288
O tym przeczytasz
Lasy namorzynowe, w Tajlandii złożone z mangrowców czerwonych, to jedne z najbardziej złożonych biologicznie ekosystemów na Ziemi. Dzięki temu, że rosną na granicy lądu i morza i są odporne na sól morską, ich rola dla życia na Ziemi jest nie do przecenienia. Jednym słowem…
Lasy namorzynowe, dzięki temu, że są bogate w składniki odżywcze, są idealnymi terenami lęgowymi niezliczonych gatunków ryb, ptaków, ssaków i gadów. Dodatkowo, dzięki niezwykłej plątaninie poskręcanych korzeni drzew, zwierzęta tam żyjące mają bezpieczną kryjówkę przez drapieżnikami.
I tak na przykład Park Narodowy Everglades na Florydzie jest domem dla zagrożonych gatunków ptaków i płazów, w australijskich lasach namorzynowych występuje ponad 100 gatunków mięczaków, a w karaibskich namorzynach żyją rzadkie żółwie zielone. Z kolei na naszej Koh Lancie spotkać można m.in. ślimaki rzeczne, sercówki i czarne kraby.
Co więcej, lasy namorzynowe chronią strukturę samej linii brzegowej. Korzenie drzew filtrują wodę, zatrzymując osady, co spowalnia erozję wybrzeża, stabilizuje brzegi i powstrzymuje osady przed niszczeniem raf koralowych i łąk trawy morskiej.
No i jedna z najważniejszych rzeczy, zwłaszcza w kontekście zmian klimatu, z jakimi zaczynamy się mierzyć, lasy namorzynowe zapewniają również skuteczną obronę przed zdarzeniami takimi jak burze i tsunami. Wraz ze zmianą klimatu coraz częściej dochodzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, a poziom mórz się podnosi. Wykorzystanie lasów namorzynowych jako obrony morskiej jest pięć razy bardziej opłacalne niż alternatywy stworzone przez człowieka.
W tym filmie zrealizowanym przez BBC możecie zobaczyć, do czego doprowadza karczowanie lasów namorzynowych w Malezji.
Ekosystemy namorzynowe są także potężnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla, zasysając dwutlenek węgla z powietrza i magazynując go w swoich korzeniach i gałęziach. Imponujące jest to, że mogą wchłonąć do czterech razy więcej dwutlenku węgla niż las deszczowy tej samej wielkości, a ponieważ umierają zanurzone w wodzie pływowej, węgiel jest zakopywany wraz z nimi.
Więcej możecie poczytać w artykule Could Mangroves Help Save our Planet? autorstwa Martina Montague na stronach BBC Earth.
Brzmi przerażąjąco, prawda?
Jak wynika z analiz naukowców zajmujących się lasami namorzynowymi, tym, co może pomóc w zatrzymaniu procesu wyniszczania lasów namorzynowych jest zrównoważona, odpowiedzialna turystyka.
Lasy, często położone w pobliżu raf koralowych i piaszczystych plaż, zapewniają idealne środowisko do uprawiania takich sportów jak spływy kajakowe, wycieczki łodzią czy wyprawy z obserwacją ptaków. Dzięki temu, lasy namorzynowe stają się „lokalną atrakcją turystyczną” – nie są wycinane, by w ich miejsce postawić kolejne kurorty.
I tak też się dzieje na Koh Lancie.
Na Lancie, na której mieszkamy, lasy namorzynowe można zwiedzać na dwa sposoby: kajakiem albo dużą tradycyjną łodzią typu long tail. Wycieczki są organizowane przez lokalną społeczność w wiosce Thung Yee Peng. Jest to muzułmańska wspólnota, która mieszka na tym obszarze od ponad stu lat. Głównym celem społeczności, jak mówią sami mieszkańcy, jest życie z zgodzie z odwiecznymi prawami natury i nieingerowanie w nią. I takie właśnie wartości chcą przekazywać przyjeżdzającym do nich ludziom z całego świata.
A ponieważ w ostatnich latach Lanta stała się coraz chętniej wybieranym kierunkiem, społeczność Thung Yee Peng mogła rozwinąć na szerszą skalę swoją turystyczną działalność. Poza wycieczkami kajakiem czy łodzią, można także wziąć udział w warsztatach kuchni tajskiej czy zjeść posiłek w małej restauracji w porcie lub zarezerwować nocleg u tajskiej tadycyjnej muzułmańskiej rodziny (my jeszcze tego nie próbowaliśmy :).
Wioska Thung Yee Peng znajduje się 7 kilometrów od przystani Sala Dan Pier w kierunku na Stare Miasto – wpiszcie po prosty w Google Maps hasło „mangrove forest pier” i bez problemu dojedziecie autem, tuk tukiem lub skuterem. Na miejscu znajduje się parking, toaleta i mała restauracja. Z reguły nie trzeba rezerwować wycieczki wcześniej – zazwyczaj na miejscu dostępne są łódki lub kajaki.
Wycieczka long tailem zajmie Wam ok 2 godzin. Kajakiem – to zależy od Was.
1 komentarz
Piękne widoki! Tajlandia to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych krajów Azji, do którego warto się wybrać, jak widać, nawet z dziećmi. Dla wszystkich była to na pewno niezapomniana przygoda!