Główna » Świat nie musi być idealny. Czyli za co kochamy Basię.

Świat nie musi być idealny. Czyli za co kochamy Basię.

by Karo

Basia jest zupełnie zwyczajna. Ma dwóch braci, uwielbia żelki i za nic w świecie nie lubi chodzić spać. Tak jak inne dzieci w jej wieku jest uparta, szybko się złości i mówi dokładnie to, co podpowiada jej kilkuletnie serducho. Ta roześmiana dziewczynka w bluzce w paski skradła nasze serca dawno temu. Odtąd jest niemal codziennym gościem naszych wieczornych czytanek przed snem.

 
Książki o Basi Zofii Staneckiej, ilustrowane przez Mariannę Oklejak, zaczęliśmy od Biwaku – Mania chciała sprawdzić, czy Basia, tak jak i my, lubi namiot, las i wyprawy w nieznane. Od tego czasu poznajemy kolejne przygody tej przeciętnej-nieprzeciętnej rodziny.
 
Jest milion rzeczy, za które uwielbiamy Basię. Z trudem udało nam się wybrać te najważniejsze.
 
Basia jest po prostu dzieckiem.
 
Basia jest przedszkolakiem i jak każdy przedszkolak mierzy się z różnymi emocjami: wybuchami złości, falami radości czy smutku. Uczy się bycia siostrą, stara się zrozumieć, dlaczego pewne rzeczy są miłe i dobre, a inne mogą sprawiać przykrość. Nie zawsze robi tak, jak rodzice czy brat od niej oczekują. Jest po prostu dzieckiem i patrzy na świat ze swojej dziecięcej perspektywy. I to jest fajne. Bo dzięki temu jest blisko swoich małych czytelników. Mania i Jasio czują z Basią więź i razem z nią przeżywają różne trudne emocje. Dużo o tym rozmawiamy, dzielimy się wrażeniami i spostrzeżeniami.

Rodzice są po prostu rodzicami.

Mamie Basi nie zawsze się chce. Czasem jest zmęczona, sfrustrowana i nie wie, jak powinna postąpić. Kocha swoje dzieci, chce dla nich dobrze, ale czasem zwyczajnie nie ma siły. To przecież tak jak u nas: gary w zlewie nie zawsze są pozmywane na czas, nie mamy ochoty na gotowanie obiadu a nasze dzieci oglądają bajki dłużej, niż powinny. I to jest fajne, bo jest prawdziwe.

Książki o Basi pięknie pokazują, że bycie rodzicem czasem bywa po prostu męczące. Rodzice Basi nie są wyidealizowani, wychowanie dzieci to nie bułka z masłem. Tu nie ma określonych wzorców zachowania, nie ma najlepszych rozwiązań. Mama i Tata Basi, dokładnie tak jak my, szukają wyjścia z różnych trudnych sytuacji, mierzą się ze swoimi słabościami. Nie ma przecież rodziców idealnych, którzy zawsze wszystko wiedzą.
 
Świat Basi nie jest idealny.
 
W świecie, w którym żyje Basia, są ludzie dobrzy i mądrzy, są też źli i głupi. Bracia nie zawsze lubią swoje siostry, a siostry nie zawsze są miłe dla braci. Świat przecież nie jest idealny i nasze dzieciaki prędzej, czy później się o tym dowiedzą. Świat jest i ładny i brzydki. I mądry i głupi. Jest różnorodny.
 

Problemy Basi są uniwersalne.

Zofia Stanecka, autorka książek o Basi, opowiada o trudnych skomplikowanych sprawach bardzo prostym, choć literackim, językiem. Rasizm, choroba bliskiej osoby, nadmierny perfekcjonizm, pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa czy uzależnienie od komputera. To są sytuacje, z którymi większość z nas mierzy się na co dzień. Fajnie jest móc przepracować je z Basią, by potem mieć się do czego odwołać, kiedy sami staniemy oko w oko z podobnym problemem.
 
Poznajemy moc słów.
 
