Główna » Nie ma złej pogody na wyjście na dwór! – Marta Jaroszyńska o outdoorowym rodzicielstwie w Norwegii

Nie ma złej pogody na wyjście na dwór! – Marta Jaroszyńska o outdoorowym rodzicielstwie w Norwegii

by Karo

W dzisiejszym odcinku Dobranocki dla rodziców zabieram Was na daleką północ, na Lofoty – przepiękny archipelag wysp na Morzu Norweskim. Moją gościnią jest Marta Jaroszyńska (Lofoten Girl), przewodniczka górska, mam 11-letniego Stasia i 7-letniej Zosi, która opowiada nam o outdoorowym rodzicielstwie w Norwegii, o frilufstliv, czyli norweskim przepisie na szczęśliwe życie w naturze, i o tym, dlaczego w Skandynawii nie ma złej pogody na wyjście na dwór (jest tylko źle dobrane ubranie).

Gwarantuję Wam, że po wysłuchaniu tej fanstastycznej, pełnej życia i dobrej energii rozmowy z Martą nie tylko zakochacie się w Lofotach (tak jak ja!), ale przede wszystkim będzie to dla Was cudowna inspiracja do wyjścia na dwór. Niezależnie od pogody za oknem.

Nie ma złej pogody na wyjście na dwór!

Tytuł naszej rozmowy to oczywiście nawiązanie do skandynawskiego powiedzenia i zarazem tytułu książki Lindy Åkeson McGurk „Nie ma złej pogody na spacer. Tajemnica szwedzkiego wychowania dzieci), którą czytałam kilka lat temu (na blogu znajdziecie moją recenzję tej książki z 2018 roku) i która wtedy wydała mi się tak oczywista, bo przecież ja robiłam i robię dokładnie tak samo jak ci rodzice w Szwecji.

Dopiero potem, jak zaczęłam o tym mówić szerzej, zrozumiałam, że wcale tak nie jest. I że moje outdoorowe wychowanie (mnie samej na wsi) i moich dzieci to naprawdę jest zdecydowana mniejszość i że te nasze małe i duże przygody w naturze, to nasze zwykłe spędzanie czasu w ooczeniu przyrody nie jest tak powszechne jak myślałam. Tak narodził się pomysł na moją kampanię CHODŹ NA DWÓR! 🌲

Dlatego też zapraszam do swojego podcastu gości i gościnie, którzy nie tylko tę naturę kochają i potrafią pięknie o niej opowiadać z róznych perspektyw: naukowej, socjologicznej, czy medycznej, podkreślając jej dobroczynny wpływ zarówno na nasze ciało, psychikę, mózg czy relacje z innymi ludźmi. Zapraszam też ludzi, którzy w tej naturze żyją i wychowują dzieci.

Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlige klær! – Nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrane ubranie, czyli o norweskim “positive wintertime mindset”

Dzisiejszą gościnią Dobranocki dla rodziców jest Marta Jaroszyńska, przewodniczka górska, fotografka przyrody, mama 11-letniego Stasia i 7-letniej Zosi, która od 14 lat mieszka na północy Norwegii, twóczyni bloga Logoten Girl i bardzo inspirującego profilu na Instagramie pod tą samą nazwą. Marta pięknie pokazuje surowe piękno Lofotów, norweską naturę, to, w jaki sposób z niej korzysta całą rodziną w myśl norweskiej filozofii życia w otoczeniu natury – friluftsliv.

O czym rozmawiam z Martą?

Bardzo mi zależało na tym, by nasza rozmowa była nie tylko zaproszeniem na zachwycające Lofoty, ale przede wszystkim taką inspiracją do życia blisko przyrody, zgodnie z naturą i z poszanowaniem jej praw. Niezależnie od warunków panujących za oknem. Posłuchacie o tym, jak wygląda outdoorowe dzieciństwo na Lofotach, jak się ubrać na wycieczki z dziećmi, kiedy pogoda jest jedną wielką niewiadomą i może wydarzyć się wszystko, czemu niemowlaki w Norwegii przez cały rok śpią na dworze (a starszaki tak lubią namioty i hamaki, kiedy wiatr im „otula twarz” – to słowa Zosi, córeczki Marty ❥) i dlaczego bycie na dworze tak pięknie pomaga w budowaniu więzi z dziećmi.

W drugiej części rozmowy pytam Martę również o jej sekretne miejscówki na Lofotach (sprawdźcie fantastyczne lofockie przewodniki pisane przez Martę). Marta podpowiada, gdzie pojechać z dziećmi, by nawet w szczycie sezonu turystycznego, kiedy na Lofoty przyjeżdża naprawdę bardzo dużo ludzi, znaleźć niezadeptane, prawdziwe perełki. No i jak się przygotować do takiej podróży (przydatne apki jak np. mapa dostępnych miejsc biwakowych w outdoorze w Norwegii, czy sprawdzone skandynawskie marki ubrań, jak Norrøna, Didriksons, Kattnakken, przepisy dot. biwakowania, itd.)

Serio, fantastyczna, outdoorowa, pełna rodzicielskiego ciepła rozmowa!

Posłuchaj rozmowy z Martą Jaroszyńską / Lofoten Girl

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

Dobranocka dla rodziców – co to za podcast?

Dobranocka dla rodziców to podcast, w którym poruszam tam tematy związane z rodzicielstwem, aktywnym życiem z dziećmi i byciem blisko: blisko natury i blisko siebie nawzajem (zobaczcie naszą kampanię CHODŹ NA DWÓR!).

Wierzę, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość, a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie. 

Dlatego tak kocham o tym dzieciństwie rozmawiać, zadawać pytania i razem z moimi gośćmi i gościniami podcastowymi zastanawiać się nad tym, co w życiu naszych dzieci najważniejsze (powiem Wam w sekrecie, że relacje, czas, nasza uwaga, no i natura, wiadomo!).

Jeśli te wartości są Wam bliskie i mój podcast wnosi do Waszego życia coś dobrego, będzie mi suuupermiło, jeśli dołączycie do Patronów i Patronek Dobranocki serwisie Patronite ❥.

Zostań z nami na dłużej!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.