Wełna merino – założę się, że o magicznych właściwościach tej wełny słyszał już niemal każdy. My w merynosach chodzimy od dobrych 7 lat. Mamy nie tylko merynosowe swetry, ale także sukienki, t-shirty, bluzki, czapki, rękawiczki, kocyki, staniki i majtki. Ba! Pierwszym ubrankiem, jakie nasze dzieci założyły po urodzeniu były merynosowe bodziaki.
Jednym słowem, w merynosach, czyli w wełnie z nowozelandzkich owiec rasy merynos, chodzimy niemal cały czas. Zimą i latem, w deszczu i w pełnym słońcu. W Polsce, na Islandii i w Tajlandii (do której się właśnie przeprowadzamy!). Dlaczego? Bo wełna merino to jakaś magia: w zimie grzeje, latem chłodzi, nie brudzi się ani nie śmierdzi (można w niej chodzić kilka dni a nawet tygodni – wystarczy ją tylko dobrze przewietrzyć) i ani razu nie włożyć je do pralki.
❥
O tym przeczytasz
Wełna merino – prawdziwy cud natury
Merynos się nie pali (strażacy pod swoimi kombinezonami mają właśnie merino!), nie przyjmuje tak łatwo wody (w merynosy ubrani są także weneccy gondolierzy) i ma naturalny filtr UV. No i do tego jest supermiła i delikatna – nie gryzie, nie drapie i nie przeszkadza (wreszcie mogę nosić golfy!). No i najlepsze na koniec: jak już po kilka latach wełna nam się totalnie znosi, wystarczy ją zakopać w ogródku jak kompost – po roku nie będzie po niej ani śladu.
Niesamowite, prawda?
I własnie dlatego zaprosiłam do swojego podcastu Kasię Lamik, szefową polskiej marki Paterns – pierwszej marki na świecie, która tworzy merino we wzory. My w Paternsach chodzimy w zasadzie od samego początku, od 2017 roku, kiedy to ta rodzinna marka powstała – możemy więc zagwarantować, że naprawdę przetestowaliśmy ją w każdych warunkach.
❥
Dobranocka dla rodziców #6 Magiczna wełna merino – rozmowa z Kasią Lamik z Paterns
Nagrywając rozmowę z Kasią, chciałam, by powstał z tego taki kompleksowy poradnik o wełnie:
- na co zwracać uwagę, kupując merynosy (w sklepie, sieciówkach albo z drugiej ręki),
- jak dbać o merino
- jak cerować
- jak prać (i dlaczego nie tak często jak zwykłe ubranie) i jak suszyć
Jednym słowem, wielka pigułka merynosowej wiedzy.
Ale nie tylko! Z naszej rozmowy dowiecie się także, po co Ikea wymyśliła wolnostojące wieszaki, dlaczego Polacy zużywają najwięcej chemii do prania na świecie i co ciekawego można wyczytać na metkach niektórych wełnianych swetrów, wiszących na wieszakach w popularnych sieciówkach.
Kasiu, dziękuję Ci bardzo za tę fantastyczną rozmowę, której lajtmotiwem było moje zdanie:
“Serio? Nie wiedziałam!”.
No mówię, Wam, rozmowa, złoto!
❥
Wełna merino – posłuchaj podcastu z Kasią Lamik
❥
Podcastu można też słuchać na innych platformach:
Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!
- Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
- Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
- No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥
❥
Materiał powstał w ramach współpracy ambasadorskiej z marką Paterns.
❥
❥