Główna » Najpiękniejsze gwiazdkowe spektakle teatralne dla dzieci w Warszawie

Najpiękniejsze gwiazdkowe spektakle teatralne dla dzieci w Warszawie

by Karo

Grudzień to nie tylko czas przygotowań do świąt, ale też czas myślenia o bliskich nam osobach. Warto trochę zwolnić, przestać myśleć „muszę to, musze tamto” i zastanowić się, o czym tak naprawdę marzą nasze dzieci, partner, mama czy dziadek. Mogę się założyć, że nie będzie to kolejna zabawka, książka czy nowy model telefonu. Oni wszyscy czekają na NAS i na czas spędzony RAZEM Z NAMI. Dlatego zamiast gorączkowego surfowania po necie w poszukiwaniu najpiękniejszego prezentu świata, można się odświętnie ubrać i wyjść całą rodziną do teatru. Nie tylko pokażemy naszym maluchom, że są dla nas naprawdę ważne, ale przede wszystkim przeżyjemy razem coś naprawdę wyjątkowego.

Wyszukaliśmy dla Was najpiękniejsze, najbardziej magiczne warszawskie spektakle teatralne o świętach, gwiazdce, zimie i długich mroźnych wieczorach. Mamy nadzieję, że dacie się namówić. Intuicja nam podpowiada, że będą się tam działy prawdziwe cuda… heart
 
Spektakle ułożone są ze względu na wiek dziecka: od tych, na które można przyjść z maluszkami (od pierwszego roku życia), po starszaki (5+).
 
 

A co to? – zima, Teatr Niewielki, wiek: 1-4

Znacie to pytanie, prawda? Czasem powtarzane w kółko i w kółko. Wyraża najistotniejszą cechę każdego brzdąca – ciekawość. Wszystko dla niego jest nowe, fascynujące, godne zbadania. Każdy przedmiot – dla nas opatrzony i banalny – dla dziecka może być odkryciem. A dzięki odrobinie wyobraźni początkiem wspaniałej przygody…

Spektakl A CO TO? odwołuje się do dziecięcej potrzeby odkrywania świata. Jest serią nieustannych przyjemnych niespodzianek, a przecież maluchy tak je lubią! Oddziałuje na wszystkie zmysły – nie tylko wzrok i słuch, ale i dotyk, a nawet… węch. Dzieci mogą – jeśli tylko mają ochotę – bezpośrednio wszystkiego doświadczyć, bo w tym spektaklu nie ma bariery oddzielającej scenę od widowni. Jego scenariusz za każdym razem jest odrobinę inny, bo to maluchy wraz z aktorem odkrywają CO TO, a także CO można z TYM zrobić ciekawego.

 

O tym spektaklu mówi się najczęściej, że to wspaniała zabawa. Dzieciaki aż piszczą z radości, kiedy z kolorowych dziur w ściance-niespodziance wyłaniają się kolejne tajemnicze przedmioty. Ale „A CO TO?” ma także walory edukacyjne – rozwija spostrzegawczość, pamięć i wyobraźnię, uczy współdziałania i zachęca do przełamywania nieśmiałości.

Pomysł i reżyseria: Maria Szajer
Scenografia: Klementyna Frydrych i Weronika Ulicka
Występują: Paulina Dulla/Mateusz Wądrzyk
 
Czas trwania: 45 min.
Bilety: 35-39 zł, do kupienia TU
 
 

Hu hu ha, Teatr Niewielki, wiek: 2-7

Spektakl taneczny do muzyki sławnego francuskiego kompozytora, Erika Satie, i do kompozycji fortepianowych Rafała Kulczyckiego. W przystępny i intrygujący dla małego widza sposób wprowadza dzieci w świat muzyki poważnej i sztuki tańca. A także uczy, że ciekawe opowieści można snuć niekoniecznie przy pomocy słów.
 
Jest to historia o zimie – ale takiej, której nie ma. Na szczęście, dzięki odrobinie wyobraźni, można wyczarować zimę prawie z niczego. Dwójka bohaterów spektaklu “Hu hu ha!” ma jednak zupełnie inne wyobrażenie na temat tego, co jest najfajniejsze w tej porze roku. On lubi śnieg i sanki, ona marzy o kręceniu pięknych figur na lodzie, co prowadzi do zabawnych nieporozumień między nimi.

Muzyka, a zwłaszcza taniec odzwierciedlają w tym spektaklu różnice charakterów dwóch głównych postaci – ona to finezja i wdzięk baletu, on to niepokorny i żywiołowy hiphopowiec. Czy taka dwójka może zatańczyć razem w rytmie hu hu ha?… I czy rozgrzeje on ich serca?

Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer
Muzyka: Erik Satie i Rafał Kulczycki
Scenografia: Klementyna Frydrych

Czas trwania: 30 min. + 15 min. zabawy
Bilety: 35-39 zł, do kupienia TU

 

Choinka, Teatr Guliwer, wiek 3+

Przedstawienie świąteczne inspirowane opowiadaniem „Choinka” Hansa Ch. Andersena. Główna bohaterka spektaklu, tytułowa Choinka, już od pierwszych chwil życia była drzewkiem wyjątkowym. Gdy tylko zruszyła grudki ziemi i wystawiła się na działanie promieni słonecznych zaczęła fantazjować o swoim przeznaczeniu. Kim będę? – pytała leśne zwierzęta. Domem dla ptaków? Masztem okrętów? Co mnie spotka i czego doświadczę? Kiedy będę tak wielka jak stare sosny i świerki? Czy spotka mnie szczęście? 

