Główna » Rejs promem do Krainy Pippi – idealny przepis na rodzinną wycieczkę

Rejs promem do Krainy Pippi – idealny przepis na rodzinną wycieczkę

by Karo

O Pippi słyszał chyba każdy. Ale o tym, że w Szwecji istnieje kraina, gdzie tę rudowłosą dziewczynkę można spotkać we własnej osobie, wie tylko część czytelników książek Astrid Lindgren. Dlatego też z wielką przyjemnością zabieramy Was na rejs promem do krainy Pippi – Astrid Lindgren’s World w Vimmerby. Poza Willą Śmiesznotką można tam także zobaczyć domki Dzieci z Bullerbyn, zagrodę Emila ze Smalandii czy kryjówkę Ronji, córki zbójnika. Gotowi na przygodę? :)

Rejs promem do Krainy Pippi – jak to zorganizować?

Astrid Lindgren’s World leży w Vimmerby, niewielkim miasteczku, w którym urodziła się Astrid Lindgren. Z Polski najłatwiej się tam dostać promem Stena Line, który pływa trzy razy dziennie z Gdyni do Karlskrony. Z kolei podróż autem z Karlskrony do Vimmerby trwa od 2,5 do 3 godz. (210 km). Można pojechać własnym samochodem, tak jak zrobiliśmy my, albo skorzystać z zorganizowanej wycieczki autokarem, którą oferuje Stena Line (więcej informacji TU).

Jeśli wybierzemy opcję wycieczkową, z Gdyni wypływamy o godz. 19.30, w Szwecji jesteśmy o 7.30. Autokar z polskojęzycznym przewodnikiem i zorganizowanymi animacjami dla dzieci zabiera nas do Świata Astrid Lindgren, gdzie spędzamy około 5-6 godzin. Po południu (ok. 16:00) wyjeżdżamy z Vimmerby w drogę powrotną do Karlskrony. Wsiadamy na prom i kolejnego dnia o 7.30 jesteśmy w Gdyni.

Dzieci na promie – prawdziwa przygoda!

Kiedy tylko Mania i Jasio usłyszeli, że do Pippi będziemy płynąć statkiem ogromnym jak wieżowiec, nie mogli się po prostu doczekać. Rejs promem do krainy Pippi był dla nich najprawdziwszą na świecie fantastyczną przygodą. Począwszy od stania w długiej kolejce w oczekiwaniu na wjazd na prom, przez majestatyczne wypłynięcie z portu, po spanie na piętrowym rozkładanym łóżku, na które można wejść po drabinie. Dodatkowo, na promie jest mnóstwo propozycji różnych aktywności dla dzieci: sale zabaw, rodzinne dyskoteki czy zorganizowane animacje. Można też skorzystać z różnorodnych propozycji jedzeniowych – są bary szybkiej obsługi na mniejszą kieszeń, są też wykwintne restauracje.

Jeśli zaś Wy (lub Wasze dzieci) nie lubicie gwaru i głośnych dźwięków lub po prostu potrzebujecie wyciszenia, w każdej chwili można wyjść na zewnątrz. Na pokładzie można się po prostu pogapić na morze, wypatrywać innych statków czy doświadczyć na własnej skórze pierwszych porannych promieni słońca na pełnym morzu. Musimy przyznać, że zarówno na nas, jak i na dzieciach zrobiło to ogromne wrażenie.

Rejs promem do Krainy Pippi, Stena Line, Our Little Adventures
Wielkość promu rzeczywiście robi ogromne wrażenie
Rejs promem do Krainy Pippi - idealny przepis na rodzinną wycieczkę, Our Little Adventures
Rejs promem do Krainy Pippi – idealny przepis na rodzinną wycieczkę
Rejs promem do Krainy Pippi - idealny przepis na rodzinną wycieczkę, Our Little Adventures
Życie na promie jest bardzo bardzo ciekawe!
Rejs promem do Krainy Pippi - idealny przepis na rodzinną wycieczkę, Stena Line, Our Little Adventures
Rejs promem do Krainy Pippi – Stena Line

