Kurtek puchowych i śpiworów wypełnionych naturalnym gęsim puchem polskiej marki Pajak używamy od ponad 5 lat. Pajak zjechał z nami pół świata – przetrwał wielodniowy trekking w Górach Tęczowych na Islandii, grzał nas podczas nocowanek w namiotach i hamakach w polskich lasach, otulał w zimowej Szwecji i podczas chłodnych nocy nad Gardą. Pora więc na nasz mały puchowy poradnik: jak powinna wyglądać idealna kurtka puchowa, na co zwracać uwagę przy zakupie i jak dbać o naturalny puch.
O tym przeczytasz
Pajak Partnerem kampanii CHODŹ NA DWÓR!
Przypominam, że Pajak jest październikowym Partnerem naszej outdoorowej kampanii CHODŹ NA DWÓR! W ramach wsparcia naszej akcji Pajak ufundował superciepłe puchowe nagrody: kurtkę dla dziecka Casper i kurtkę Phantom dla rodzica. Więcej poczytacie na naszym Instagramie.
Na początek – dlaczego puch to nasz must have w outdoorowej szafie?
Naturalny gęsi puch to materiał o naprawdę wyjątkowych, unikalnych właściwościach. Przede wszystkim, oferuje doskonałą izolację termiczną przy minimalnej wadze. Dzięki strukturze puchu, powietrze zostaje uwięzione między włóknami, co skutecznie chroni przed zimnem nawet w ekstremalnych warunkach – sprawdziliśmy to wiele razy na islandzkich szlakach i campingach. To właśnie dlatego kurtki czy śpiwory puchowe, takie jak ma Pajak, są tak lekkie, a jednocześnie niezwykle ciepłe.
Wiecie, wszyscy wiemy, że Nowa Zelandia ma owce merynosy, które dają wełnę merino o unikalnych właściwościach (pisaliśmy o nich wiele razy). Jednak mało osób wie, że Polska ma swoje gęsi, które dają nie mniej cenną rzecz – zupełnie wyjątkowy puch – towar eksportowy, którym zachwyca się świat.
Puchówkę (tak jak merynosy) można po prostu upchnąć w plecaku
Kolejnym plusem naturalnego puchu jest jego kompresyjność. Produkty puchowe można z łatwością spakować do niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zajmują turbomało miejsca w plecaku podczas trekkingów, wspinaczki czy spędzania dużej ilości czasu w terenie. Po rozpakowaniu szybko odzyskują swój pierwotny kształt – wystarczy nimi dobrze potrząsnąć.
No i trwałość puchu naturalnego. Przy odpowiedniej pielęgnacji, kurtki i śpiwory puchowe mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości izolacyjnych – tak jak pisałam, naszego śpiwora Quest 4Two czy kurtek puchowych z rysiami Lynx używamy ponad 5 lat. Serio, wyglądają jak nowe.
Tekst podzieliłam na dwie części: najpierw dzielę się wrażeniami (ochy i achy!) z noszenia kurtek puchowych, potem podpowiadam, jak dbać o puch, by służył nam jak najdłużej.
Czy jestem tu obiektywna? Na pewno nie – ja jestem po prostu totalnie w Pajaku zakochana! I to konsekwentnie od 5 lat, od kiedy założyłam swoją pierwszą puchówkę Pajaka, mówię o tym bardzo otwarcie :).
Jak wybrać kurtkę puchową?
Kurtka puchowa to absolutny must-have w szafie każdego, kto kocha spędzać czas w outdoorze.
A jeśli jesteście dodatkowo zmarzluchami, takimi jak ja (mnie jest wiecznie zimno! btw: wiecie, że kobiety zupełnie inaczej odczuwają komfort termiczny?), to koniecznie zainwestujcie w dobrej jakości produkty puchowe.
No dobra, ale jak wybrać idealną kurtkę puchową? Przede wszystkim, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie gdzie i w jaki sposób będziemy jej używać, a także poznać kilka parametrów, które producenci podają w specyfikacji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kurtki puchowej?
