Główna » Oddajmy naszym dzieciom dzieciństwo – rozmowa z Asią i Markiem z Figlisto

Oddajmy naszym dzieciom dzieciństwo – rozmowa z Asią i Markiem z Figlisto

by Karo

Wiecie, czego nasze dzieci potrzebują? Mniej stymulowania, mniej wypełnionych po brzegi harmonogramów, mniej ekranów i mniej zabawek. Potrzebują więcej czasu na dworze i więcej swobodnej zabawy. I moi dzisiejsi podcastowi goście, Asia i Marek Wąsowscy z wypożyczalni zabawek Figlisto – naszego kwietniowego Partnera kampanii CHODŹ NA DWÓR!, robią bardzo dużo, by tego MNIEJ było jak najwięcej. Jak to się dzieje?

Posłuchajcie najnowszego odcinka Dobranocki dla rodziców.

Będzie dużo o slow parentingu, zwolnieniu, uważności i zastanowieniu się, czy wszystko to, co słyszymy dookoła o tym, jak powinniśmy wychowaywać nasze dzieci rzeczywiście ma sens.

Oddajmy naszym dzieciom dzieciństwo

W świecie, w którym wszystkiego jest za dużo, za szybko, wiecie, wszędzie, wszystko naraz, zwłaszcza jeśli myślimy o rozwoju dzieci, Figlisto razem ze swoją internetową wypożyczalnią zabawek pokazuje, że można, ba! trzeba inaczej.

A wszystko zaczęło się od jedengo wiersza. Zacytuję go tu w całości, bo idealnie podsumowuje zarówno to, co leży u podstaw Figlisto, jak i naszej kampanii CHODŹ NA DWÓR!

„100 języków dziecka” Lorisa Malaguzziego, jednego z pomysłodawców włoskiej pedagogiki Reggio Emilia

Dziecko składa się ze stu.
Ma sto języków
sto rąk
sto myśli
sto sposobów
w jaki myśli, bawi się i mówi.

Sto –
zawsze sto rodzajów
słuchania, dziwienia się i kochania.
Sto radosnych sposobów
na śpiewanie i rozumienie
na odkrywanie stu światów
na swobodne wymyślanie stu światów
na marzenie o stu światach.

Dziecko ma sto języków
i sto i sto i sto.
Dziewięćdziesiąt dziewięć z nich jednakże
zostają mu ukradzione

ponieważ szkoła i otoczenie
oddzielają jego głowę od ciała.

Każą mu:
myśleć bez rąk
tworzyć bez głowy
słuchać i nic nie mówić
rozumieć bez radości
kochać i dziwić się tylko
w czasie Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Każą mu:
odkrywać świat
dawno już odkryty.
Dziewięćdziesiąt dziewięć ze stu
zostają my ukradzione.

Mówią mu:
zabawa i praca
rzeczywistość i fantazja
nauka i wyobraźnia
niebo i ziemia
rozsądek i marzenie
są rzeczami, które nie pasują do siebie.
Mówią mu krótko i zwięźle
że nie ma stu języków.

Dziecko jednak mówi:
A gdyby tak było sto
.

[z niem. tłum. Anna Lewandowska-Muller]

Figlisto – dlaczego wypożyczalnia zabawek stała się partnerem naszej kampanii?

Figlisto nie jest zwykłą firmą. To zupełnie wyjątkowa wypożyczalnia zabawek, w której zabawki…. nie są najważniejsze. One są tylko wskazówką, by pokazać, że najważniejsza jest właśnie swobodna, niewymyślona i niesterowana przez nas, rodziców zabawa. Swobodna zabawa. I najlepiej taka na dworze.

Większa wyobraźnia dziecka i mniejsza ilość zabawek

Na pewno to znacie. Do dziecka przychodzi babcia lub ciocia. Chce sprawić mu radość, więc kupuje pluszaka za kilkanaście złotych. Dziecko chwilę pobawi się zabawką. 20 minut później już o niej nie pamięta. Pluszak ląduje w kącie, obok wielu innych podobnych – badania pokazują, że przeciętny przedszkolak ma ponad 300 zabawek! Co się dzieje z kreatywnością, wyobraźnią dziecka, kiedy pokój tonie w zabawkach?