Astrid Lindgren’s World – fantastycznie zaprojektowana przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Astrid Lindgren’s World to jedna z najlepiej zaprojektowanych przestrzeni dla rodzin z dziećmi, w jakiej byliśmy. Mimo że teren jest ogromny – ponad 180,000 m2 (co odpowiada powierzchni ok. 22 boisk piłkarskich!!!), poruszanie się po nim jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Nie ma tam żadnej wytyczonej ścieżki – dzieci mogą eksplorować park tak, jak chcą. Mogą po kolei odwiedzać domy ulubionych bohaterów z książek Lindgren. Mogą też po prostu dobrze się bawić w świetnie wkomponowanych w przestrzeń urządzeniach. Są tam zjeżdżalnie, różnego rodzaju drabinki, ogromne głazy, leśne ścieżki i różnego rodzaju kryjówki w mikrodomkach. Wszędzie są czytelne drogowskazy i wskazówki dotyczące mijanych atrakcji.

Rejs promem do krainy Pippi - mapa Astrid Lindgren World
Mapa Astrid Lindgren World

Atrakcje w Vimmerby – Astrid Lindgren’s World

Obsługa Astrid Lindgren’s World lojalnie ostrzega, że na dogłębne poznanie wszystkich atrakcji Parku potrzeba minimum dwa dni. Jeśli jednak – tak jak my – ma się na pokładzie energiczne przedszkolaki, które zbyt duża liczba bodźców może po prostu przytłoczyć, pobyt tam możemy nieco ograniczyć. W Vimmerby spędziliśmy około 5 godzin – naszym dzieciom spokojnie to wystarczyło. Co więcej, były na tyle zmęczone zabawą i odkrywaniem tajemnic Parku, że po 10 minutach od wejścia do samochodu najzwyczajniej w świecie zasnęły :).

Astrid Lindgren’s World to przede wszystkim przestrzeń do zabawy. Nieskrępowanej, swobodnej, radosnej i nieustrukturyzowanej zabawy. Takiej, do której trzeba użyć wyobraźni a nie gotowych schematycznych rozwiązań, dostępnych w typowych parkach rozrywki z karuzelami i

Rejs promem do Krainy Pippi - Astrid Lindgren's World, Our Little Adventures
Mapy zawsze się przydadzą! Astrid Lindgren’s World

Można m.in. wejść do odwzorowanej ze wszystkimi najmniejszymi szczegółami słynnej Willi Śmiesznotki, w której mieszka najprawdziwsza Pippi Pończoszanka. Nam udało się z nią nawet krótko porozmawiać i poprosić o autograf w ulubionej książce Marianki (Przygody Pippi Wydawnictwa Nasza Księgarnia). Co więcej, specjalnie na tę okazję Pippi nauczyła się pisać swoje imię :). Możecie sobie wyobrazić radość naszej córki! :)

Willa Śmiesznotka Pippi Pończoszanki, Astrid Lindgren's World w Vimmerby, Our Little Adventures
Ulubione miejsce naszych dzieci: Willa Śmiesznotka Pippi Pończoszanki, Astrid Lindgren’s World w Vimmerby
Willa Śmiesznotka Pippi Pończoszanki, Astrid Lindgren's World w Vimmerby, Our Little Adventures
Willa Śmiesznotka Pippi Pończoszanki, Astrid Lindgren World’s w Vimmerby

Poza tym jest Bullerbyn z wszystkimi trzema zagrodami, słynny dom z Karlssona na dachu, będący jedną wielką zjeżdżalnią. Jest zagroda Emila ze stodołą, stajnią i prawdziwym koniem i dach Karlssona z gigantycznymi zjeżdżalniami. Zamek zbójników Ronji, miasteczka w wersji mini i wiele, wiele innych. Co więcej, po alejkach przechadzają się bohaterowie książek Astrid Lindgren a o wyznaczonych godzinach (info w ulotce) w różnych miejscach Parku odbywają się inscenizacje z książek.

