Główna » Błękitne domki jak z bajki – wycieczka do Skansenu w Łowiczu

Błękitne domki jak z bajki – wycieczka do Skansenu w Łowiczu

by Karo

Na pewno większość z Was widziała kiedyś łowicką wycinankę – kolorowe kwiaty, koguciki i ażurowe obramowanie. To, obok charakterystycznej porcelany z Bolesławca, flagowy polski towar eksportowy. Postanowiliśmy więc odwiedzić miejsce, skąd wycinanki pochodzą. Okazało się, że Skansen w Łowiczu to świetny pomysł na jednodniową rodzinną wycieczkę z Warszawy. Dlaczego? Sami zobaczcie.

Jak pewnie wiecie, uwielbiamy zabierać dzieci na różnego rodzaju małe i duże wyprawy. Lubimy jeździć tam, gdzie poczują się dobrze całe rodziny, zazwyczaj nie szukamy tzw. atrakcji dla dzieci. Uważamy, że fajnie jest po prostu pokazywać dzieciom świat, w całym bogactwie i różnorodności, inspirować maluchy do własnych odkryć, uczyć wrażliwości i szacunku dla tego, co było i otwierać na to, co dopiero będzie.

Dlatego też często wybieramy miejsca związane z przeszłością, takie jak skanseny, świetnie zaprojektowane muzea na wolnym powietrzu, małe miasteczka z niesamowitą historią, ważną dla lokalnej społeczności. Wierzymy, że to w takich miejscach kryje się najwięcej tajemnic a wielkie sny i marzenia rodzą się właśnie tam.

Skansen w Łowiczu – co to jest?

Skansen w Łowiczu, a tak naprawdę w Maurzycach oddalonych o ok. 7 km od Łowicza (trasa Warszawa – Poznań) to ponad 40 różnorodnych obiektów pochodzących z XIX i początków XX wieku, charakterystycznych dla tego regionu. Są wśród nich zarówno malownicze wiejskie chaty, stodoły, szkoła, malutki kościółek czy wiatrak, jak i mniejsze budowle, dzięki którym można zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców tradycyjnej łowickiej wsi.

Znajdziemy więc tu piece chlebowe, kuźnie, kapliczki czy wychodki. Dzięki temu, że w skansenie zachowano tradycyjny historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi, rzeczywiście mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.

Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, wycinanka łowicka, Our Little Adventures

Jak zwiedzać skansen w Łowiczu?

Fajne jest to, że Skansen w Łowiczu można zwiedzać w zasadzie tak, jak ma się na to ochotę. Nie ma jednej, właściwej ścieżki zwiedzania. My po prostu snuliśmy się po nim bez większego planu. Zaglądaliśmy do błękitnych wiejskich chat, zachwycaliśmy się wycinankami łowickimi i fantastycznie zachowanym wyposażeniem: kolorowymi kuframi, słomkowo-papierowymi pająkami zwisającymi z sufitu czy misternie wycinanymi białymi zasłonkami. Mania z Jasiem wspinali się na drzewa i wszystkie możliwe schody, ganiali z patykami i pokazywali Basi wszystkie ciekawe znaleziska: chrząszcze, motyle i różne tajemnicze sprzęty.

Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, drewniany kościół, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, wiatrak, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, drewniany kościółek, Our Little Adventures

Błękitne chaty i wycinanki łowickie – skąd się to wzięło?

Zastanawialiście się, dlaczego łowickie chaty są niebieskie? Otóż, jak się okazuje kolor ten, czyli mówiąc fachowo, ultramaryna, wziął się po prostu z mody, jaka panowała w połowie XIX wieku na Mazowszu. Do farby wapiennej dodawano sprowadzany specjalnie z Włoch, błękitny barwnik lakmusowy. Co ciekawe, kolor ten, dodawany do farby wapiennej, odstraszał też owady. Uwaga! Radzę nie opierać się o ściany. Chyba że chcecie wyglądac jak smerfy :).

Z kolei tradycja wycinania papierowych ozdób pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Na początku były to wycinane nożycami do strzyżenia owiec ozdoby służące do dekoracji wiejskich chałup: pieców kaflowych, belek i ścian. Z czasem zaczęły być coraz bardziej popularne, stając się małymi dziełami sztuki naklejanymi na białych kartkach.

Jak zrobić wycinankę łowicką? Fajne i proste tutoriale znajdziecie TUTAJ.

Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures

Jak dojechać do Skansenu i ile to kosztuje?

Dojazd z Warszawy jest bajecznie prosty i szybki. Wystarczy godzinka autostradą A2 do Łowicza. Z miasteczka kierujemy się na DK92 w stronę Poznania i po ok. 10 minutach jesteśmy na miejscu. Autobusy PKS dojeżdżają do przystanku Maurzyce (dojście do skansenu ok. 10 – 15 min.), pociągi zatrzymują się stacji PKP Niedźwiada (dojście do skansenu ok. 20 – 30 min.).

Wstęp do Skansenu w Maurzycach to 10 zł (osoba dorosła), 6 zł (dziecko pow. 3 roku życia). Bilet rodzinny (2 dorośli + 2 dzieci do 18 r.ż.) to 28 zł. Zwiedzać można codziennie w godz. 10:00-17:00 (w kwietniu i w październiku) i w godz. 10:00-18:00 (od maja do września).

Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures

Skansen w Łowiczu – co zobaczyć w okolicy?

Jeśli interesujecie się folklorem łowickim i kulturą ludową warto pojechać do Muzeum w Łowiczu, które mieści się w centrum miasteczka. Znajdziecie tam jeszcze więcej wycinanek, strojów ludowych i innych arcyciekawych rzeczy. Jest tam również podobny skansen.

Kilka minut samochodem zajmie Wam dostanie się do słynnej Arkadii – romantycznego ogrodu Heleny Radziwiłłowej w stylu angielskim oraz do Nieborowa, w którym znajdziecie z kolei ogród w stylu barokowym. Oba ogrody należą do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, ubrania fińskiej marki Reima, Our Little Adventures
Skansen w Łowiczu, błękitna wiejska chata, Our Little Adventures

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.