Główna » Koh Samui – 5 miejsc, które warto zobaczyć

Koh Samui – 5 miejsc, które warto zobaczyć

by Karo

Koh Samui w Zatoce Tajlandzkiej to jedna z tych wysp, które na pewno zapamiętamy na długo. Przepiękne wodospady, cudowne klimatyczne miejscówki, spokojne plaże i świetnie rozwinięta infrastruktura. Zobaczcie, które miejsca na Koh Samui polecamy na kilka dni z dziećmi.

Knajpka w Fisherer's Village na wyspie Koh Samui w Tajlandii, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

Koh Samui – co warto zobaczyć (z dziećmi lub bez)

1. Overlap Stone – niezwykły punkt widokowy na Lamai Beach

Od tego słynnej formacji skalnej zaczęliśmy naszą przygodę z Koh Samui. Overlap Stone to olbrzymi samotny kamień na wzgórzu po południowo-wschodniej stronie wyspy z przepięknym widokiem na Zatokę Tajlandzką. Dosyć łatwo się do niego dostać – wystarczy wpisać w Google Maps nazwę „Overlap Stone”. Trzeba tylko uważać podczas podjazdów pod górę – jest naprawdę stromo.

Skutery i samochody zostawia się na parkingu tuż przed drewnianymi schodkami prowadzącymi wprost do głazu. Jest tam kasa (50 bathów za dorosłego, dzieci free – w tym jest napój gratis), toaleta i mały sklepik z przekąskami. Droga na górę zajmie Wam około 5-10 minut.

Kobieta stoi z dziećmi przy głazie na szczycie wzgórza Overlap Stone na wyspie Koh Samui w Tajlandii. zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

2. Kaskadowe Wodospady Na Muang

Jeśli lubicie piękne widoki, wczechobecną naturę i chcecie się trochę zmęczyć, to koniecznie zróbcie sobie mały trekking na kaskadowe wodospady Na Muang – jest trochę wymagająco, ale bajecznie!

Jak zaplanować wycieczkę na wodospady? Celowo piszę „wodospady”, bo tak naprawdę są to dwa wodospady oddalone od siebie 10-minutową jazdą samochodem. Jak dokładnie wygląda trasa i czy dzieci dadzą radę ją przejść?

Poczytacie o tym w naszym tekście:

Na Muang – trekking wzłuż największych wodospadów na Koh Samui

Wodospad Na Muang Waterfalls na wyspie Koh Samui w Tajlandii; zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

3. Silver Beach – najbardziej klimatyczna plaża na Koh Samui

Koh Samui ma mnóstwo bardzo ładnych plaż. Są szerokie i piaszczyste (tj. Lamai Beach albo słynąca z całonocnych imprez Full Moon Party, plaża Haad Rin). Często jednak jest tam tłoczno i głośno. Kiedy więc odkryliśmy Silver Beach, niewielką plażę na południu wyspy, bardzo miło się zaskoczyliśmy. Jest to dosyć mała, kameralna plaża przy hotelu o tej samej nazwie. Jedna knajpka z przyzwoitym jedzeniem, spokojna zatoczka, kamienie idealne na wspinaczkę i zabawę w chowanego, przyjemne masaże.

Jak tam się dostać? Wpiszcie w Google Maps „Silver Beach Resort” – można się zatrzymać na małym parkingu przy ulicy i zejść na plażę przez restaurację (w środku jest terrarium z legwanem – dzieci będą zachwycone!). Wstęp na plażę jest wolny, mimo że wygląda ona tak, jakby była plażą przy hotelu.

Ujęcie z drona plaży Silver Beach na wyspie Koh Samui w Tajlandii; zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl
Kobieta stoi na skale na plaży Silver Beach na wyspie Koh Samui w Tajlandii; zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

4. Świątynie Koh Samui

Koh Samui ma mnóstwo świątyń buddyjskich. My szczególnie polecamy trzy z nich: Wat Plai Laem – niezwykle kolorowy kompleks świątynny, Wat Phra Yai (Big Budda Temple) z olbrzymim złotym posągiem Buddy oraz terakotową Wat Ratchathammaram (Wat Sila Ngu).

Kolorowa świątynia Wat Plai Laem

Wat Plai Laem to urocza i niezwykle malownicza buddyjska świątynia położona na północy Koh Samui – dachy pokryte są kolorowymi kaflami, elewacje mają rozbudowane zdobienia, mnóstwo jest rzeźb i różnych ławeczek, na których można sobie usiąść. Najważniejszym elementem świątyni jest ogromny posąg Kwan Yin, bóstwa opiekującego się miłością i litością.

Ciekawostka dla dzieciaków: w stawie obok świątyni pływają żółtwie i ogromne sumy. Można kupić dla nich specjalne jedzenie – pożerają je w mgnieniu oka!

Świątynia Wat Plai Laem na wyspie Koh Samui w Tajlandii, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

Wat Phra Yai (Big Budda Temple) – olbrzymi złoty posąg Buddy

To taka ikoniczna świątynia na Samui – kojarzy ją absolutnie każdy. W centrum świątyni znajduje się olbrzymia, 12-metrowa pozłacana statua Buddy Siddharthy, która dumnie na wysokim piedestale nad całą okolicą. Co ciekawe, wokół Wielkiego Buddy zostały rozmieszczone mniejsze posągi Buddy – każdy z nich ma inne ułożenie rąk i dłoni Buddhy, zwane mudrami. Mudry mają symboliczne znaczenie, które przekazują określone nauki, atrybuty lub stany umysłu.

