Główna » Listy do Okruszka – o tym, dlaczego warto spędzać czas indywidualnie z każdym dzieckiem

Listy do Okruszka – o tym, dlaczego warto spędzać czas indywidualnie z każdym dzieckiem

by Karo

Kochany Okruszku,

Piszę do Ciebie ten list z Gdańska, do którego przyjechałyśmy z Marianką, by zobaczyć jeden z najładniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce. Postanowiłam zrobić Twojej siostrze niespodziankę i zabrać ją właśnie na taki dziewczyński wyjazd. Tylko ja i ona. Bez Jasia,Taty, Makarona i innych obowiązków.

Na pewno już wiesz, że od kilku tygodni robimy sobie takie dziewczyńskie wyjścia – co wtorek Mania chodzi na zajęcia w stadninie koni,które uwielbia (na pewno słyszysz te jej piski pełne zachwytu!). Zabieram ją wcześniej z przedszkola i całe popołudnie mamy tylko dla siebie. Tata odbiera wtedy Jasia i też spędzają sobie razem czas.

Wiesz, że to bardzo ważne, by każde dziecko wiedziało, że jest najważniejsze na świecie dla swoich rodziców? Często, kiedy ma się rodzeństwo, niezwykle łatwo jest o tym zapomnieć – czasem po prostu brakuje przestrzeni na spotkanie jeden na jeden. Na spokojną rozmowę, przytulanie czy szaloną zabawę z mamą lub tatą bez konieczności dzielenia się nimi z bratem czy siostrą.

Podczas takich chwil dziecko czuje się zauważone, docenione i potrzebne. Na nowo nabiera pewności, że – mimo tego, że ma rodzeństwo – mama lub tata cały czas je kochają i dostrzegają jego potrzeby. Ja z kolei uczę się Mani lub Jasia na nowo – mogę w spokoju ich obserwować, patrzeć, jak reagują,czego w danej chwili pragną i w jaki sposób postrzegają świat. Nie porównuję (bardzo się staram), nie oceniam (też bardzo się staram), chcę być po prostu blisko.

Każde dziecko jest inne, inaczej reaguje i potrzebuje innego rodzaju zainteresowania. Mania, jak już sam wiesz, to wrażliwiec. Częściej chce być przytulana, dostrzegana i zauważana. Jasio z kolei potrzebuje intensywnego kontaktu fizycznego, lubi, jak mu się czyta, opowiada różne historie i wymyśla zadania.

Cudownie jest być z nimi razem i cegiełka po cegiełce budować naszą wspólną rodzinną więź. Ale równie fajnie jest pokazywać, że każde z nich, niezależnie od tego, czy jest starsze czy młodsze, czy w naszym serduszku pojawił się jako pierwsze, czy drugie, czy trzecie, jak Ty Okruszku, jest dla nas tak samo ważne i to właśnie z nim chcemy od czasu do czasu po prostu pobyć.

Okruszku, pamiętaj, że mimo tego, że pojawisz się jako trzeci, to będziesz dla nas tak samo ważny jak pierwsza Mania i drugi Jasio. Każdego z Was kochamy równie mocno, choć na pewno w różny sposób. I dla każdego z Was będziemy zawsze mieć czas – razem i osobno.

Przedświąteczne buziaki,

Twoja Mama

*****************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

smiley

Bądźmy w kontakcie! 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.