Główna » Powrót do magii dzieciństwa – Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury

Powrót do magii dzieciństwa – Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury

by Karo

Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do świata, gdzie wszystko jest miniaturowe. Malutkie pokoiki, łazienki, w których zmieściłaby się co najwyżej Calineczka, sklepiki czy place zabaw. Miniaturowe samochody z maleńką kierownicą, mikrooponami, mikroświatłami i miniklaksonem. Malusieńkie wyszywane poduszki, drewniane krzesełka i grzebienie, cynowe patelnie i mikroguziki z masy perłowej. Małe kościoły, baseny, sale gimnastyczne, plaże i salony fryzjerskie. Cały świat w mikropigułce.

A teraz wyobraźcie sobie, że to wszystko mieści się w samym centrum Warszawy, w Pałacu Kultury i Nauki. Muzeum Domków dla Lalek, bo o nim mowa, to jedyne takie miejsce w Polsce (a może i nawet w Europie), gdzie można zobaczyć ogromną kolekcję (ponad 120 eksponatów) dawnych domków dla lalek z całego świata. Wszystkie najmniejsze detale zostały odwzorowane z największą pieczołowitością przez zawodowych miniaturzystów i miniaturzystki. Dzięki temu ma się wrażenie, że rzeczywiście przenosimy się do jakiegoś magicznego świata w perspektywnie mikro.


Do Muzeum Domków dla Lalek wybrałyśmy się z Manią we dwie (Mania oczywiście ze swoją lalą, z którą nie rozstaje się ostatnio na krok :) – muszę przyznać, że obie byłyśmy oczarowane w równym stopniu. Mania nie mogła uwierzyć, że lale i misie mogą mieć swoje domki z tak dużą ilością malutkich przedmiotów, a ja nie mogłam się nadziwić, że człowiek jest w stanie wykonać te wszystkie detale z tak wielką precyzją, używając tych samych materiałów, z których wykonane są pierwowzory. I tak, stolarze miniaturzyści  wykonywali malutkie drewniane stoły i krzesła, malarze malowali miniaturowe obrazy, garncarze lepili mikroceramikę, kapelusze były szyte przez kapeluszników a buty lalek krojone przez prawdziwych szewców. Wszystko na serio, z najlepszych materiałów, z dbałością o każdy najmniejszy szczegół, jakby miały być rzeczywiście używane.


Najstarszy eksponat Muzeum ma ponad 200 lat, ale są też bardziej współczesne, z połowy lat 50. Czy 70. XX wieku. Dzięki temu wizyta w Muzeum to nie tylko fajny sposób na spędzenie czasu z dziećmi ale też historyczna i edukacyjna podróż w czasie: przez epoki, style architektoniczne, sposoby życia i spędzania wolnego czasu.

Obecnie w Muzeum można oglądać trzy wystawy: dwie stałe „W świecie dawnych domków dla lalek” i “Zabawki sakralne” oraz nową wystawę czasową „Nie tylko Bazyliszek – współczesne interpretacje legend warszawskich w miniaturze”. Do Muzeum najłatwiej dostać się od strony Sali Kongresowej przy ul. Emilii Plater, wchodzi się do niego z wewnętrznego dziedzińca (wewnątrz czeka jeszcze bardzo miła niespodzianka, ale o tym ćśśś… musicie sami tego doświadczyć – gwarantuję, że dzieciaki będą zachwycone!).

Muzeum jest czynne codziennie w godz. 9.00-19:00. Ceny biletów: 15 zł ulgowy, 20 zł normalny.

Więcej informacji TU.


*************************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie! 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.