Główna » Koh Lanta i niezwykłe lasy namorzynowe – zobacz jak mangrowce ratują świat!

Koh Lanta i niezwykłe lasy namorzynowe – zobacz jak mangrowce ratują świat!

by Karo

Lasy namorzynowe to jedne z najbardziej niezwykłych lasów na świecie. Rosną na skraju tropikalnych i subtropikalnych wybrzeży Afryki, Ameryki Południowej, Azji Południowo-Wchodniej, Indonezji i Australii. My na wycieczkę do lasu namorzynowego na tajskiej wyspie Koh Lanta wybraliśmy się łódką. Dlaczego łódką? Bo namorzyny rosną w wodzie! I właśnie stąd bierze się ich niezwykła moc.

Lasy namorzynowe, w Tajlandii złożone z mangrowców czerwonych, to jedne z najbardziej złożonych biologicznie ekosystemów na Ziemi. Dzięki temu, że rosną na granicy lądu i morza i są odporne na sól morską, ich rola dla życia na Ziemi jest nie do przecenienia. Jednym słowem…

Lasy namorzynowe, dzięki temu, że są bogate w składniki odżywcze, są idealnymi terenami lęgowymi niezliczonych gatunków ryb, ptaków, ssaków i gadów. Dodatkowo, dzięki niezwykłej plątaninie poskręcanych korzeni drzew, zwierzęta tam żyjące mają bezpieczną kryjówkę przez drapieżnikami.

I tak na przykład Park Narodowy Everglades na Florydzie jest domem dla zagrożonych gatunków ptaków i płazów, w australijskich lasach namorzynowych występuje ponad 100 gatunków mięczaków, a w karaibskich namorzynach żyją rzadkie żółwie zielone. Z kolei na naszej Koh Lancie spotkać można m.in. ślimaki rzeczne, sercówki i czarne kraby. 

Co więcej, lasy namorzynowe chronią strukturę samej linii brzegowej. Korzenie drzew filtrują wodę, zatrzymując osady, co spowalnia erozję wybrzeża, stabilizuje brzegi i powstrzymuje osady przed niszczeniem raf koralowych i łąk trawy morskiej.

No i jedna z najważniejszych rzeczy, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu, z jakimi zaczynamy się mierzyć, lasy namorzynowe zapewniają również skuteczną obronę przed zdarzeniami takimi jak burze i tsunami. Wraz ze zmianą klimatu coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, a poziom mórz się podnosi. Wykorzystanie lasów namorzynowych jako obrony morskiej jest pięć razy bardziej opłacalne niż alternatywy stworzone przez człowieka. 

tym filmie zrealizowanym przez BBC możecie zobaczyć, do czego doprowadza karczowanie lasów namorzynowych w Malezji.

Ekosystemy namorzynowe są także potężnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla, zasysając dwutlenek węgla z powietrza i magazynując go w swoich korzeniach i gałęziach. Imponujące jest to, że mogą wchłonąć do czterech razy więcej dwutlenku węgla niż las deszczowy tej samej wielkości, a ponieważ umierają zanurzone w wodzie pływowej, węgiel jest zakopywany wraz z nimi. 

Więcej możecie poczytać w artykule Could Mangroves Help Save our Planet? autorstwa Martina Montague na stronach BBC Earth.

Ale pomimo całego dobra, które "produkują", lasy namorzynowe są zagrożone. Jak podaje BBC Earth, na całym świecie w ciągu ostatnich 40 lat zniknęło 35% powierzchni namorzynów. Lasy te są niszczone szybciej niż tropikalne lasy deszczowe!

Brzmi przerażąjąco, prawda?

Co może pomóc w ratowaniu lasów namorzynowych? Ekoturystyka

Jak wynika z analiz naukowców zajmujących się lasami namorzynowymi, tym, co może pomóc w zatrzymaniu procesu wyniszczania lasów namorzynowych jest zrównoważona, odpowiedzialna turystyka.

Lasy, często położone w pobliżu raf koralowych i piaszczystych plaż, zapewniają idealne środowisko do uprawiania takich sportów jak spływy kajakowe, wycieczki łodzią czy wyprawy z obserwacją ptaków. Dzięki temu, lasy namorzynowe stają się „lokalną atrakcją turystyczną” – nie są wycinane, by w ich miejsce postawić kolejne kurorty.

I tak też się dzieje na Koh Lancie. 

Lasy namorzynowe na Koh Lancie - społeczność Thung Yee Peng

Na Lancie, na której mieszkamy, lasy namorzynowe można zwiedzać na dwa sposoby: kajakiem albo dużą tradycyjną łodzią typu long tail. Wycieczki są organizowane przez lokalną społeczność w wiosce Thung Yee Peng. Jest to muzułmańska wspólnota, która mieszka na tym obszarze od ponad stu lat. Głównym celem społeczności, jak mówią sami mieszkańcy, jest życie z zgodzie z odwiecznymi prawami natury i nieingerowanie w nią. I takie właśnie wartości chcą przekazywać przyjeżdzającym do nich ludziom z całego świata. 

A ponieważ w ostatnich latach Lanta stała się coraz chętniej wybieranym kierunkiem, społeczność Thung Yee Peng mogła rozwinąć na szerszą skalę swoją turystyczną działalność. Poza wycieczkami kajakiem czy łodzią, można także wziąć udział w warsztatach kuchni tajskiej czy zjeść posiłek w małej restauracji w porcie lub zarezerwować nocleg u tajskiej tadycyjnej muzułmańskiej rodziny (my jeszcze tego nie próbowaliśmy :).

Thung Yee Peng - jak dojechać do lasów namorzynowych?

Wioska Thung Yee Peng znajduje się 7 kilometrów od przystani Sala Dan Pier w kierunku na Stare Miasto – wpiszcie po prosty w Google Maps hasło „mangrove forest pier” i bez problemu dojedziecie autem, tuk tukiem lub skuterem. Na miejscu znajduje się parking, toaleta i mała restauracja. Z reguły nie trzeba rezerwować wycieczki wcześniej – zazwyczaj na miejscu dostępne są łódki lub kajaki.

Wycieczka long tailem zajmie Wam ok 2 godzin. Kajakiem – to zależy od Was. 

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

1 komentarz

Yoblum 27 stycznia, 2023 - 13:20

Piękne widoki! Tajlandia to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych krajów Azji, do którego warto się wybrać, jak widać, nawet z dziećmi. Dla wszystkich była to na pewno niezapomniana przygoda!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.