4,1K Osiedle Jazdów – warszawska perełka
Spacer nad Wisłą – Grunt i Woda
Bulwary Wiślane
Przygoda czai się tuż za rogiem, wystarczy tylko wyjść z domu! Wszędzie, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy, można przeżyć z dzieciakami przygodę naszego życia. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, trochę czasu i próba spojrzenia na świat oczami dziecka. Bo przecież od dawna wiadomo, że dla naszych maluchów dużo ważniejszy jest czas spędzony z rodzicami, niż kolejna nowa droga zabawka, która za chwilę przestanie być atrakcyjna.
Dlatego też, zainspirowani warszawską edycją NIEMAPY, czyli pięknie zaprojektowanym przewodnikiem dla rodzin, postanowiliśmy spojrzeć na nasze miasto w nowy sposób. Tuż przed naszym wyjazdem do Chorwacji wybraliśmy się na prawdziwą mikrowyprawę w zielone zakamarki stolicy.
O tym przeczytasz
Osiedle Jazdów – warszawska perełka
Nasz spacer zaczęliśmy od odwiedzin Osiedla Jazdów, unikalnej kolonii fińskich drewnianych domków ukrytych wśród zieleni w samym centrum miasta, na tyłach Parku Ujazdowskiego. Jeśli chcecie poczuć się w Warszawie trochę jak na skandynawskiej wsi, poobserwować pszczoły, ułożyć wielką wieżę, pograć w gry lub w chowanego w dobrze zaprojektowanym otoczeniu i na koniec dowiedzieć się, czym jest kooperatywa spożywcza, to koniecznie musicie odwiedzić Jazdów. Na osiedle można przyjść o każdej porze dnia i nocy, nie ma tam płotów, biletów wstępu czy strażników pilnujących porządku. Warto jednak wcześniej sprawdzić na stronie Jazdow.pl, czy akurat nie trafimy na jakieś fajne warsztaty, czy spotkanie sąsiedzkie.
Spacer nad Wisłą – Grunt i Woda
Z Jazdowa ruszyliśmy nad Wisłę do naszych ulubionych miejscówek. Mieszkamy niedaleko rzeki, więc większość naszych tras spacerowych (i rowerowych) przebiega właśnie tam. Zazwyczaj spacery zaczynamy od Portu Czerniakowskiego. Wystarczy skręcić w ul. Zaruskiego, by odkryć miasto z zupełnie innej perspektywy. Nad rzeką można obserwować ptaki, tropić ślady zwierząt (w NIEMAPIE znajdziecie wskazówki jak znaleźć ślady kuny, lisa, jeża czy dzika), rozpalić ognisko, rozłożyć się z kocem piknikowym, głośno śpiewać i nie martwić się, że ktoś nas słucha. W ogóle Warszawa nad Wisłą wydaje się inna: bardziej przyjazna i otwarta, z inaczej płynącym czasem. Dlatego tak bardzo lubimy tam chodzić.
Pierwszy przystanek zrobiliśmy w naszej ulubionej wiślanej knajpce, w Gruncie i Wodzie. Bardzo lubimy odwiedzać to miejsce: dzieciaki mają frajdę w wielkiej osłoniętej od słońca piaskownicy i małej kuchni, mogą się zaszyć się w indiańskim tipi albo odwiedzić miejski ogródek z mnóstwem ziół, warzyw i owoców. Dorośli zaś mogą wziąć udział w ciekawych spotkaniach, warsztatach lub wykładach i przy okazji napić się dobrej kawy lub czegoś mocniejszego. Sami rozumiecie, że jesteśmy tam stałymi bywalcami!
Bulwary Wiślane
Nasze spacery, jeśli nie są to małe wycieczki rowerowe, zazwyczaj kończymy w okolicy Centrum Nauki Kopernik. Teren wokół Kopernika to przestrzeń niezwykle przyjazna i dla małych i dla dużych. W Parku Odkrywców można posłuchać różnych tajemniczych dźwięków, odwiedzić ogród na dachu, poskakać z wielkich schodów w kierunku rzeki, porzucać kamieniami do wody, czy po prostu poleżeć na trawie. Jest tam też świetna miejscówka do obserwowania pociągów. Wystarczy ukryć się pod Mostem Średnicowym, tuż obok Pomnika Syreny i poczekać kilka minut, aż przyjadą. Takie obserwacje są doskonałą okazją do zastanowienia się, gdzie mieszkają pociągi, kto w nich siedzi i dokąd jedzie. Przy okazji można też je liczyć, rozpoznawać kolory i bawić się w „Jedzie pociąg z daleka…”. Wyobraźnia maluchów naprawdę nie zna granic.
NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla rodzin, które chcą odkryć miasto na nowo. W zabawny i nieoczywisty sposób przedstawia ciekawe miejsca, lokalną kulturę i miejscowe zwyczaje. Pokazuje ukryte przed turystami podwórka, miejscówki lokalsów, obszary pełne tajemnic. Wymyślona została przez Mamy Projekt, a za jej wygląd odpowiada Studio Ładne Halo. Wszystkie NIEMAPY (Warszawa, Rzeszów, Wrocław, Poznań, Gdynia, Lublin i Łódź) można obejrzeć na www.niemapa.pl.
W warszawskim wydaniu przewodnika, oprócz spacerów nad rzeką, znajdziecie jeszcze kilkanaście innych propozycji na odkrywanie miasta. Wszystkich punktów jest 19, ostatni zaś, dwudziesty, to miejsce na zapisanie ulubionego, znalezionego w trakcie wycieczki miejsca. Z tekstów zamieszczonych w NIEMAPIE możecie się dowiedzieć też różnych ciekawostek dotyczącej kultury, architektury i historii Warszawy. Dodatkowo, w trakcie podróży będziecie musieli rozwiązywać różne zagadki. To co, ruszacie na spacer? :-)
********************************************************
Dołącz do nas!
⇒ Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.
⇒ Możesz także polubić profil Our Little Adventures na Facebooku i obserwować nas na Instagramie.
Bądźmy w kontakcie!