„Słowo to jest takie coś, czym mówimy albo piszemy. Kiedy na przykład powiem: Chcę żelki!, to Mama wie, czego chcę, chociaż tam wcale nie ma żelków. Lubię takie słowa jak żelki. Nie można ich zjeść, ale jak mówię żelki, to od razu jest mi weselej (…). Titi uważa, że słowa mają kolory. Że niektóre słowa są szare jak smutna chmura deszczowa lub kamienie”.
 
Basia wie, że słowa potrafią rozśmieszyć, zaboleć, wzruszyć. Wie, że pewnych słów mówić nie wolno, a inne można powtarzać niemal cały czas, bo nikomu nić złego nie zrobią. Maluchy są mądre, intuicyjnie czują wiele rzeczy, naprawdę słuchają, co się do nich mówi, tłumacząc znaczenie słów. My wielokrotnie się już o tym przekonaliśmy.
 

Rodzina to jest siła.

Większość przygód Basi dzieje się w domu, wśród bliskich jej osób: Mamy, Taty i braci: Janka i Franka. Dla dziecka rodzina jest najważniejszym punktem odniesienia, miejscem, w którym budują się pierwsze relacje z drugim człowiekiem. Rodzice Basi są stale obecni w jej życiu: starają się słuchać, odpowiadać na jej potrzeby, po prostu być. Nie potrzeba tu żadnych fajerwerków, wystarczy świadoma obecność.
 
I to jest chyba jedna z najważniejszych rzeczy, jakie zabieramy od Basi.
 
Książki o Basi możecie kupić TU. Jest już ich całkiem sporo – można zebrać fantastyczną kolekcję i uzupełniać ją co kilka miesięcy. 
 
 

 

Nie tylko książki o Basi. Są też filmy. I to w Internecie!

Kilka lat temu powstał też serial o Basi, który można było oglądać w kinach. Teraz można też zobaczyć go online. Przez trzy dni – 23, 25 i 27 kwietnia 2020 – będzie można zobaczyć wszystkie części serialu. Przedpremierowe pokazy odbędą się w ramach cyklu Kino Dzieci Prezentuje #MądreFilmyOnline, czyli selekcji bezpiecznych, wartościowych filmów dla dzieci dostępnych online, o których mogliście już poczytać na naszym blogu.

Projekcje Basi odbędą się 23, 25 i 27 kwietnia, zawsze w tych samych godzinach o 11:00 i 18:00. Wszystkie seanse będą miały miejsce w zamkniętych grupach na Facebooku. Jako pierwsza do obejrzenia będzie pierwsza część przygód Basi (23 kwietnia), „Basię 2” zobaczymy 25 kwietnia, a „Basię 3” – 27 kwietnia. Szczegóły na temat warunków uczestnictwa, zapisów do poszczególnych grup dostępne są w wydarzeniu na Facebooku – BASIA pokazy przedpremierowe online! Bilety już w sprzedaży na: https://www.nowehoryzonty.pl/sklep.do

Więcej na: www.kinodzieci.pl

49 komentarzy

Karo 22 maja, 2018 - 14:10

Uwaga, uwaga, spóźnione rozwiązanie naszego konkursu! Zestaw z "Basią" powędruje do Wiewiórki Kasi i jej siostrzenicy Hani! <3 Pięknych czytankowych wieczorów! Obowiązkowo w bluzkach w paski :)

Odpowiedz
Katarzyna Lipa 19 kwietnia, 2018 - 21:54

Bardzo fajny wpis. Basia uwielbia bluzeczkę w paski. Buziaki dla maluchów. 

Odpowiedz
Anonim 19 kwietnia, 2018 - 08:44

a ja nie w sprawie konkursu (Basi jeszcze nie znamy), ale z apelem. Karolina Szymańska – jeśli jesteś w kontakcie z wydawnictwami, to przekaż im proszę, że niektóre dzieci “czytają” książki przy delikatnym świetle lampki, już prawie po ciemku i czytanie ciemnych literek, na ciemnym tle bardzo nadwyręża wzrok rodziców ;) masa naszych książek (chociaż pięknych i mądrych) ma właśnie taką wadę :(

Odpowiedz
Anonim 19 kwietnia, 2018 - 07:06

Uśmiech :-) my też mamy małą Basię

Odpowiedz
Jagoda 18 kwietnia, 2018 - 13:12

Nic jeszcze nie wiemy o Basi – ale idąc tropem podpowiedzi – stawiamy na bluzkę w paski. 

