Główna » Ach śpij, kochanie… Najpiękniejsze książkowe kołysanki dla dzieci

Ach śpij, kochanie… Najpiękniejsze książkowe kołysanki dla dzieci

by Karo

Zdradzę Wam pewien sekret. Uwielbiam moment, kiedy dzieciaki przygotowują się do snu. To taka nasza magiczna chwila: śpiewamy im wtedy kołysanki dla dzieci, czytamy ulubione książki. Rozmawiamy też o tym, co przyniósł dany dzień. Taki nasz codzienny rytuał, bez którego nie wyobrażamy sobie wieczoru.

Co czytamy dzieciom przed snem? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszych najpiękniejszych książkowych kołysanek i opowieści na dobranoc.

Wieczór to dla nas czas na podzielenie się swoimi radościami i zmartwieniami. Dlatego też poza standardowymi kołysankami dla dzieci, które śpiewamy naszym maluchom, staramy się czytać takie książki, które mają tzw. drugie dno. Coś, o czym dziecko może pomyśleć po swojemu, przetworzyć historie bohaterów na swój własny sposób. W naszym zestawieniu znajdziecie więc i krótkie rymowane zabawne wierszyki, i trochę dłuższe historie, które można sobie rozłożyć na kilka wieczorów. Mam nadzieję, że wybierzecie tu coś dla siebie.

Książkowe kołysanki dla dzieci – nasz ukochany zestaw

Mysia idzie spać, Lucy Cousins, Dwie Siostry, wiek: 2+

Na pewno znacie serię książek o Mysi. To wielka przyjaciółka wszystkich maluszków ok. 2 roku życia. Uwielbiają ją też starsze dzieci, takie jak nasz 4-letni Jasiek i 6-letnia Marianka. Wiecie dlaczego? Przede wszystkim za świetną kreskę, ruchome elementy i możliwość samodzielnego przeczytania prostych zdań. Jednym słowem, frajda na każdym poziomie!

Książka dostępna jest w Księgarni Dwie Siostry.

Mysia idzie spać, Dwie Siostry, kołysanki dla dzieci, Our Little Adventures
Mysia idzie spać, książkowe kołysanki dla dzieci
Mysia idzie spać, książkowe kołysanki dla dzieci

Nocne opowieści, Kitty Crowhter – nowość od Wydawnictwa Dwie Siostry, wiek: 3+

Trochę tajemnicze, trochę straszne ale zawsze ciepłe (i przepięknie zilustrowane!) opowieści na dobranoc, których słucha mały niedźwiadek. Jest tu opowieść o strażniczce nocy, która co wieczór uderza w gong. O dziewczynce z mieczem, która spotkała chłopca śpiącego do góry nogami. I trochę smutna ale niezwykle wzruszająca historyjka małego Nobo, który odnalazł swój sen na dnie morza. Książkowa kołysanka w sam raz na dobry sen.

Książkę dostaniecie w Księgarni Dwie Siostry.

Nocne opowieści, Wydawnictwo Dwie Siostry, kołysanki dla dzieci, Our Little Adventures
Nocne opowieści, Wydawnictwo Dwie Siostry, kołysanki dla dzieci, Our Little Adventures

Pucio mówi dobranoc, Marta Galewska-Kustra, Nasza Księgarnia, wiek: 0-6

Na pewno znacie rumianego chłopca o imieniu Pucio. Seria o Puciu to wspaniała pomoc dla maluszków w nauce mowy. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami zachęca dzieci do powtarzania słów, ćwiczeń w nazywaniu codziennych przedmiotów i sytuacji. Nasze dzieci uwielbiają wszystkie Puciowe książeczki.

Tym razem Pucio powinien powiedzieć dobranoc, ale ma ochotę na zabawę. Chłopiec jednak zauważa, że wszyscy przygotowują się do snu. Dźwig przez cały dzień nosił ciężary i teraz smacznie chrapie. Drzewo i samochód na parkingu też odpoczywają. Ciocia, która świętowała swoje urodziny, uśmiecha się przez sen. Ostatecznie i Pucio postanawia odpocząć.

