Główna » Maj pen raj – najlepsza książka o Tajlandii dla dzieci (i nie tylko!)

Maj pen raj – najlepsza książka o Tajlandii dla dzieci (i nie tylko!)

by Karo

Powiem Wam, że gdyby ta książka o Tajlandii dla dzieci była wydana 2 lata temu, na pewno byłoby łatwiej naszym dzieciom zrozumieć miejsce, w którym miały zamieszkać. Maj pen raj Dawida Zastrożnego (wyd. Dwie Siostry) to jeden z najlepszych ilustrowanych przewodników dla dzieci, jaki czytaliśmy. Serio, serio!

Zapraszam Was na przepiękną opowieść o Tajlandii pełną ciekawostek od Dawida Zastrożnego, ilustracji Niny Budzyńskiej, naszych zdjęć i opowieści z Krainy Uśmiechu, w którym mieszkaliśmy prawie przez 2 lata.

najdłuższy most bambusowy w Tajlandii

Dawid Zastrożny o Tajlandii

Dawida Zastrożnego, autora Maj pen raj, znaliśmy już wcześniej. Kiedy dwa lata temu przygotowywaliśmy się do przeprowadzki do Tajlandii, w nasze ręce wpadł jego wspaniały przewodnik, Tajlandia bez przewodnika. Mimo że już wtedy wiedzieliśmy o Tajlandii całkiem sporo, to książka ta otworzyła nam oczy na wiele obszarów, których nie widać „turystycznym” okiem. Dzięki temu łatwiej nam było opowiadać dzieciom o tym, czego doświadczaliśmy. Sami też mieliśmy wspaniały punkt wyjścia do eksplorowania obszarów, które nas szczególnie zainteresowały, tj. historia buddyzmu czy zupełnie wyjątkowe w skali świata podejście do życia.

Kiedy więc zobaczyłam na Instagramie wydawnictwa Dwie Siostry, że właśnie wydają nowy, 11-sty już, przewodnik dla dzieci w swojej serii „Świat dla dociekliwych” i to o Tajlandii właśnie, od razu pomyślałam, że muszę go zobaczyć! Kilka dni później, kiedy superpomocne dziewczyny z wydawnictwa przekazały Maj pen raj naszemu przyjacielowi, który do nas jechał, dostałam książkę do rąk własnych, wiedziałam, że to będzie strzał w dziesiątkę.

Mai pen raj – najlepsza książka o Tajlandii dla dzieci

Maj pen raj to idealna pierwsza książka dla dzieci o Tajlandii. Serio, lepszej nie potrafię sobie wyobrazić! Są w niej zarówno różne ciekawostki o tym kraju, jak na przykład to, dlaczego przez wiele lat ludzie w Europie myśleli, że w Tajlandii żyją… smoki i lepiej się tam nie zapuszczać, jak też podstawowe informacje, m.in. dlaczego, lecąc do Tajlandii, tak naprawdę przenosimy się w czasie do roku 2567 roku, albo jak to się stało, że tajski alfabet wcale nie zaczyna się na literę A, ale na literę G, a każdej literze odpowiada jakieś zwierzątko lub rzecz. Albo… co oznacza zdanie Maj maj maj maj maj (wiem, że to może wydawać się dziwne, ale każde maj oznacza zupenie coś innego!) lub tytułowe maj pen raj.

Wszystko podane w niezwykle przystępny sposób, dostosowany do wrażliwości małych odbiorców.

Biały słoń, oranżada dla duchów i 13 rodzajów uśmiechów

Z książki dowiecie się także m.in., jak wygląda tradycyjny tajski targ, dlaczego biały słoń jest symbolem Tajlandii mimo że białych słoni raczej w Tajlandii nie spotkacie, czy też kogo Tajowie obdarzają największym szacunkiem – podpowiem Wam, że mnichów. Co więcej, każdy chłopiec w Tajlandii, nawet następca tronu, powinien zostać mnichem choć na chwilę! Ważne jest to nie tylko dla chłopca, ale też dla jego mamy – za bycie mnichem dostaje się specjalne punkty, które przydadzą się po śmierci.

Jest też rozdział o 13 różnych rodzajach uśmiechów (w końcu Tajlandia nazywana jest Krainą Uśmiechów), są też ciekawostki o duchach (w każdym ogrodzie obok domu stoi mamy domek dla duszków), małpich gangsterach (serio, serio! sami przekonaliśmy się na własnej skórze wiele razy, jak sprytne potrafią być małpy!), czy też na czym polega tajski savoir-vivre (koniecznie przeczytajcie przez przylotem do Tajlandii – unikniecie wielu nieporozumień).

Ilustrowana Tajlandia – grafiki Niny Budzyńskiej

Pięknym dopełnieniem tajskich opowieści Dawida Zastrożnego są wspaniałe ilustracje Niny Budzyńskiej. Dzięki nim z łatwością jesteśmy w stanie przenieść się wprost do Azji. Nie tylko dodają niezwykłego kolorytu informacjom przekazywanym w książce, ale też sprawiają, że historie niejako ożywają na naszych oczach.

Dodatkowo, z racji tego, że z naszymi dzieciakami doświadczyliśmy większości opisywanych w przewodniku miejsc, czy elementów tajskiej kultury, czytając o nich w Maj pen raj, mogliśmy raz jeszcze do nich wrócić, pytając dzieci o ich wspomnienia. Była to dla nas fajna okazja do rozmowy o nich.

Jak zrobić mango sticky rice na śniadanie?

Fajne jest też to, że na końcu książki znajduje się tajski słowniczek, a także kilka przepisów na najbardziej popularne tajskie dania, tj. mango sticky rice, pad thai czy roti, tajskie naleśniki. Sami próbowaliśmy gotować z tych przepisów, pokazywaliśmy je też w naszych ulubionych restauracjach na Koh Lancie, na której mieszkaliśmy (na zdjęciu poniżej widzicie właścicielkę Yawee trzymającą ich popisowe mango sticky rice).

Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że autorzy przewodnika doskonale wiedzieli, co robią, kończąc książkę przepisami. W końcu tajska kuchnia uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. Kto raz spróbował tych wszystkich aromatów i smaków, na pewno będzie chciał wybrać się do tego niezwykłego kraju pełnego szalonych tuk-tuków i skuterów, niesamowitej tropikalnej przyrody, tajemniczych smoków, czy duchów, które mieszkają dookoła nas i nie wolno ich zezłościć. I do tego właśnie zachęca ten przewodnik!

Książka o Tajlandii dla dzieci

Jednym słowem, jeśli wybieracie się do Tajlandii z dziećmi, albo chcecie im pokazać, jak wspaniała, różnorodna i niezwykle ciekawa jest Tajlandia, przeczytajcie z nimi Maj pen raj Dawida Zastrożnego. My, mimo że myśleliśmy, że wiemy o tym kraju całkiem sporo, dowiedzieliśmy się kilku nowych rzeczy. Nie wiedzieliśmy np. że kierowcy taksówek mają specjalne czarodziejskie tatuaże chroniące ich w pracy, albo że w szkole w butach może chodzić tylko nauczyciel a dzieci chodzą w białych skarpetkach.

Ciekawe, co? :)

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem Dwie Siostry.

Maj Pen Raj. Tajlandia dla dociekliwych, Dawid Zastrożny, wyd. Dwie Siostry, 2024

wiek: 8+, seria: Świat dla dociekliwych

Zostań z nami na dłużej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.