Nie znam maluchów, które choć raz nie zadałyby pytania o to, gdzie mieszkają gąsienice, co jedzą dinozaury albo dlaczego po zimie jest wiosna. Co więcej, dzieciom z reguły nie wystarczą zdawkowe odpowiedzi znalezione na szybko w wyszukiwarce Google’a. One najczęściej chcą to wszystko po prostu zobaczyć. Dlatego też książki o przyrodzie dla dzieci zajmują w naszej biblioteczce miejsce szczególne.
Na szczęście w księgarniach i bibliotekach znajdziemy dużo ciekawych i ładnie wydanych propozycji dla dzieci, wyjaśniających różne zagadki natury. Jedną z nich jest nowa seria kieszonkowych książek o przyrodzie wydawnictwa Wilga, MŁODZI PRZYRODNICY.
O tym przeczytasz
- 1 MŁODZI PRZYRODNICY – SERIA 4 PRZYSTĘPNYCH KSIĄŻECZEK DLA DZIECI
- 2 KSIĄŻKI O PRZYRODZIE DLA DZIECI – CO KAŻDY MALUCH WIEDZIEĆ POWINIEN
- 3 MŁODZI PRZYRODNICY W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM
- 4 PARKING W GRANICY – POCZĄTEK PRZYGODY Z PUSZCZĄ KAMPINOSKĄ
- 5 DZIECI + LAS = PRZEPIS NA WYCIECZKĘ IDEALNĄ
- 6 WIĘCEJ O LESIE
MŁODZI PRZYRODNICY – SERIA 4 PRZYSTĘPNYCH KSIĄŻECZEK DLA DZIECI
Autorką 4 wydanych właśnie w Polsce książek o przyrodzie dla dzieci jest Emily Bone, angielska pisarka i popularyzatorka nauki dla najmłodszych. My z kolei, razem z Renią z bloga Ronja oraz ekipą z Dzieci Lasu, jesteśmy patronami medialnymi tej serii.
Seria MŁODZI PRZYRODNICY składa się z czterech 32-stronicowych książeczek:
- Pory roku – więcej TUTAJ
- Dzieci zwierząt – więcej TUTAJ
- Owady i inne małe zwierzęta – więcej TUTAJ
- Dinozaury – więcej – TUTAJ
Każda książka to bardzo prosto i przystępnie napisany miniprzewodnik. Dodatkowo, teksty są krótkie, więc dzieci rozpoczynające swoją przygodę z czytaniem nie będą miały problemu z samodzielną lekturą. Młodsze dzieci natomiast – tak jak Mania i Jasio – nie są bombardowane nadmiarem informacji.
Poza tym, fajnie pomyślano także o ilustracjach. Książki w serii MŁODZI PRZYRODNICY są po prostu pięknie narysowane. Obrazki są stonowane, nie „krzyczą” do dziecka, nie odwracają uwagi od czytanego tekstu. Co więcej, podobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom :).
KSIĄŻKI O PRZYRODZIE DLA DZIECI – CO KAŻDY MALUCH WIEDZIEĆ POWINIEN
MŁODZI PRZYRODNICY to prawdziwa kopalnia wiedzy, dostosowanej do wrażliwości i możliwości przedszkolaków. Takie książki o przyrodzie dla dzieci po prostu uwielbiamy!
I tak z „Pór roku” maluchy dowiedzą się, jak wygląda świat, kiedy zmieniają się pory roku. Dlaczego jesienią drzewa gubią liście, jaskółki odlatują do ciepłych krajów a jeże zakopują się w suche liście.
W książce „Owady i inne małe zwierzęta”dzieci znajdą podstawowe informacje o mrówkach, motylach, świetlikach a nawet patyczakach, liśćcach i modliszkach. Zobaczą też, że ćmy, czyli nocne motyle potrafią być równie kolorowe jak ich kumple, którzy żyją za dnia.
Owady i inne małe zwierzęta, wyd. Wilga
Owady i inne małe zwierzęta, wyd. Wilga
Owady i inne małe zwierzęta, wyd. Wilga
„Dzieci zwierząt” to – poza przeglądem różnych zwierząt z całego świata – wspaniała opowieść o życiu, dorastaniu i opiekowaniu się sobą nawzajem. To zdecydowanie ulubiona część Marianki z całej serii MŁODZI PRZYRODNICY.