Sprężystość (Fill Power)
Wartość sprężystości mówi o tym, jak dobrze kurtka zatrzymuje ciepło i ile zajmuje miejsca po skompresowaniu. Im wyższy parametr sprężystości, tym kurtka będzie cieplejsza i bardziej pakowna – kluczowe, jeśli planujecie aktywności w górach, gdzie istotna jest lekkość i funkcjonalność.
Stosunek puchu do pierza
Kurtki puchowe mogą mieć różne proporcje puchu i pierza. Im wyższy udział puchu, tym kurtka jest lżejsza, bardziej kompresyjna i zapewnia lepszą izolację termiczną. Warto inwestować w modele z wysokim udziałem puchu, zwłaszcza jeśli szukacie kurtki na ekstremalne warunki.
Przeznaczenie kurtki
Puchówki projektowane są z myślą o konkretnych aktywnościach. Zastanówcie się, do czego będziecie używać kurtki najczęściej. Inny model sprawdzi się w górach, inny na co dzień.
I tak na przykład:
- Kurtka do miasta: jeśli szukacie puchówki, która będzie służyć RACZE mieście, wybierzcie model o mniejszej sprężystości (500–700 CUIN) i klasycznym kroju. Dobrym przykładem jest model LEVITY – to uniwersalna kurtka na chłodniejsze dni, która sprawdzi się jako warstwa wierzchnia w umiarkowanych temperaturach (powyżej -5°C) lub jako dodatkowe ocieplenie w zimowe dni.
- Kurtka w góry: na wymagające wyprawy w tereny górskie lub kiedy przebywacie dużo czasu w outdoorze, wybierzcie kurtkę o wysokiej sprężystości (700+ CUIN), jak model PHANTOM – nosi ją Mario (XL), ma ją także Mania (XS). Ta puchówka ma fajną kompresję i bardziej ergonomiczny krój. Sprawdza nam się idealnie na szlaku, na spcaerach z psem czy na rowerze w drodze do szkoły. No i zajmuje naprawdę mikromało miejsca w plecaku. Podobnie zresztą jak model LYNX (750+ CUIN) – używamy ich i na szlaku i w mieście.
- Kurtka dla turbozmarzluchów w góry i do miasta: jeśli szukacie uniwersalnej naprawdę ciepłej puchówki, która dodatkowo może się przekształcić w całoroczną kamizelkę, to ja Wam z całego mojego outdoorowego serduszka polecam model ESKIMO. U mnie jest to miłość od pierwszego założenia. Z kamizelką nie rozstawałam się w wakacje (idealna na chłodne wieczory), noszę ją teraz jako dodatkową warstwę termiczną, a jak robi się na dworze naprawdę zimno (okolice sera i poniżej), dopinam rękawy i kaptur i mam kurtkę na zimowe szlaki i poranne spacery z psem.
- Kurtki dla dzieci: tutaj Pajak ma jeden uniwersalny model: CASPER (rozmiarówka od 110 do 140). To całoroczna, superlekka (205 gramów) puchóweczka, którą zabieramy zarówno nad Bałtyk w wakacje, na jesienny szlak w góry czy jako dodatkową warstwę termiczną w zimie. Serio, kurtka idealna!
Jak dbać o produkty puchowe?
Dużo osób nie inwestuje w produkty puchowe z obawy przed tym, że łatwo można je zniszczyć. Rzeczywiście raczej nie powinniśmy się w nich przeciskać przez chaszcze z kolcami, bo stosunkowo łatwo wtedy o uszkodzenie. Nie powinniśmy się jednak bać się normalnej pielęgnacji. Jeśli kurtka jest brudna, to po prostu trzeba ją wyprać.
Co więcej, pranie przedłuża żywotność puchu i przywraca mu loft, czyli sprężystość, a wraz z nim właściwości termoizolacyjne.
Trzeba tylko pamiętać, że naturalny puch gęsi wymaga delikatnego traktowania. Jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku zasad, puch będzie nam służył naprawdę wiele, wiele lat.
Jak prać kurtkę puchową?
