, pontony czy wybrać się w rejs statkiem. Gwarantujemy, że wszystkie opcje Waszym dzieciakom będą się podobały :).

Janowiec nad Wisłą, Our Little Adventures
Kolory Góry Zamkowej zmieniają się w zależności od pory roku. Za każdym razem jest tu pięknie!
Janowiec nad Wisłą, prom do Kazimierza Dolnego, Our Little Adventures
Prom łączący dwa brzegi Wisły
Małopolski Przełom Wisły pomiędzy Janowcem a Kazimierzem - Our Little Adventures
Małopolski Przełom Wisły pomiędzy Janowcem a Kazimierzem

JANOWIEC NAD WISŁĄ – PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

  • GDZIE SPAĆ? W Janowcu i okolicy jest mnóstwo różnych miejsc do spania. Są zarówno domy gościnne i agroturystyki, jest też kameralny pensjonat w Domu Chleba Serokomla przy Rynku a także Hotel Kazimierski Zdrój na końcu Góry Zamkowej, niedaleko przeprawy promowej.
  • GDZIE ZJEŚĆ? Naszym ulubionym miejscem jest klimatyczna malutka Maćkowa Chata przy Rynku. Smacznie jest też w Domu Chleba Serokomla, znajdującym się również przy Rynku. Poza tym wspomniany już Manes na Górze Zamkowej i Knajpa u Marceli przy Placu Wolności.
  • KIEDY JECHAĆ? Janowiec o każdej porze roku jest piękny. Ze względu jednak na różne sezonowe atrakcje w okolicy (prom, dłuższe godziny otwarcia Zamku, koncerty i imprezy plenerowe) polecamy jednak wybrać się tam od kwietnia do listopada. Szczególnie pięknie Janowiec wygląda późnym latem i jesienią, kiedy Góra Zamkowa mieni się różnymi kolorami liści.
  • Z WÓZKIEM CZY Z NOSIDEŁKIEM? I tak i tak. Do większości miejsc spokojnie da się dojechać wózkiem. Trzeba tylko pamiętać, że czasem nie ma chodników albo teren jest nierówny.


❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl. Zabierzemy Cię w podróż życia! #robniemozliwe

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.