Dzieci zwierząt, wyd. Wilga
Dzieci zwierząt, wyd. Wilga
Dzieci zwierząt, wyd. Wilga
Dzieci zwierząt, wyd. Wilga
Z kolei Jasio, który jest teraz na etapie dinozaurowym, w nieskończoność przeglądałby „Dinozaury”. Dodatkowo, to on pierwszy zauważył, że tyranozaur wygląda w tej serii trochę inaczej, niż we wszystkich innych książkach o przyrodzie, jakie do tej pory czytaliśmy. Na ilustracjach Lee Cosgrove w serii Wilgi tyranozaur jest cały niebieski i ma czerwone pióra na grzbiecie.
- Więcej o naszych ulubionych książkach o dinozaurach znajdziecie TU.
Dinozaury, wyd. Wilga
Dinozaury, wyd. Wilga
Dinozaury, wyd. Wilga
Dinozaury, wyd. Wilga
MŁODZI PRZYRODNICY W KAMPINOSKIM PARKU NARODOWYM
Świeżo przeczytane książki o przyrodzie dla dzieci zainspirowały nas do skorzystania z pierwszych, naprawdę ciepłych, promieni wiosennego słońca. Szybko więc podjęliśmy decyzję o ruszeniu do tzw. „zielonych płuc Warszawy”, czyli Kampinoskiego Parku Narodowego. Mania z Jasiem koniecznie chcieli porównać książkowe mrowisko z prawdziwym domem mrówek. Musieli również sprawdzić, czy rzeczywiście pająki zaczęły już budować swoje sieci. Nie mówiąc już o szukaniu pierwszych śladów budzącego się na wiosnę leśnego życia.
Dodatkowo, Jasio uparcie szukał śladów dinozaurów (może chociaż jakiś mały pterodaktyl?). Próbował też – jako zdecydowanie najlepszy z całej naszej rodziny początkujący ornitolog – dostrzec, jaki ptak o tej porze roku może siedzieć na gałęziach drzew.
PARKING W GRANICY – POCZĄTEK PRZYGODY Z PUSZCZĄ KAMPINOSKĄ
Jeśli jeszcze nigdy nie byliście w Kampinoskim Parku Narodowym, swoją przygodę
polecamy zacząć od zostawienia samochodu na bezpłatnym parkingu w miejscowości Granica. Z centrum Warszawy jedzie się tam ok. 35-50 min. w zależności od natężenia ruchu.
Można też dojechać komunikacją publiczną – do położonej 3,5 km od wejścia do Parku miejscowości Kampinos dojeżdża autobus 719 (z centrum Warszawy zajmie nam to jednak ponad 1,5 godz.).
DZIECI + LAS = PRZEPIS NA WYCIECZKĘ IDEALNĄ
Fajne jest to, że wystarczy jakieś 10 minut spaceru z parkingu w Granicy, by znaleźć się w zupełnie innym świecie.
Najpierw mijamy otwarty dla wszystkich małych i dużych leśników Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinosu, jedno z najstarszych tego typu miejsc w Polsce. Znajdziemy tam skansen budownictwa puszczańskiego, wystawy plenerowe i mnóstwo leśnych warsztatów dla starszaków (dla przedszkolaków nic niestety nie ma).
Po chwili dochodzimy do absolutnie zachwycającego rozlewiska i pomostu z wieżą widokową. Nasze dzieci spędziły tam ponad godzinę – brodziły patykami w wodzie, szukały ryb, wsłuchiwały się w różne odgłosy niesione przez wodę.
Wokół jest mnóstwo dobrze utwardzonych ścieżek (rowerowych i pieszych), spokojnie można przyjechać z wózkiem. Są też wiaty, pod którymi można zrobić piknik. Poza tym mnóstwo leśnych skarbów: szyszek, patyków, zwalonych drzew, babiego lata, odgłosów natury i błogiej ciszy. Po prostu przepis na idealną kilkugodzinną rodzinną wycieczkę.
Kampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park NarodowyKampinoski Park Narodowy
Kampinoski Park Narodowy Kampinoski Park Narodowy
Młodzi Przyrodnicy, wyd. Wilga
Młodzi Przyrodnicy, wyd. Wilga
Młodzi Przyrodnicy, wyd. Wilga
Młodzi Przyrodnicy, wyd. Wilga
WIĘCEJ O LESIE
- Kochacie las, tak jak my? Przeczytajcie zatem, dlaczego dzieci, które mają stały kontakt z naturą wyrastają na szczęśliwych dorosłych.
- Jak zachęcić dzieci do wyjścia z domu? Tutaj znajdziecie wszystkie nasze tipy.
- Nie wiecie, w co się można bawić w lesie? Zobaczcie, w co się bawią nasze dzieci.