Kurtki puchowe należy prać w specjalnych detergentach przeznaczonych do puchu. Standardowe środki piorące, takie jak proszek do prania, mogą nie tyle zniszczyć strukturę puchu, ale sam materiał, w którym ten puch „siedzi”. W praniu kurtki puchowej największym problemem okazują się zalegające w pralce resztki zwykłego proszku lub płynu, który może uszkodzić materiał. Ważne jest również stosowanie programu prania w niskiej temperaturze i delikatnym cyklu (program wełna). My najczęściej używamy płynu do wełny, puchu i jedwabiu popularnych marek (Biały Jeleń czy Jelp), które można znaleźć w każdej drogerii.
Oszukaj swoją pralkę
Drugą rzeczą, którą robimy, żeby kurtka naprawdę dobrze się wyprała, jest… oszukiwanie pralki :). Nowoczesne pralki wyposażone są w funkcję dostosowywania ilości wody do wagi rzeczy, które wkładacie do środka. Oznacza to, że ultralekkie ubrania, takie jak kurtka puchowa, nie mają szans na dopłukanie. Dlatego my wcześniej moczymy kurtkę w wodzie i dopiero wtedy wkładamy do pralki.
Kurtka puchowa – jak ją suszyć?
Tutaj trzeba zapamiętać jedną rzecz – produkty puchowe najlepiej suszyć w suszarce bębnowej na niskiej temperaturze. Do bębna można włożyć (choć nie jest to konieczne, jak sprawdziliśmy kilka razy) kilka piłeczek tenisowych, które pomogą równomiernie rozbić puch i zapobiec jego zbiciu. Jeśli nie macie szuszarki, kurtkę czy śpiwór należy rozłożyć na płasko, np. na ręczniku na rozkładanej suszarce do ubrań i regularnie przewracać, aby puch nie stracił swoich właściwości. Potem, jeśli puch się zbił, kurtką trzeba energicznie potrząsać kilka-kilkanaście razy, żeby puch się wyrównał i równomiernie rozłożył w swoich komorach. Jęsli zauważymy, że w jakimś miejscu puch jest jeszcze zbity, trzeba go roztrzepać palcami (Pajak ma bardzo fajne filmiki instruktażowe na ten temat).
Jak przechowywać kurtki i śpiwory puchowe?
Kurtki i śpiwory puchowe powinny być przechowywane w luźnych, przewiewnych pokrowcach, które nie będą kompresować puchu przez dłuższy czas. Generalna zasada to unikanie przechowywania produktów puchowych w małych workach kompresyjnych poza sytuacjami, gdy jest to konieczne, np. w plecaku na trasie.
No i ostatnia rzecz: zabezpieczanie przed wilgocią
Puch naturalny ma jedną słabość – w kontakcie z wodą traci swoje właściwości izolacyjne. Dlatego na przykład bez sensu w nich biegać :). Produkty Pajaka, mimo że często wyposażone są w hydrofobowe wykończenie zewnętrznej tkaniny, powinny być odpowiednio chronione przed wilgocią. Podczas długich wędrówek bierzemy ze sobą wodoodporne pokrowce albo worki ochronne, które zabezpieczą kurtki i śpiwory przed deszczem lub śniegiem. Pajak stosuje również nowoczesne impregnacje puchu, co poprawia jego odporność na wilgoć, ale w trudnych warunkach wodoodporna powłoka to kluczowy element.
Podsumowując,
jeśli szukacie czegoś naprawdę ciepłego, co zapewni Wam prawdziwy komfort cieplny (a piszę to ja, osoba, której serio, zawsze jest zimno), i będzie jakościowym produktem na lata, to spróbujcie Pajaka. My zawsze mamy nasze puchóweczki pod ręką. Bez problemu mieszczą się do małego plecaka dzieci – są więc super wyborem na dodatkową lekką warstwę termiczną na szlak – pisaliśmy o tym przy okazji wejścia na Tarnicę. Można się nimi okryć w samolocie, mogą służyć za poduszkę.
Jednym słowem, dobra kurtka puchowa to naprawdę nasz outdoorowy must have.