Główna » Odważ się marzyć – podcast z Zuzą i Bartkiem / Wspólnie Przez Świat

Odważ się marzyć – podcast z Zuzą i Bartkiem / Wspólnie Przez Świat

by Karo

Od dwóch lat są w podróży dookoła świata. I tak sobie myślę, że wcale nie o odwiedzane kraje tutaj chodzi (choć tych jest całkiem sporo a te ich wyprawy są niesamowite!). Najważniejsza jest ich wspólna podróż, więc pewnie stąd nazwa ich bloga – Wspólnie Przez Świat. Relacje z synem, rytm dnia, wychodzenie poza schemat. Jak wygląda dzień w podróży takich współczesnych, cyfrowych nomadów? Skąd biorą pieniądze na takie życie? No i dlaczego wielkie marzenia dziecka są czasem ważniejsze od największych marzeń rodziców? Zapraszam Was na pełen wzruszeń podcast z Zuzą i Bartkiem Bielawami.

Dwa lata temu niepodziewanie wyruszyli z Londynu, w którym od kilku lat mieszkali. Było im dobrze, bezpiecznie, mały Szymek pięknie się rozwijał w międzynarodowym środowisku. Wszystko się zgadzało. Jednak pewnej nocy coś się zmieniło. Podjęli decyzję, która raz na zawsze zmieniła ich życie.

No powiem Wam, że jak słuchałam tej historii opowiadanej na początku naszej rozmowy w dzisiejszej Dobranocce, to aż ciarki przeszły mi plecach. Nie będę Wam tu zdradzać, co się takiego stało, że Zuza i Bartek trzy miesiące później wypowiedzieli umowę najmu mieszkania, spakowali swój dobytek i ruszyli w świat. Po prostu musicie posłuchać tej historii sami.

Współcześni nomadzi – życie, o jakim marzy wielu z nas

Zuzę i Bartka zaprosiłam do mojego podcastu z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że uwielbiam, w jaki sposób odpowiadają swoją historię, zarówno na blogu, jak i na Instagramie. Po drugie, ich historia jest też szerszą opowieścią o tym, jakich wyborów życiowych dokonujemy.

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób wybiera życie tzw. współczesnego nomady. Ludzie porzucają wygodne życie, dom, pracę na etat i przemieszczają się z miejsca na miejsce bez zapuszczania korzeni. Zgodnie z raportem Wędrowcy Natalii Hatalskiej z 2016 roku współczesny nomadyzm to jeden z aktualnie najszybciej rosnących trendów społecznych. Kolejne badania, m.in. Cyfrowy nomadyzm – nowy trend na rynku pracy (2021), Growth and developments in the digital nomad market since COVID-19 (2023), potwierdzają tę tendencję. Cyfrowych nomadów będzie coraz więcej.

Ale… no właśnie, stereotypowy cyfrowy nomada to ktoś, kto ma dwadzieścia kilka lat, żadnych zobowiązań, nie jest przywiązany ani do miejsca, ani do ludzi. Siedzi z laptopem pod palmą na rajskiej plaży i pracuje wtedy, kiedy ma na to ochotę. Wszystko się komplikuje, kiedy ten nomada chce założyć rodzinę albo kiedy rodzic, który do tej pory wiódł w miarę ustabilizowane życie, takim nomadem chce zostać.

Wspólnie Przez Świat – historia tworzona przez Zuzę, Bartka i Szymona

O to wszystko zapytałam moich dzisiejszych podcastowych gości, Zuzę i Bartka, którzy razem ze swoim sześcioletnim synkiem Szymonem od dwóch lat podróżują po świecie. Jak sami o sobie mówią:

Razem tworzymy rodzinny dream team, pokazujący, że rodzicielstwo nie musi przekreślać pasji do podróżowania, a wręcz odwrotnie, można je nieustannie rozwijać i przekazywać nowemu pokoleniu jak piękny jest świat. Skupiamy się na tym co piękne. Zachwycamy się życiem i tym zachwytem chcemy zarażać innych.

No i powiem Wam, że zarażają, jak mało kto!

O czym jeszcze rozmawialiśmy w podcaście?

  • Czy każdy może zostać cyfrowym nomadą? I dlaczego to dużo bardziej skomplikowane, niż wszystkim się może wydawać? Czasochłonne, wymagające ogromu pracy i różnego rodzaju „zaangażowania”, którego z reguły nie widać na instagramowych obrazkach?
  • Czy trzeba być odważnym, by podjąć decyzję o „rzuceniu wszystkiego” i ruszeniu przed siebie? Czym dla nich jest odwaga?
  • Jak wygląda ich życie w nieustannej podróży?
  • Czy praca w podróży z dzieckiem u boku jest w ogóle możliwa? Jak wygląda praca dla brytyjskiego pracodawcy w różnych strefach czasowych?
  • W jaki sposób planują kolejne kraje? Mają wszystko zaplanowane czy raczej akcja spontan?
  • Szymek i jego historia – codzienne zachwyty, trudne momenty, relacje z innymi dziećmi
  • Przebywanie razem 24 na dobę…. Jakie mają na to sposoby?
  • Największe zachwyty w podróży: miejsca, ludzie, smaki, przeżycia – wiecie, to wszystko, co sprawia, że ich serducho mocniej bije
  • Dlaczego takie bycie w nieustannej podróży z dzieckiem dookoła świata w ich przypadku nie będzie trwało zbyt długo? Za ten fragment pięknej rodzicielskiej rozmowy jestem szczególnie wdzięczna.
  • No i dlaczego warto marzyć i robić wszystko, by te marzenia spełniać?

Posłuchaj podcastu z Zuzą i Bartkiem / Wspólnie Przez Świat

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego odcinka – będzie mi super miło, jeśli napiszesz do mnie wiadomość.

Posłuchaj innych odcinków mojego podcastu

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.