W historii spisanej przez Hansa Christiana Andersena szczęście Choinki spełnia się w czasie wieczoru wigilijnego, w spotkaniu z dziećmi i z tajemniczym Klumpe-Dumpe.

Spektakl w żywym planie z udziałem lalek oraz muzyką na żywo. 

Autor: wg Hansa Christiana Andersena
Przekład: Bogusława Sochańska
Reżyseria: Robert Jarosz
 
Czas trwania: 60 min.
Bilety: 25-40 zł, do kupienia TU
 
 

Szopka Krakowska, Teatr Lalka, wiek: 4+

Szopka krakowska nawiązuje do polskiego zwyczaju „chodzenia” po kolędzie. Przedstawienie przypomina o dawnym, świątecznym obrzędzie. Barwny spektakl, dzięki połączeniu religijnej i ludowej tradycji ze sztuką widowiskową, fantastycznie wprowadza dzieci w niepowtarzalny klimat  bożonarodzeniowy.
 
Opracowanie dramaturgiczne i reżyseria: Bohdan Radkowski
Scenografia: Adam Kilian
 
Czas trwania: 95 min. (z przerwą)
Bilety: 15-35 zł do kupienia TU
 
 

Gwiazdka, Teatr Guliwer, wiek: 5+

Osnową świątecznego spektaklu są trzy przeplatające się ze sobą historie. Każda z nich zwraca uwagę na inny aspekt tego niezwykłego czasu. Przedstawienie zabiera widzów w podróż po tym szczególnym czasie, który dla niektórych jest okresem radosnego oczekiwania, a dla innych chwilą wyciszenia i oderwania od codzienności. Przezabawna drużyna Mikołaja bawi się pakując prezenty, samotna kobieta spędza czas w pustym mieszkaniu, a pastuszkowie zmierzają do stajenki, by przywitać Dzieciątko. Wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka. Dokąd nas zaprowadzi i w jakie okna zajrzymy po drodze?
 
Spektakl w wykonaniu dwunastoosobowego zespołu aktorskiego Teatru Lalek Guliwer.
 
Scenariusz i reżyseria: Robert Jarosz
Scenografia: Pavel Hubička
 
Czas trwania: 90 min.
Bilety: 25-40 zł, do kupienia TU
 
 

Królowa Śniegu, Teatr Syrena, wiek: 5+

Jedna z najbardziej znanych baśni Andersena zilustrowana muzyką Piotra Hertla i piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wywołująca dreszcz grozy podróż w głąb mroźnej krainy zła historia Kaja i Gerdy, którzy za sprawą okrutnej królowej zostają rozdzieleni. W serce Kaja trafia odłamek zwierciadła, co sprawia, że chłopiec zaczyna być obojętny wobec innych. Zafascynowany Królową Śniegu daje się uprowadzić do jej pałacu. Zrozpaczona Gerda wyrusza na poszukiwania przyjaciela.
 
Spektakl, wykorzystując nowoczesną technikę, przenosi młodego widza w baśniowy świat pełen tajemnic i magii. Działając na wyobraźnię dziecka, przekonująco opowiada o sile przyjaźni i zwycięstwie Dobra nad Złem.
 
Adaptacja: Barbara Borys-Damięcka
Przekład: Stefania Beylin
Autor: Hans Christian Andersen

 
Czas trwania: 85 min. (z przerwą)
Bilety: 45 zł, do kupienia TU
 
 

Zima w Dolinie Muminków, Teatr Baj, wiek: 5+

Muminki jak misie zapadają w zimowy sen. A co się może stać, kiedy Muminek obudzi się w środku zimy? Może pomyśleć, że cały świat zniknął, bo wszystko przykryte śniegiem wygląda całkiem inaczej. Okazuje się jednak, że nawet zima, choć brakuje jej kolorów, też ma swój urok. Można jeździć na nartach, poznać Trolla, który mieszka za piecem i zaprawionego w zimowych sportach Paszczaka. Można też świętować wigilię, ale w tym celu trzeba już obudzić pozostałe Muminki.
 
Na scenie ożywają bohaterowie z opowiadań Tove Jansson: Mama i Tatuś Muminka, Mała Mi, Paszczak, Too-Tiki. Wspólnie z nimi mali widzowie odkrywają różne oblicza zimy, która może być puchata i miękka jak pierzyna, ale też lodowata i niebezpieczna.
 
Autor: Tove Jansson
Adaptacja i teksty piosenek: Aneta Płuszka
Reżyseria: Aneta Płuszka
 
Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Bilety: 25 zł, do kupienia TU
 
 
 
Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych teatrów (teksty + zdjęcia).
 

********************************************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie! smiley

 

 

 

 

2 komentarze

Anonim 6 grudnia, 2018 - 22:02

Karolina -> wpis petarda ❤️

Odpowiedz
Karo 6 grudnia, 2018 - 22:05

Dziękuję! :)

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.