Główna » Odpowiedz mi! – kiedy i jak zacząć rozmawiać z dziećmi o intymnych sprawach

Odpowiedz mi! – kiedy i jak zacząć rozmawiać z dziećmi o intymnych sprawach

by Karo
U nas zaczęło się jakiś rok temu:
 
– Mamo, a dlaczego leci z Ciebie krew?
– Po co chłopakom siusiaki?
– Dlaczego mam takie śmieszne listki przy cipuszce?
– Kiedy będę mogła nosić stanik?
– Jak dzidziuś dostaje się do brzuszka mamy?
– Czemu ta dziewczynka ma dwóch tatusiów?
 
Od początku rozmawiamy z naszymi dziećmi na tzw. "intymne tematy", odpowiadamy na tzw. "trudne pytania". Mówimy wprost, językiem zrozumiałym i dostosowanym do wrażliwości dwu-, trzy- i czterolatka. Bez ściemy, bocianów, owijania w bawełnę i rozpaczliwych prób zmiany tematu. Wychodzimy z założenia, że skoro dzieci pytają, to znaczy, że są naprawdę zainteresowane a naszym zadaniem jest tę ich ciekawość zaspokoić.
 
Mania i Jasio wiedzą, że jeśli mama z tatą bardzo się kochają, to z tej miłości może powstać dziecko. Wiedzą też, że jak będą dorastać, ich ciało będzie się zmieniać. Zdają sobie sprawę, że nie wszyscy rodzice mogą mieć swoje własne dzieci i że dzidziuś może zostać stworzony pod mikroskopem. Albo że niektórzy rodzice mają tak duże serduszka, że mogą pokochać nieswojego maluszka (tak, tak Mania i Jasio wiedzą też, że są domy dziecka). Znają słowo ADOPCJA, OKRES, PLEMINIKI i SEKS.
 
Mania wie, że ma wargi sromowe, do czego służą tampony (chociaż ostatnio, jak byliśmy nad jeziorem pomyliła je z pontonami: – Tato, tato, ja chcę popływać tamponem!!! :)) i dlaczego mama nie lubi swoich włosów pod pachami. Jasio wie, że chłopcy mają siusiaki, tak jak psy, konie i inne chłopaki-zwierzaki, że czasem trzeba przeciąć brzuch, żeby stamtąd wyjąć dzidziusia. Doskonale rozumie, że właśnie on się tak urodził, a Mania przecisnęła się przez dziurkę między nogami mamy.
 
Rozmawiamy z dziećmi na te wszystkie tematy, bo wiemy, że jeśli od nas nie usłyszą odpowiedzi, w przyszłości ktoś im tę wiedzę sprzeda w inny, niekontrolowany przez nas sposób. Rozmawiamy, bo chcemy, by od początku traktowały te tzw. trudne tematy (ciekawe, że tylko dla nas, dorosłych, są one trudne) w sposób naturalny, jako coś zupełnie oczywistego, niedziwnego, bez wstydliwego rumieńca na policzku. Dzieci są po prostu ciekawe – dla nich pytanie o różne długości penisa czy różne odcienie miłości jest takim samym pytaniem, jak to, dlaczego u nas świeci słońce a w Australii w tym czasie zapada noc. Dzieci nie szukają sensacji, nie poruszają „kontrowersyjnych” tematów celowo. Seks, orientacja seksualna, dojrzewanie czy uczucia są po prostu częścią naszego życia i to rodzice powinni wziąć za ten aspekt odpowiedzialność.
 

„Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Kiedy zobaczyłam w Wydawnictwie Dwie Siostry książkę „Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl, wiedziałam, że muszę ją mieć. Uważam, że to absolutnie pozycja obowiązkowa dla wszystkich rodziców – im wcześniej ją przeczytają, tym lepiej dla nich i dla ich dzieci. I choć – zgodnie z zaleceniami autorek – książka jest skierowana do dzieci 10+ – to rodzice decydują, kiedy ją pokazać swoim maluchom albo które fragmenty chcą przeczytać razem.
 
 
Książka jest zbiorem pytań, które zadawali Katharinie von der Gathen, niemieciej edukatorce seksualnej, uczniowie szkół podstawowych podczas prowadzonych przez nią warsztatów. Na wszystkie pytania trenerka udzieliła odpowiedzi – rzetelnych, ale niepozbawionych poczucia humoru i dostosowanych do dziecięcej wrażliwości. A rysowniczka  Anke Kuhl w niezwykle zabawny sposób te pytania zilustrowała.
 
Dla nas „Odpowiedz mi!” to fantastyczne źródło wiedzy nt. psychiki małego człowieka: tego, z jakimi problemami się mierzy, co go interesuje i w jaki sposób postrzega świat. To nie tylko świetne przygotowanie do wchodzenia w dorosłość naszych dzieci, ale też znakomity sposób na ponowne przyjrzenie się naszym wartościom: temu, w co wierzymy i co chcemy przekazać maluchom. Nie ma tam rzeczy, o których byśmy nie wiedzieli – w końcu wszyscy spotykamy się z nimi na co dzień. Znajdziemy tam za to różne proste i tak naprawdę zupełnie naturalne sposoby na rzetelną i uczciwą rozmowę z najmłodszymi. Bez owijania w bawełnę, tak jak na to zasługują. I my z tej wiedzy na pewno nie raz skorzystamy.
 
 

********************************************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie! smiley

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.