Budda w Wat Phra Yai (Big Budda Temple), zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

Terakotowa Wat Ratchathammaram (Wat Sila Ngu)

Świątynia buddyjska zupełnie inna niż wszystkie. Być może dlatego zapadła nam w pamięć. Cała świątynia Wat Ratchathammaram zwana też Wat Sila Ngu wykonana jest z palonej cegły (terakoty) i właśnie ten kolor od razu przyciąga wzrok. Nazwa „Sila Ngu” dosłownie oznacza „Wężowy Kamień” i odnosi się do olbrzymiego węża wyrzeźbionego w skale, który jest jednym z charakterystycznych elementów tego miejsca.

Obok świątyni jest mały, niezwykle kolorowy cmentarz buddyjski tuż przy plaży, do którego schodzi się po pięknie rzeźbionych schodach. Spędziliśmy tam superczas.

Terakotowa Świątynia Wat Ratchathammaram (Wat Sila Ngu) - wnętrze świątyni, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl
Kobieta z dzieckiem na cmentarzu buddyjskim na wyspie Koh Samui w Tajlandii, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

5. Fishererman’s Village czyli Wioska Rybaków

I ostatnia rzecz na Koh Samui, którą polecamy w tym naszym krótkim przeglądzie, to Fishererman’s Village. To tak naprawdę jedna długa, wąska klimatyczna uliczka przy brzegu morza, położona na północy wyspy. Mimo że dzisiaj ma absolutnie turystyczny charakter i mało tam takiego prawdziwego rybackiego charakteru (chociaż wszystkie przewodniki właśnie tak ją określają), to i tak warto ją odwiedzić. Bo sklepiki, restuaracje i różne koncepty artystyczne są absolutnie cudowne. Drewno, kamień, muszle, sieci rybackie, sznury – te naturalne elementy pięknie łączą się ze współczesnym minimalizmem. Ja się w nich zakochałam!

Knajpka w Fisherer's Village na wyspie Koh Samui w Tajlandii, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl
Knajpka w Fisherer's Village na wyspie Koh Samui w Tajlandii, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl
Plażą w Fisherer's Village na wyspie Koh Samui w Tajlandii, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

Jak się dostać na Koh Samui?

Koh Samui leży w Zatoce Tajlandzkiej (po prawej stronie Tajlandii). Na Koh Samui można dostać się na kilka sposobów. My, z racji tego, że mamy w Tajlandii swoje auto, przejechaliśmy z naszej Koh Lanty, na której mieszkamy, do Surat Thani, skąd przeprawiliśmy się promem na Samui. Prom (firma Raja Ferry) płynie 1,5 godziny. Koszt 1 osoby dorosłej to 170 bathów, a auto z kierowcą to 550 bathów. Pies płynie za darmo.

Ludzie siedzą na promie z Surat Thani do Koh Samui, zdjęcie pochodzi z tekstu Koh Samui co warto zobaczyć - 5 miejsc, tekst z bloga Ourlittleadventures.pl

Można jednak skorzystać z różnych innych środków transportu, takich jak samolot, prom czy opcja łączona.

 1. Samolot: Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu na Koh Samui jest samolot. Wyspa posiada własne lotnisko – Samui Airport (Koh Samui Airport, kod lotniska: USM), do którego można dolecieć bezpośrednio z wielu miast w Tajlandii. Najbliższym większym lotniskiem, z którego można dotrzeć na Koh Samui, jest Międzynarodowy Port Lotniczy Suvarnabhumi w Bangkoku. Z Chiang Mai na północy Tajlandii też są loty na Koh Samui – świetna opcja na połączenie górskich trekkingów z leniuchowaniem na plaży .
 2. Prom: Jeśli decydujecie się na wynajęcie auta, na Samui można się dostać promem. Promy kursują z Surat Thani lub Don Sak (na kontynencie) do portu Nathon na Koh Samui. Tak właśnie zrobiliśmy my.
 3. Autobus i prom: Można też wybrać się autobusem do Surat Thani, a stamtąd kontynuować podróż promem na Koh Samui. To może być tańsza opcja, ale zajmie trochę więcej czasu.

Oczywiście na Wyspie jest dużo więcej przepięknych miejscówek, chociażby stajnia COLTS Samui Horse Riding, w której Mania miała okazję jeździć konno, przepyszny koncept jedzeniowy i sklepik Sweet Sisters, kameralne plaże na południu czy północy. Poszwendajcie się sami po Wyspie, odkryjcie swoje własne miejscówki. Niech nasz tekst będzie tylko jakimś takim ogólnym drogowskazem. Reszta należy do Was!

No i dajcie koniecznie znać, jak odwiedzicie Koh Samui – zawsze ogromnie się cieszymy, kiedy korzystacie z naszych polecajek!

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

1 komentarz

Tripando.pl 26 października, 2023 - 15:26

Po fotkach widać, że pogoda nie dopisała, ale mimo to krajobraz piękny, momentami przypominający Seszele!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.