Główna » Czy doświadczanie natury ma płeć? – podcast z Joanną Długowską, Cosy Outdoor Festival

Czy doświadczanie natury ma płeć? – podcast z Joanną Długowską, Cosy Outdoor Festival

by Karo

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, że o byciu w naturze i o doświadczaniu jej mówimy przede wszystkim z pozycji siły? „Atak szczytowy”, „zdobywanie góry”, „pokonywanie szlaku” – to wszystko język ze świata wojny, język ze świata mężczyzn. Świata, który – jak mówi moja dzisiejsza rozmówczyni – to co dzikie, każe ujarzmić, to co nieprzewidywalne – opanować, a to co nieskazitelne – wyeskploatować.

Nie sposób się nie zgodzić, prawda?

Czy rzeczywiście w byciu w naturze nie ma miejsca na zupełnie inne doświadczenia? Na bycie blisko, na bycie dziko, bycie w zachwycie i jedności z przyrodą. Na rozgoszczenie się w naturze, jak w naszej dobrze znanej, bezpiecznej przestrzeni, o której trochę chyba zapomnieliśmy zamykając się w domach, mieszkaniach i apartamentowcach, a co za tym idzie, w naszych przekonaniach dotyczących natury jako tej dzikiej i niebezpiecznej. 

Zwłaszcza my, kobiety, dałyśmy sobie wmówić, że nasze miejsce jest w domu, przy dzieciach, w znanym i oswojonym otoczeniu. A każda próba wyjścia poza ten schemat na pewno skończy się niepowodzeniem. Bo przecież to mężczyźni zdobywają świat, a my strzeżemy ogniska domowego, prawda? Wszyscy to znamy.

Podczas naszej dzisiejszej rozmowy postaramy się te schematy nieco rozbroić, pokazując, że my kobiety, też mamy prawo do doświadczania natury, do poznawania – na swój własny sposób – tego co nas otacza. I co najlepsze, robimy to od lat. Tylko jakoś nikt o tym głośno nie mówił.

★★★

Czy doświadczanie natury ma płeć? – rozmowa z Joanną Długowską, Cosy Outdoor Festiwal / Mikrowyprawy

Moją dzisiejszą gościnią jest Joanna Długowska, połowa teamu Mikrowyprawy, pomysłodawczyni i organizatorka pierwszego polskiego festiwalu kobiecego outdooru – COSY OUTDOOR FESTIVAL, który odbędzie od 17 do 20 listopada 2022 w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki w Tatrach.

Jak się możecie domyślić, całym sercem jestem z Asią – od wielu lat doświadczam natury na swój własny sposób, zabieram w nią innych, mówię o tym głośno i uważam, że nie ma lepszego lekarstwa na całe zło tego świata, niż przebywanie w outdoorze właśnie.

Zaparzcie sobie zatem dobrą kawkę (albo herbatę), usiądźcie wygodnie i zamknijcie oczy. Czeka Was piękna rozmowa z piękną ciepłą i niezwykle mądrą kobietą.

★★★

Posłuchaj podcastu

★★★

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego odcinka – będzie mi super miło, jeśli napiszesz komentarz i udostępnisz ten odcinek w sieci. Niech dobre rzeczy idą w świat!

★★★

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.