Astrid Lindgren World, Vimmerby, Our Little Adventures
Uliczka mikro domków w Astrid Lindgren’s World, Vimmerby
Astrid Lindgren World, Vimmerby, Our Little Adventures
Astrid Lindgren’s World, Vimmerby

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi – wspólne toalety, wieloosobowe wózki dla dzieci i edukacja ekologiczna

Kraina Pippi to nie tylko dobra zabawa dla całej rodziny. To także konkretne udogodnienia dla rodziców małych dzieci. O przewijakach i podjazdach dla wózków nie ma co pisać, bo to przecież w Skandynawii standard. Pozytywnym zaskoczeniem były dla nas jednak wspólne kabiny w toaletach dla rodzica i dziecka. Niby wszyscy wiemy, że skorzystanie z trzy- czy czterolatkiem z toalety publicznej jest zadaniem… hmm… nieco skomplikowanym. Nie widziałam jednak jeszcze, by ktoś w Polsce wpadł na tak proste, lecz genialne w swej prostocie rozwiązanie. Zamiast przytrzymywać dziecko nad dużym sedesem a potem – kiedy my sami chcemy skorzystać z toalety – prosić, by poczekało na zewnątrz, wystarczy zbudować nieco większe pomieszczenie, w którym zmieszczą się dwa sedesy: jeden mały, drugi duży.

Dodatkowo, ponieważ teren Świata Astrid Lindgren jest ogromny, przy wejściu do Parku można wypożyczyć wygodne wieloosobowe wózki dla dzieci. Nie trzeba więc zabierać własnego wózka. Dla mniejszych dzieciaków polecamy zabrać także nosidełka ergonomiczne. Dzięki temu, że będziemy w pełni mobilni, będziemy mogli towarzyszyć starszym dzieciom w zabawie. U nas się sprawdziło idealnie :).

Astrid Lindgren World, Vimmerby, Our Little Adventures
Z ulubioną książką Mani i Jasia „Dzieci z Bullerby” na tle prawdziwego Bullerbyn – Astrid Lindgren’s World, Vimmerby
Astrid Lindgren's World, Vimmerby
Obowiązkowa przerwa na lody :) – Astrid Lindgren’s World, Vimmerby

Szwedzkie podejście do ekologii

Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem była dla nas zielona infrastruktura parku. W Vimmerby mali (i duzi) odbiorcy kultury po prostu uczą się, że bycie eko to jedyne słuszne podejście do życia. Kosze na śmieci są wyłożone papierowymi workami, obok których stoją skrzynki na szklane butelki. W kilkudziesięciu sklepikach i restauracjach na terenie parku jedzenie przygotowywane jest tylko z lokalnych, świeżych produktów. Nie znajdziemy tam też plastikowych opakowań, śmieciowego jedzenia czy nachalnych reklam pamiątek. Jest zdrowo, smacznie i lokalnie.

A jeśli jedzenie wzięliśmy ze sobą, to w Vimmerby też jest na to rozwiązanie. Możemy je zjeść albo na kocu na trawie albo w przygotowanych do tego celu miejscach piknikowych. Szwecja to w końcu kraj ludzi piknikujących przez cały rok :).

Muszę przyznać, że dużo bym dała, by w Polsce miejsca dla rodzin z dziećmi były zorganizowane właśnie tak!

Astrid Lindgren World, Vimmerby, Our Little Adventures
Nasza podróżnicza ekipa – plecaki Lassig, outfit Muminkowy Reimy i Paterns, mapy Parku i w drogę!

Rejs promem do Astrid Lindgren’s World w Vimmerby – praktyczne wskazówki

Dojazd

Z Polski do Szwecji najłatwiej dostać się promem. Stena Line wypływa z Gdyni trzy razy dziennie. Koszt rejsu może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od daty i kombinacji noclegowych na promie. Obecnie, ze względu na drugą połowę roku, większość rejsów i wycieczek jest przeceniona nawet o 50%. Sprawdzajcie na stronie Steny, na pewno znajdziecie jakąś fajną promocję.

Jedzenie na promie i w Parku Astrid Lindgren

W podróż nie musimy zabierać swojego jedzenia. Zarówno na promie, jak i w Astrid Lindgren’s World znajdziemy mnóstwo pysznych propozycji dla dużych i małych w różnych opcjach budżetowych. Warto jednak mieć ze sobą przekąski na czarną godzinę. Nie wiem jak u Was, ale nasze dzieci w podróży są wiecznie głodne!