Odpowiedz
Justyna 18 kwietnia, 2018 - 09:35

Bluzeczka w paski!! Pozdrowienia 

Odpowiedz
Kamila 18 kwietnia, 2018 - 07:38

Bluzka w paski – Basia generalnie kocha pasiaste rzeczy.

pozdrawiamy

Hankia i mama (fanki Basi)

Odpowiedz
Anonim 18 kwietnia, 2018 - 07:36

Bluzka w paski :-) Basia generalnie kocha pasiaste rzeczy :-) 

pozdrawiamy

Hanka i mama (fanki Basi)

Odpowiedz
Anonim 18 kwietnia, 2018 - 04:25

Ooo, my od niedawna też bardzo lubimy Basię :)

Odpowiedz
Patrycja 18 kwietnia, 2018 - 02:03

Misiek Zdzisiek. Pozdrawiam ciepło i serdecznie

Odpowiedz
Patrycja 18 kwietnia, 2018 - 02:02

Misiek Zdzisiek. Pozdrawiam ciepło. 

Odpowiedz
Ania 17 kwietnia, 2018 - 19:12

Paski w każdej postaci! :) No i Misiek Zdzisiek :)

Odpowiedz
Joanna, Bartek i Gosia. 17 kwietnia, 2018 - 17:38

Bluzka w paski ! Z Basia zaczęliśmy przygodę ponad 5 lat temu na jednym z blogów wygraliśmy Basia i kuchnia. Ulubiona książka moich dzieci. Pokochalismy każda kolejna część.  Chociaż mamy juz pokaźną kolekcje to kilka tytułów nam brakuje :) 

Odpowiedz
Asia 17 kwietnia, 2018 - 15:06

Bluzka w paski! Pozdrawiam

Odpowiedz
Agnieszka 17 kwietnia, 2018 - 17:07

Hej my też uwielbiamy Basię, a Basia uwielbia bluzkę w paski :)

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 12:00

Agnieszka K-a coś dla mojej synowej

Odpowiedz
Ania P. 17 kwietnia, 2018 - 13:58

Basia nie rozstaje się z paskami na ubraniach oraz z UŚMIECHEM na twarzy ! Jest szczęśliwa kiedy ma paski na sobie ?? pozdrawiam ?

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 10:43

Maria

Odpowiedz
Monika 17 kwietnia, 2018 - 11:51

Bluzeczka w paski i misiek zdzisiek!:)

Odpowiedz
Aga 17 kwietnia, 2018 - 11:42

Bez dwóch zdań: bluzeczka w paski i Misiek Zdzisiek! Pozdrawiamy :)

Odpowiedz
Monika 17 kwietnia, 2018 - 11:09

Jesteście przecudowni i przekochani.

????. Bardzo lubię Waszego bloga.

Obstawiam, że Basia nie rozstaje się ze swoją bluzeczką w paski. Swoją drogą kiedy byłam ciut młodsza, też miałam taką pasiastą przyjaciółkę.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Ania 17 kwietnia, 2018 - 10:56

Bluzeczka w paski i Misiek Zdzisiek

Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Asia 17 kwietnia, 2018 - 10:40

Basia nie rozstaje się z bluzeczką w paski ;) Jakże modną ;) 

Odpowiedz
Ewelina 17 kwietnia, 2018 - 10:24

Basia nie rozstaje się ze swoją bluzeczka w paski . 

Odpowiedz
Michalina 17 kwietnia, 2018 - 10:19

Ubrania w paski! :)

Odpowiedz
iwona i Lucja 17 kwietnia, 2018 - 10:15

Misiek Zdzisiek!

