Główna » Maluchy ruszają w KOSMOS! Najnowszy spektakl Teatru Małego Widza

Maluchy ruszają w KOSMOS! Najnowszy spektakl Teatru Małego Widza

by Karo

Jak opowiedzieć o kosmosie rocznemu maluchowi? Czy trzylatek może doświadczyć stanu nieważkości? I w jaki sposób zaciekawić międzygalaktycznym tańcem pięcioletniego, zadającego milion kosmicznych pytań na minutę, przedszkolaka? Wszystko to udało się twórcom najnowszego spektaklu Teatru Małego Widza. Musimy przyznać, że Kosmos to jeden z lepszych projektów teatralnych dla dzieci, na jakim byliśmy. 

Kosmos - Teatr Małego Widza, Scena na Bednarskiej

Teatr Małego Widza to klasa sama w sobie. To tu kilka lat temu zaczął się wielki ruch spektakli dla naj najów – tych najmłodszych odbiorców sztuki, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki (dosłownie i w przenośni!) w teatrze. Znajdziemy tu najpiękniejsze i najbardziej sensoryczne propozycje, pobudzające wszystkie zmysły maluchów, zachęcające ich do swoich pierwszych odkryć. Na pewno słyszeliście o fantastycznym „Sensorycznym Labiryncie Muzycznym”, „Rozplataniu tęczy” czy „Oceanie snów” – bilety na te i inne spektakle Teatru Małego Widza rozchodzą się jak ciepłe bułeczki a przedstawienia są uwielbiane przez wszystkich, niezależnie od wieku. W czym tkwi sekret? Może w tym, że w Teatrze Małego Widza nie ma podziału na małych i dużych widzów? Każdy jest tu traktowany poważnie, jak pełnoprawny odbiorca kultury.

Kosmos Teatru Małego Widza - poetycka podróż w nieznane

Podobnie jest z „Kosmosem” w reż. Agnieszki Czekierdy – połączeniem spektaklu, instalacji artystycznej i performensu, w którym zaciera się granica pomiędzy jawą i snem, sceną i widownią, magią i tym, co się dzieje naprawdę. Ten godzinny spektakl został pomyślany jako poetycka wyprawa w nieznane dla dzieci i rodziców – w kosmiczną przestrzeń pełną tajemniczych galaktyk i baśniowych światów.

Małych i dużych kosmicznych odkrywców prowadzi przewodnik – postać pełna międzygalaktycznych opowieści (fantastyczny Arkadiusz Wrzesień!). Podróż zaczyna się w kapsule czasu i przestrzeni, skąd w magiczny sposób wydostajemy się do kilku różnych galaktyk. Doświadczamy stanu nieważkości, próbujemy utrzymać równowagę na ogromnych miękkich kosmicznych głazach. Obserwujemy jak wstaje słońce, spotykamy deszcz meteorytów, oswajamy wulkaniczną lawę. Poznajemy NIEZNANE.

Kosmiczna scenografia i kosmiczna muzyka w Kosmosie Teatru Małego Widza

Przestrzeń, mistrzowsko zaprojektowana przez mój ulubiony super duet – Gosię i Tomka Rygalików – jest przytulna, mimo panującego półmroku dzieci czują się bezpiecznie. Robotę robi też muzyka grana na żywo, która towarzyszy całej wyprawie. Ciepły głos fantastycznej Izy Lamik i Gwidona Cybulskiego otulają serducho a miękkie dźwięki wygrywane na wiolonczeli, harfie, rurofonie czy kosmicznym hand panie dopełniają niezwykłych wrażeń. Nasza 7-miesięczna Basia była oczarowana (nie mówiąc już o starszakach).

Co ciekawe, w żadnej z sal nie ma dosłowności, wszystko opiera się na niedomówieniach, instalacje mają charakter wrażeniowy. Mam wrażenie, że mimo że Kosmos Teatru Małego Widza nie tłumaczy w sposób naukowy kosmicznego świata, to mówi o nim więcej, niż niejedna popularnonaukowa książka. Kosmos uwrażliwia, otwiera wyobraźnię, przygotowuje do abstrakcyjnego myślenia. A nam rodzicom, przypomina o tym, że na dziecięce pytanie „dlaczego” może być więcej niż jedna „poprawna” odpowiedź. Ba, jest ich nieskończenie wiele. Wystarczy tylko zamknąć oczy i przypomnieć sobie, do czego służy wyobraźnia. 

KOSMOS / TEATR MAŁEGO WIDZA

Kosmos jest przeznaczony dla dzieci od 1 do 5 roku życia (Basia wzięła w nim udział jak miała 7,5 msca - zachęcamy też z takimi maluchami!). UWAGA! Kosmiczne wędrówki odbywają się na Scenie Teatru Małego Widza przy ul. Bednarskiej 9 (wejście od Furmańskiej). Bilety (50 PLN za osobę) można kupić przez Internet lub w kasie przed spektaklem. Miejsce jest dostosowane do przebywania z maluszkami (scena jest na parterze, jest wjazd dla wózków, przewijaki, itd.). Wszyscy są bardzo mili i serdeczni.

Twoje dziecko uwielbia KOSMOS? Zobacz nasze kosmiczne wędrówki!

W Tuli można nawet nosić 5,5 latkę

Dołącz do nas!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.