Zgodnie z filozofią Reggio, w oparciu o które działa Figlisto, dziecko ma trzech nauczycieli. Jednym są rodzice, drugim wychowawcy, a trzecim przestrzeń, która je otacza. Jeśli jest ono dobrze skonstruowana, to – także na drodze zabawy – sprzyja rozwojowi dziecka. A jeśli nie, może ten proces zaburzyć.

Swobodna zabawa – dlaczego tak często dzisiaj programujemy dzieciom czas wolny?

Jak nie zabierać dzieciom czas na swobodną zabawę, która jest czymś dużo dużo większym, niż sama zabawa? Co zrobić, by nie zabierać dzieciom dzieciństwa, które ma się przecież opierać głównie na doświadczaniu, eksplorowaniu, popełnianiu błędów, odkrywaniu swojego potencjału, mówieniu 100 językami?

Jak oddać dziecku dzieciństwo?

O to wszystko zapytałam Asię i Marka w moim podcaście.

Oddajmy naszym dzieciom dzieciństwo – posłuchaj podcastu z Figlisto

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

Natura to najlepszy plac zabaw – Figlisto dołącza do kampanii #chodźnadwór!

Przez cały kwiecień razem z Asią i Markiem Wąsowskimi z Figlisto będziemy Wam pokazywać, że swobodna zabawa ma ogromną moc, że nuda to nie powód do zmartwienia, ale początek czegoś bardzo twórczego, i że… nasze dzieci nie potrzebują kilkustet zabawek, które z reguły zalegają w och pokojach (jak to kiedyś obliczyłam, ile miały nasze dzieci w naszym warszawskim domu), ale dużo, dużo mniej. I że część z nich może można po prostu wypożyczyć, zamiast kupować kolejne i kolejne. Ja sama mam dużo rozkmin na ten temat! Myślę, że Wy na pewno też

Poza tym, w ramach naszej współpracy, Figlisto ufundowało także nagrody! I to nie jedną a całe trzy! Są to vouchery dla 3 rodzin na 3 miesiące zabawy w Figlisto.pl o wartości 294 zł.

Co trzeba zrobić, by zdobyć bon?

Chodzić na dwór (wiadomo!), monitorować czas spędzany w outdoorze w naszych trackerach (do ściągnięcia z naszego bloga) i przesłać na adres hello@ourlittleadventures.pl zdjęcie trackera do 2 maja 2024 do północy + opisać co fajnego zrobiliście w ramach naszej akcji. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybierzemy trzy rodziny, które otrzymają od nas vouchery do Figlisto.

Regulamin kwietniowej kampanii Chodź na Dwór Our Little Adventures x Figlisto dostępny jest TUTAJ.

♥️

Trackery outdoorowe do każdego zamówienia w Figlisto

Poza tym, przez cały 2024 rok do każdego zamówienia Figlisto będzie dołączało nasz outdoorowy tracker, dzięki któremu monitorowanie Waszych aktywności na dworze będzie dużo łatwiejsze. Jestem niezwykle dumna, że nasza kampania ma takiego Partnera o tak wieeeelkim outdoorowym sercu! ♥️♥️♥️

Dobranocka dla rodziców – co to za podcast?

Dobranocka dla rodziców to podcast, w którym poruszam tam tematy związane z rodzicielstwem, aktywnym życiem z dziećmi i byciem blisko: blisko natury i blisko siebie nawzajem (zobaczcie naszą kampanię CHODŹ NA DWÓR!).

Wierzę, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość, a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie. 

Dlatego tak kocham o tym dzieciństwie rozmawiać, zadawać pytania i razem z moimi gośćmi i gościniami podcastowymi zastanawiać się nad tym, co w życiu naszych dzieci najważniejsze (powiem Wam w sekrecie, że relacje, czas, nasza uwaga, no i natura, wiadomo!).

Jeśli te wartości są Wam bliskie i mój podcast wnosi do Waszego życia coś dobrego, będzie mi suuupermiło, jeśli dołączycie do Patronów i Patronek Dobranocki serwisie Patronite ❥.

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.