Książka (wraz z całą serią o dostępna jest na stronie Wydawnictwa. Jest też niespodzianka od cudownej ilustratorki Joasi Kłos – można pobrać Puciową kolorowankę.

Pucio mówi dobranoc, Nasza Księgarnia
Książka dla maluszków na dobranoc a zarazem świetna nauka czytania dla starszaków
Pucio mówi dobranoc, Nasza Księgarnia, kołysanki dla dzieci

Dobranoc Albercie Albertsonie, Gunilla Bergström, Zakamarki, wiek: 3+

Kolejna fantastyczna seria dla dzieci. Albert Albertson przypomina trochę naszą Basię z książek Zofii Staneckiej. Jest ciekawski, zadaje mnóstwo pytań i zachowuje się jak na kilkulatka przystało: ma swój własny świat pełen tajemnic. Tym razem, zamiast przygotowań do snu, Albert wymyśla tysiące powodów, dla których spać pójść nie może. Ciepła i wzruszająca opowieść o miłości taty i synka.

Książkę możecie dostać na stronie wydawnictwa Zakamarki.

Dobranoc Albercie Albertsonie, Zakamarki, kołysanki na dobranoc, Our Little Adventures
Dobranoc Albercie Albertsonie, Zakamarki, kołysanki na dobranoc, Our Little Adventures

Masło śpi, Tina Oziewicz, Agata Królak, Dwie Siostry, wiek: 2+

Przepięknie narysowana, niezwykle ciepła książeczka z wierszykami o domowych przedmiotach, które kładą się do snu. Chyba jedna z naszych ulubionych książek na dobranoc. W tej kartonowej książce-kołysance z wysuwanymi elementami znajdziecie m.in. tytułowe masło, co zasnęło w maselniczce, pająki, co śpią za szafami, kapcie pod łóżkami czy w szafach koszule, którym śnią się krawaty w ule. Mała uwaga: jak raz zaczniecie czytać tę książeczkę, nie będziecie mogli przestać. Jest jak katarynka, którą Mania i Jasio nakręcają co wieczór.

Książkowa kołysanka dostępna jest w Księgarni Dwie Siostry.

Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy, Monika Utnik-Strugała, Nasza Księgarnia, wiek: 6+

I na koniec książka nie do końca będąca kołysanką na dobranoc. Wyciągamy ją, jak dzieci nie są jeszcze śpiące i proszą o jakieś fajne ciekawostki. Czytamy im wtedy o tym, co się dzieje w nocy: jak wygląda praca szpitala na nocnym dyżurze na porodówce, dlaczego ludzie nazywani są nocnymi markami albo co się dzieje z nami, kiedy zapadamy w sen. Książka jest nie tylko pięknie zilustrowana, ale także napisana bardzo przystępnym językiem. Idealna dla ciekawskich przedszkolaków i szkolniaków.

Książka dostępna jest na stronie Naszej Księgarni.

Po ciemku czyli co się dzieje nocą , Nasza Księgarnia, kołysanki dla dzieci, Our Little Adventures
Po ciemku, Nasza Księgarnia, Our Little Adventures

Jak zasypiają nasze dzieci? Najczęściej po przeczytanej bajce kładziemy się z nimi na chwilę, by jeszcze trochę się poprzytulać i porozmawiać o tym, jak minął dzień. Mania i Jasio zawijają się w kłębuszek i oczy same im się zamykają. Jasio kręci loczki, Mania kładzie się na boczku. A my próbujemy nie zasnąć razem z nimi :).

Tekst powstał we współpracy z marką Kidspace – to właśnie od nich jest ta piękna kosmiczna satynowa pościel z wypełnieniem. Mania i Jasio mają na sobie koszulki What’s your mood today zaprzyjaźnionej z nami marki OCH. Ja mam sukienkę Vzorovą tej samej marki.

Kosmiczna pościel Kidspace, kołysanki dla dzieci, książki na dobranoc

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.