Główna » Książki dla niemowląt – nasz niezniszczalny (i piękny!) zestaw

Książki dla niemowląt – nasz niezniszczalny (i piękny!) zestaw

by Karo

Książki dla niemowląt powinny spełniać co najmniej dwa kryteria. Muszą być nie tylko przepięknie wydane (w końcu to my, rodzice, będziemy je czytać setki czy tysiące razy), ale też powinny być po prostu niezniszczalne. Wiadomo przecież, że na początku maluchy „czytają” wszystkimi zmysłami. Książki będą ślinione, gryzione i mamlane. Grzbiety muszą być odporne na zrzucanie ze stołów, ślizgi po podłodze i piruety pod sufitem. Co więcej, lepkie od chrupek rączki nie raz będą próbowały przewracać kartki albo po raz 1534 pokazywać paluszkiem „Co robi Pucio?”. 

Dlatego też przygotowaliśmy dla Was nasz niezniszczalny zestaw książek dla niemowląt i kilkunastomiesięcznych (są w nim zarówno nowości, jak i klasyki). W końcu, jak mówią najnowsze wyniki badań, czytanie maluchom nie tylko rozwija ich wyobraźnię i sprawia, że mały mózg pracuje z niesłychaną wprost szybkością. Wspólne czytanie to przede wszystkim WASZ WSPÓLNY CZAS – czas budowania więzi i nawiązywania relacji. A przecież wszystkim nam o to właśnie chodzi, prawda

To jest nasz klasyk nad klasykami. Księgę Dźwięków przerobiliśmy setki razy z małą Marianką i tysiące razy z kilkumiesięcznym Jaśkiem. Teraz czytamy ją z Basią. Tak naprawdę nie znam dziecka, któremu Dźwięki by się nie podobały. Mogę sobie nawet wyobrazić, jak wszystkie maluszki w piaskownicy zgodnym chórem krzyczą: „Krowa robi muuu, szpinak robi blee a ślimak nic nie robi, tylko elegancko porusza czułkami”. Fantastyczna książka do nauki pierwszych dźwięków i prostych słów.

Pucio - zestaw pierwszych książeczek + pierwsze zabawy, Marta Galewska-Kustra, Nasza Księgarnia

Puciu, wesołym rumianym chłopcu, który pomaga maluszkom w nauce mówienia, słyszał już chyba każdy. Dzięki Puciowi   stworzonemu z wyobraźni fantastycznej ilustratorki Joasi Kłosdziecięcy świat staje się jakiś taki bardziej oswojony a nauka mówienia idzie bardzo szybko. Nas ostatnio zachwyciło nowe Puciowe pudełko z obrazkami i kartonikami, którymi można się bawić zarówno z roczniakami, jak i ze starszymi dziećmi. Dzieci mogą nazywać obrazki, powtarzać i rozpoznawać wyrazy dźwiękonaśladowcze czy wyszukiwać wskazywane przez rodzica albo starsze rodzeństwo przedmioty. Mania i Jasio pokazują obrazki Basi, przy okazji ucząc się czytać proste słowa. Rozwiązanie idealne. Wielkie podziękowania za całą serię dla prof. Galewskiej-Kustry! Mistrzostwo świata!

O nie, Dudusiu! + Trochę się zgubiłam + Ćśśś, mamy plan!, seria Chrisa Haughtona, Dwie Siostry

Przewspaniała, kolorowa, dowcipna i niezwykle wzruszająca seria Chrisa Haughtona dla najmłodszych. Proste historyjki, dużo humoru i fantastyczna grafika. Opowieści o śmiesznych zwierzakach i ludkach to świetna ilustracja typowych zachowań dzieci: uczenia się (lub nie) na swoich błędach i sprawdzania reakcji otoczenia. Mimo że bohaterowie książki chcą jak najlepiej, to nie zawsze im wszystko wychodzi. Basia lubi patrzeć na kolorowe obrazki, Jasio zna już teksty na pamięć :). Jednym słowem, idealne książki dla niemowląt i starszego rodzeństwa.

Kolorowe pop-upy dla maluchów, Dwie Siostry

Seria pop-upów dla najmłodszych Dwóch Sióstr zachwyca prostą kreską i pomysłowymi, superdowcipnymi krótkimi zdaniami. Może nie jest to idealny kandydat na pierwsze starcie z czytającym wszystkimi zmysłami niemowlakiem (kartki nie są z tektury), ale na pewno warto ją pokazać maluszkom. Chociażby po to, by powoli przyzwyczajały się do różnych formatów i rodzajów książek. 

Pora na kalafiora, Agata Dudek, Małgorzata Nowak, Dwie Siostry

Idealny przemyt warzyw już od pierwszych miesięcy życia. U nas Pora na kalafiora ląduje zawsze na stole, kiedy Basia poznaje nowe smaki warzyw. Do miseczki wkładamy na przykład ugotowaną dynię, którą Basia zaczyna zajadać a obok pokazujemy tę samą dynę w książce. Dodatkowo możemy też pokazać maluszkowi to samo warzywo w stanie surowym. Dzięki kolorowym, nasyconym i wyraźnym ilustracjom dziecko od początku dziecko uczy się, że warzywa są superfajne, mają różne kształty, smaki, zapachy i faktury. No i najważniejsze – że warto je jeść. 

Akuku + Agugu - książki wspierające rozwój mowy, Anna Trawka, Nebule

I na koniec coś wyjątkowego. Co prawda nie mamy jeszcze fizycznie tych książek (można je zamawiać w przedsprzedaży), to podskórnie czujemy, że będzie to absolutny hit. Mowa oczywiście o książkach wspierających rozwój mowy, których autorką jest Ania Trawka, autorka fantastycznego bloga Nebule.pl. Ania jest pedagożką i logopedką a do tego mamą Lili i Julka, możemy więc mieć pewność, że nie tylko zna się na rzeczy od strony merytorycznej, ale też wszystko przetestowała na swoich dzieciach. Powiem Wam, że jak poznałam synka Ani, kiedy miał niecałe dwa lata, to pierwszą rzeczą, którą zauważyłam było to, jak on wspaniale mówi! Wyraźnie, pełnymi zdaniami, z bogatym słownikiem. Jeśli więc chcecie aktywnie wspierać naukę mówienia u Waszych dzieci, nie ma co czekać ze złożeniem zamówienia :). No i te ilustracje! Jak zawsze Daria Solak po prostu wymiata!

Książki dla niemowlaka, Nebule.pl

To oczywiście tylko wybrane książki dla niemowląt, które mamy w biblioteczce malucha. Przez ostatnie 6 lat zgromadziliśmy całkiem porządną kolekcję. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, dajcie znać w komentarzu! Zrobię przegląd naszych najfajniejszych tytułów,.

W Tuli można nawet nosić 5,5 latkę

Dołącz do nas!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.