Ceny biletów i godziny otwarcia

Ceny biletów do Świata Astrid Lindgren nie należą do najniższych. Jednak musimy uczciwie przyznać, że jakość, jaką dostajemy na miejscu, zdecydowanie warta jest swojej ceny. I tak, poza sezonem, czyli od końcówki sierpnia, całodniowy bilet ulgowy (3-14 lat) kosztuje 205 koron, czyli ok. 84 zł. Za normalny bilet w tym samym czasie (15-64 lata) trzeba zapłacić 280 koron (114 zł). Poza sezonem Park jest otwarty tylko od piątku do niedzieli. W sezonie bilety są jeszcze droższe. Płacimy też za parking (60 koron – ok. 25 zł). Dobra wiadomość jest jednak taka, że wszystkie dzieci (3-14 lat), które mają urodziny, wchodzą tego dnia za darmo :).

Atrakcje w Astrid Lindgren’s World

  • Postaci z książek: Pippi Pończoszanka, Emil ze Smalandii, Ronja, córka zbójnika, Bracia Lwie Serce, Karlsson z dachu, Mardie, Rasmus i włóczęga
  • Inscenizacje fragmentów książek: TU znajdziecie program w sezonie letnim, a TU w weekendy wrześniowe
  • Słynne budynki i miejsca: domki Dzieci z Bullerbyn, naturalne place zabaw, wioskę małych domków, Dom Lotty i uliczkę Awanturników i wiele innych.
  • + mnóstwo restauracji, knajpek, klimatycznych kawiarni i sklepików utrzymanych w spójnej książkowej stylistyce. Czasem trudno poznać, co jest sklepem z pamiątkami a co domkiem z opowieści Lindgren :).

Migawki z Karlskrony

W drodze powrotnej na prom zajechaliśmy do Karlskrony – małego nadmorskiego miasteczka. Chcieliśmy na własne oczy zobaczyć te słynne kolorowe domki w dzielnicy portowej. Nie ukrywamy, że chcieliśmy też trochę wybiegać nasze – wyspane w samochodzie – dzieciaki. Na szczęście w bagażniku auta mieliśmy asa w rękawie – hulajnogi. Dzięki nim przechadzka po nabrzeżu Karlskorony poszła nam niezwykle sprawnie. Polecamy! :).

Rejs promem do Krainy Pippi - Karlskrona, Our Little Adventures
Karlskrona to obowiązkowy punkt w drodze powrotnej ma prom
Słynna faluńska czerwień domków w Karlskrone
Rejs promem do Krainy Pippi - Karlskrona i kolorowe domki rybaków w dzielnicy portowej, Our Little Adventures
Björkholmen w Karlskrone – Jedna z najbardziej urokliwych dzielnic, jakie widzieliśmy
Rejs promem do Krainy Pippi - Karlskrona i kolorowe domki rybaków w dzielnicy portowej, Our Little Adventures
Karlskrona i kolorowe domki rybaków w dzielnicy portowej
Wyścigi na hulajnogach Scoot and Ride - zwiedzanie Karlskrony poszło nam wyjątkowo szybko! :)
Our Little Adventures
Wyścigi na hulajnogach Scoot and Ride – zwiedzanie Karlskrony poszło nam wyjątkowo szybko! :)
Rejs promem do Krainy Pippi - idealny przepis na rodzinną wycieczkę, Our Little Adventures
Nie zawsze się wygrywa… :)
Rejs promem do Krainy Pippi - idealny przepis na rodzinną wycieczkę, Our Little Adventures
Na szczęście czasem siostra daje fory :)
Karlskrone, przystanek w drodze powrotnej na prom Stena Line, Our Little Adventures
Karlskrone, przystanek w drodze powrotnej na prom
Rejs promem do Krainy Pippi - przystanek w Karlskrone, Our Little Adventures
Rejs promem do Krainy Pippi – przystanek w Karlskrone
Rejs promem do Szwecji z niemowlakiem, Our Little Adventures
Nasza najmłodsza i najdzielniejsza uczestniczka wyprawy promem do Szwecji


W rejs promem do Krainy Pippi pojechaliśmy na zaproszenie Stena Line Polska.


❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.