Główna » Sky Walk w Bangoku – najwyższy budynek Tajlandii, który zwala z nóg (dosłownie!)

Sky Walk w Bangoku – najwyższy budynek Tajlandii, który zwala z nóg (dosłownie!)

by Karo

Sky Walk w Bangkoku, oficjalnie znany jako „King Power Mahanakhon”, to najwyższy budynek Tajlandii i jeden z najwyższych w całej Azji. Jednak to, co zachywca i dosłownie zwala z nóg, to szklany taras widokowy znajdujący się na… 78. piętrze, po którym można chodzić, mając (znowu dosłownie) pod stopami całe miasto. Serio, te 314 metrów, z krótych można obserwować stolicę Tajlandii, robi ogromne wrażenie. Zresztą, zobaczcie sami.

Niesamowite jest to, że w 10-milionowym Bangoku można doświadczyć w zasadzie wszystkiego: całodobowych stoisk ze street foodem i masażem, ciszy i skupienia buddyjskich świątyń, ciągnących się kilometrami korków, spokoju oaz zieleni w centrum miasta czy największych budynków w całej Tajlandii. I właśnie dzisiaj zabieramy Was do jednego z takich wieżowców – największego budnku Tajlandii, 314-metrowego King Power Mahanakhon, na szczycie którego znajduje się jedna z największych i najbardziej spektakularnych atrakcji Bangkoku – Sky Walk, czyli spacer po szklanym tarasie na 78. piętrze.

Unikalna architektura – niedokończona rozgrywka jengi

Sky Walk, czyli King Power Mahanakhon, wyróżnia się nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale także ze względu na oryginalną architekturę. Wygląda jak rozsypująca się wieża zrobiona z kolcków LEGO albo niedkończona rozgrywka jengi albo jak ogromne dzieło sztuki współczesnej. Budynek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta, Olego Scheerena, znanego ze swojego niestandardowego podejścia do projektowania. Scheeren dostał zresztą za ten innowacyjny projekt wiele nagród.

Dwa zdjęcia powyżej: Instagram pracowni architektonicznej Buro Ole Scheeren

Najwyższy budynek Tajlandii – panorama Bangkoku ze szklanego tarasu, który zwala z nóg i zapiera dech

No ale przejdźmy do samej atrakcji – do szklanego tarasu, na który wjeżdża się dwiema windami. Pierwsza z nich, zamknięta, jedzie naprawdę superszybko. Na 74. piętro dojeżdża się w kilkanaście sekund (serio, szybko!). Następnie trzeba przejść wzdłuż przeszklonych ścian do kolejnej windy, która także jest przeszklona. Ta już jedzie ze zwykła prędkością na otwartą przestrzeń na dachu budynku.

I tam zaczyna się cały spektakl: zachwytu, strachu, zawrotów głowy i niesamowitych widoków wokół. W końcu jesteśmy na 78. piętrze! Ale najlepsze dopiero przed nami.: szklany taras – przezroczysta tafla szkła, pod którą rozciąga się panorama na Bangkok!

Czy jest się czego bać?

Szklany taras widokowy to wydzielona przestrzeń na dachu, której pilnuje kilku strażników. Dbają o to, by każdy (poza dziećmi) miał na nogach specjalne osłonki, by szkło nie zostało porysowane. Na szklanym tarasie nie można także robić robić zdjęć ani kręcić filmów. Dokumentowanie zachwytów (i przerażenia – serio, trzeba odwagi, żeby zrobić ten pierwszy krok) odbywa się zza barierki.

Stanie na szle na tych 314 metrach to przedziwne uczucie. Niby wiemy, że to wszystko to solidna konstrukcja i raczej nie ma szans, by tafla pękła, ale z drugiej stony odzywają sie w nas pierwotne instynkty, żeby jednak tego nie robić. Wiele osób wchodzi tam nawet na czworakach albo z zamkniętymi oczami – tak silne jest to uczucie strachu i zadziwienia, że jednak nic nie pęka.

Warto jednak przezwyciężyć to uczucie i wejść. Niezapomniane przeżycie! Zwłaszcza dla dzieci – nasze leżały tam dobre kilkanaście minut, oglądając wszystko z góry.

Panorama z tarasu widokowego Sky Walk w Bangkoku, King Power Mahanakh, najwyższy budynek Tajlandii, fot. OurLittleAdventures.pl
Panorama z tarasu widokowego Sky Walk w Bangkoku, King Power Mahanakh, najwyższy budynek Tajlandii, fot. OurLittleAdventures.pl

Jak się dostać do Sky Walk w Bangkoku?

Dostanie się do budynku King Power Mahanakhon jest stosunkowo łatwe – budynek położony w centralnej części Bangkoku. Można się tam dostać na kilka sposobów:

  1. Transport publiczny: Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Bangkoku jest korzystanie transportu publicznego, takiego jak metro (MRT) lub Skytrain (BTS). Do Sky Walk najbliżej jest w przystanku „Chong Nonsi” na linii BTS.
  2. Taksówka, tuktuk lub grab: każdy taksówkarz lub tuktukarz w mieście zna ten budynek. Wystarczy więc rzucić nazwę Sky Walk i od razu będzie wiadomo, gdzie chcecie jechać. Jeśli łapiecie taksówkę lub tuktuka na ulicy, koniecznie ustalcie najpierw cenę przejazdu.

Ile kosztuje wstęp na Sky Walk – szklany taras widokowy w King Power Mahanakhon?

Jak się możecie domyślać, t ajedna z największych atrakcji Bangoku nie należy do najtańszych. W końcu jest bardoz popularna. Za naszą piątkę zapłaciliśmy 2930 bathów – 250 bathów za dziecko i 1080 za osobę dorosłą. Gdybyśmy byli przed 15:30 zapłacilibyśmy po 200 bathów mniej za osobę dorosłą. Po 15:30 zaczyna się już „taryfa z zachodem słońca” – sami wiecie, panorama z zachodem słońca jest zawsze dużo bardziej spektakualrna, niż taka zwykła, ze słońcem tak po prostu świecącym na niebie :).

Sky Walk w Bangkoku – godziny otwarcia

Taras widokowy Sky Walk jest otwarty codziennie od 10:00-19:00. Z naszego tajskiego doświadczenia jednak wynika, żeby zawsze jednak sprawdzać przez wizytą do danego miejsca, czy akurat wtedy, kiedy chcemy zobaczyć daną atrakcję, nic się nie zmieniło. W Tajlandii bardzo często mają miejsce różnego rodzaju święta i uroczystości buddyjskie i wszystko może się zmienić.

Więcej: strona internetowa King Power Maha Nakhon

Rodzina z dziećmi stoi na tarasie widokowym Sky Walk w Bangkoku, King Power Mahanakh, najwyższy budynek Tajlandii, fot. OurLittleAdventures.pl
Dzieci siedzą na tarasie widokowym Sky Walk w Bangkoku, King Power Mahanakh, najwyższy budynek Tajlandii, fot. OurLittleAdventures.pl

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.