Odpowiedz
Wiewiórka Kasia 17 kwietnia, 2018 - 10:14

Oczywiście, jak każda znająca się na modzie rezolutna dziewczynka obowiązkowo w swojej szafie musi mieć bluzkę w paski. Pasuje do wszystkiego! Mania też o tym wie i wie też Hania, moja siostrzenica:) Dziewczyny mogą założyć Gang Pasiastych Koszul :)) pozdrawiam serdecznie 

Odpowiedz
Karo 22 maja, 2018 - 14:11

Droga Wiewiórko! Poprosimy o adres, na który ma dotrzeć paczka z "Basią" – oczywiście rozwiązanie to bluzka w paski :). Pasiaste pozdrowienia! <3

Odpowiedz
Sabina 17 kwietnia, 2018 - 09:58

Misiek Zdzisiek! 

Odpowiedz
Marta 17 kwietnia, 2018 - 09:47

Bluzeczka w paski ?

Odpowiedz
Ola 17 kwietnia, 2018 - 09:16

Bluzeczka w paski.

moja Gwiazda też miała fazę na bluzki w paski. Dlatego bardzo się z Basią polubiła ☺️

Odpowiedz
Marta 17 kwietnia, 2018 - 09:05

Bluzeczka w paski! :) 

Odpowiedz
Ola 17 kwietnia, 2018 - 08:59

Misiek Zdzisiek! :)

Odpowiedz
Łukasz 17 kwietnia, 2018 - 08:48

Oczywiście bluzka w paski ;-)

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 06:45

Basia zajmuje szczególne miejsce w naszej biblioteczce! :D Nareszcie doczekałam czasu, że Najstarszy czyta książki swoim siostrom ❤️. Nie chce się przyznać, że sam zawsze czeka na kolejny tytuł :D

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 06:43

Karolina Stańczak moze wam sie spodoba?

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 09:15

To chyba za duzo tekstu … jak na 3 latka.

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 10:12

a “Jak moja mama została indianką?” Dał radę i polubił;)

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 10:37

W bibliotece są. Sprawdzimy ją jeszcze raz

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 13:09

Karolina Stańczak hej, z naszego doświadczenia wynika, ze nie jest za dużo – Jasio ma 2 lata i dzielnie słucha i wchodzi w interakcje. Mania zna niektóre fragmenty na pamięć – zaczęliśmy czytać jak skończyła 3 lata właśnie.

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 13:27

Nasz Tymek też słucha i fajnie mu się czyta. Zawsze Basia wydawała mi sie za długa, ale spróbujemy bo w sumie jak pisze siostra daje radę z dlugim tekstem. My polecamy serię Albert Albertson, Jablonke Eli

Odpowiedz
Anonim 17 kwietnia, 2018 - 06:39

Bluzka w paski! My też bardzo lubimy Basię :-) pozdrawia 3,5 letni Staś który bardzo by się ucieszył z nagrody. Ma teraz trudny czas – mama w szpitalu z komplikacjami ciążowymi.

Odpowiedz
Anonim 19 kwietnia, 2018 - 08:42

Ania, trzymaj się mocno! a kiedy ten Twój nowiutki bobas się powinien pojawić na świecie planowo? bo my tu w pracy już odliczamy ;)

Odpowiedz
Anonim 19 kwietnia, 2018 - 08:48

Dziękuję Gosia. Planowo dopiero 16.05 ale prawdopodobnie wcześniej z uwagi na różne “komplikacje”. Nadal leżę w szpitalu ale wyniki dziś lepsze :-)

Odpowiedz
Our little adventures 19 kwietnia, 2018 - 09:12

Anna, my też trzymamy kciuki! <3

Odpowiedz
Anonim 19 kwietnia, 2018 - 11:06

Dziękuję :*

Odpowiedz
Asia 17 kwietnia, 2018 - 08:15

Bluzeczka w paski! Choć po zdjęciach patrząc – obstawiałabym też trampki ;) Pozostanę jednak przy bluzeczce.

Odpowiedz
Magdalena 17 kwietnia, 2018 - 07:50

To oczywiście jej maskotka Misiek Zdzisiek ☺

Odpowiedz
Edyta 17 kwietnia, 2018 - 07:44

Jest to oczywiście Misiek Zdzisiek i bluzeczka w paski :) 

Pozdrawienia od Agatki i Basi z Bangkoku :) 

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.