Główna » Karta Dużej Rodziny – dlaczego warto ją mieć?

Karta Dużej Rodziny – dlaczego warto ją mieć?

by Karo

Bycie rodzicem trójki dzieci to nie tylko potrójne szczęście. To także potrójne wydatki: na ubrania, jedzenie czy podróże. Dlatego zaraz po narodzinach naszego trzeciego dziecka postanowiliśmy wyrobić Kartę Dużej Rodziny, czyli ogólnopolski system zniżek dla rodzin 3+, wprowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny? Jakie zniżki możemy dzięki niej uzyskać i gdzie? Ile trwa cały proces? W jaki sposób korzystać z takiej karty? I czy to się w ogóle opłaca? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje w jednym miejscu.

Karta Dużej Rodziny – co to jest i kto ją może uzyskać?

Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, czyli z co najmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Zniżki przysługują zarówno dzieciom do ukończenia 18 roku życia lub 26. jeśli się uczą, jak i rodzicom. Co więcej, rodzicom zniżki przysługują dożywotnio (zmiana od 1 stycznia 2019). Spersonalizowana Karta wydawana jest bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej.


Dokumenty można składać tuż po narodzinach trzeciego dziecka. Musimy tylko posiadać albo AKT URODZENIA naszych dzieci albo ich PESEL albo DOWÓD OSOBISTY.

Komu przysługuje Karta?

Nie ma znaczenia, czy jesteśmy dzieckiem z rodziny 3+, rodzicem biologicznym, zastępczym, żoną lub mężem osoby z dziećmi 3+ czy prowadzimy rodzinny dom dziecka. Dodatkowo, od stycznia 2019, KDR mogą także uzyskać rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (teraz dzieci są już np. dorosłe).

Gdzie i jak możemy wyrobić KDR?

Wniosek o KDR możemy złożyć albo online poprzez profil Emp@tia (jeśli posiadamy profil zaufany – TU możemy go założyć lub jeśli nasz bank udostępnia usługę logowania się do profilu zaufanego) albo w urzędzie miasta lub gminy w miejscu naszego zamieszkania. My cały proces przeszliśmy elektronicznie. Zaczynamy od wypełnienia wniosku i złożenia oświadczenia o niepozbawieniu lub ograniczeniu praw rodzicielskich (dostępne również w urzędzie). Podajemy też numer PESEL lub okazujemy paszport lub dowód osobisty, jeśli PESELu nie posiadamy.

Ile trwają formalności?

Jak długo czeka się na swoją KDR? Na jej mobilną wersję czekaliśmy niecałe 24 godziny – po wypełnieniu wniosku online na drugi dzień mejlem i smsem dostaliśmy numer karty i hasło smsowe pozwalające na zalogowanie się do systemu.

Na jej plastikową wersję czeka się różnie, w zależności od urzędu. Maksymalny czas oczekiwania to 30 dni.

Jakie zniżki oferuje Karta Dużej Rodziny?

KDR jest honorowana w ponad 22 000 miejsc w całej Polsce. Znajdziemy wśród nich niemal każdą branżę: restauracje, szkoły językowe, zajęcia dla dzieci, wyciągi narciarskie, teatry, kina, muzea, sklepy spożywcze, PKP, stacje paliw, księgarnie, salony fryzjerskie, sklepy z ubraniami, baseny i in.

Wysokość zniżek waha się od 5% do 50 a czasem 70%, w zależności od miejsca. Czasem będzie to 5 zł, innym razem 30. Jeśli jednak podliczymy wszystkie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze w ciągu roku, okaże się, że zebrała się spora suma.

Nowe zniżki od 2019 roku: kotły gazowe, ubezpieczenia, tańsze paliwo

Nowością w 2019 roku są dopłaty dla posiadaczy KDR w niektórych sektorach gospodarki. I tak rodziny 3+ mogą liczyć nawet na 3 tys. zł dopłaty do zakupu kotła gazowego. Z kolei LOT oferuje 10% zniżki od ceny biletu i 50% od usług dodatkowych. Na stacjach paliw Lotosu za litr benzyny zapłacimy 8 gr mniej, podobnie w Shellu czy Orlenie.

Spis wszystkich firm, instytucji czy marek, które honorują Kartę można znaleźć TU. Ja na wszelki wypadek przed każdym zakupem lub skorzystaniem z usługi pytam o KDR. Lista Partnerów Karty rośnie lawinowo, więc nigdy nie wiadomo, czy dana marka czy instytucja jest już w programie, czy nie.

Zniżki w Warszawie

W Warszawie można znaleźć bardzo dużo różnych zniżek dla posiadaczy KDR – jest ich ponad 1770. Kartę honorują m.in. kina: Multikino, Praha, Falenica; muzea: POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Fryderyka Chopina oraz teatry: Studio, Scena Capitol, Mazowiecki Instytut Kultury, Teatr Powszechny czy Teatr Polski. W Empiku czy Book Booku kupimy taniej książki. W Lidlu czy Carrefourze zrobimy większe zakupy.

Poza tym system zniżek obowiązuje w szkołach językowych, przedszkolach niepublicznych, centrach medycznych, hostelach i hotelach. Jest tego całkiem sporo.

Mobilna wersja Karty Dużej Rodziny – ściągnij apkę

Dobra wiadomość jest taka, że plastikowej KDR nie trzeba ze sobą nosić. Można równie dobrze ściągnąć sobie apkę ze strony Google Play lub Appstore (mKDR), zainstalować ją i okazywać jako kod QR. Dla mnie to rozwiązanie idealne – rzadko noszę ze sobą cały portfel. Najczęściej mam tylko telefon.

W apce mKDR możemy posiadać zarówno swoją Kartę, partnera/partnerki, jak i dzieci. Aplikacja umożliwia wyszukiwanie partnerów KDR wg kategorii, lokalizacji, frazy. Dodatkowo mamy funkcję geolokalizacji, która pozwala na wyszukiwanie partnerów udzielających zniżek w okolicy przebywania użytkownika aplikacji.

Dużą pomocą jest również możliwość otrzymywania powiadomień o aktualnych zniżkach i nowych partnerach.

❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.