Główna » Świąteczny Prezentownik: rodzinne gry i zabawy

Świąteczny Prezentownik: rodzinne gry i zabawy

by Karo
Choć jedną nogą nadal jesteśmy w listopadowych obchodach święta niepodległości LINK do tekstu (nasze dzieci codziennie odśpiewują hymn i nie dają sobie odpiąć z kurtek kotylionów), to najwyższa pora zacząć już myśleć o świętach. Tym razem wspólnie z markami Janod i Mudpuppy przygotowaliśmy dla Was gwiazdkowy zestaw rodzinny: coś, co ucieszy zarówno małego, jak i dużego, co można robić WSPÓLNIE – tak jak my to lubimy najbardziej. Kochani, poznajcie nasze ulubione gry i zabawy rodzinne!
 
 

Zgadnij kto to. Koty i psy, Mudpuppy, wiek: 3+

Zasady tej gry są znane jak świat. Ja sama pamiętam z dzieciństwa, jak razem z koleżankami bawiłyśmy się w tę zgadywankę niemal codziennie: same rozrysowywałyśmy plansze i wymyślałyśmy naszych bohaterów, których trzeba było odgadnąć, zadając odpowiednie pytanie, na które można było udzielić tylko dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE.
 
Zgadywanka Mudpuppy – niezwykle kolorowej amerykańskiej marki dla dzieci – opiera się na tych samych klasycznych zasadach. Zestaw składa się 4 plansz – dwóch z kotami i dwóch z psami oraz dwóch suchościeralnych markerów, którymi można pisać po planszach. Na każdej planszy znajduje się 18 zwierzęcych portretów. Każde ze zwierząt ma kilka charakterystycznych elementów, tj. kolorowe ubranie, umaszczenie sierści czy kolor oczu, więc nawet mali gracze bez trudu będą w stanie zadać odpowiednie pytanie, próbując odgadnąć, którą postać wybrał przeciwnik. Grę wygrywa ten, kto szybciej wskaże zwierzę konkurenta.
 
Gra jest nie tylko ładnie zaprojektowana (ukłony dla ilustratorki, Allison Black), ale też zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu można bez problemu można zabrać w podróż. Koty i psy to zdecydowany faworyt naszej Mani – może w nią grać kilkanaście razy dziennie heart.
 
 

Wyścig – Gąski na karuzeli, Janod, wiek: 3+

Klasyczna rodzinna planszówka dla dwóch do czterech osób oparta na zasadach chińczyka, w której przenosimy się w świat wesołego miasteczka. Gracze wcielają się w role małych kolorowych gąsek, których zadaniem jak najszybsze pokonanie trasy do karuzeli w środku planszy. Droga nie jest jednak prosta: gąski muszą stawić czoło różnym przeszkodom, często potrzebny jest także łut szczęścia.
 
I choć Mani nie trzeba było dwa razy tłumaczyć zasad gry (ma 4,5 roku), to Jasio potrzebował trochę więcej czasu i cierpliwości, by zrozumieć jej ideę (2,5 roku). Jednak po kilku rzutach kostką i samodzielnym liczeniu wyrzuconych oczek, on też szybko się wciągnął w całą zabawę. Teraz to on najczęściej ją wyjmuje z pudełka i pyta, czy możemy znowu zagrać smiley.
 
Poza tym piękne ilustracje, trwałe pudełko i drewniane pionki gąsek – prezent idealny.
 
 
 

Gra zręcznościowa Akrobaci, Janod, wiek: 4+

Piękna i ciekawa gra zręcznościowa, wymagająca od graczy skupienia, cierpliwości i dokładności, coś jak bardziej rozbudowana Jenga. U nas wspaniale ćwiczy koncentrację (nie tylko dziecięcą!) i fajną, zdrową rywalizację. Może w nią grać od dwóch do ośmiu osób. Akrobatyczny zestaw zawiera 20 kartonowych plansz, na których znajdują się kółka w różnych kolorach (na każdej po 10) – wyznaczają one pozycje, na których należy ustawiać drewaniane figurki akrobatów, w każdej rundzie po trzech, zgodnie z kolorami, wyrzuconymi na kostkach. Każdy kolejny gracz buduje następny poziom akrobatycznej wieży. Celem gry jest stworzenie jak najwyższej konstrukcji. Gracz, który doprowadzi do jej upadku – przegrywa. Uważajcie! Podczas tej gry może się okazać, że kilkulatki (chapeau bas dla Marianki!) biją Was na głowę w cierpliwym układaniu konstrukcji i… wymyślaniu swoich własnych zasad gry wink.
 

Domino – zwierzaki, Mudpyppy, wiek 2+

Nie ma chyba bardziej klasycznej, uniwersalnej, ale jednocześnie wciągającej gry jak domino. Dzięki prostym zasadom mogą z nią z powodzeniem grać zarówno dwulatki jak nasz Jasiek, smarfonowi nastolatkowie, jak i poważni panowie w garniturach i dziadkowie, którym ciężko jest czytać małe literki.
 

Domino Mudpuppy składa się z 28 dwustronnych kart. Po jednej ich stronie znajdują się klasyczne dla domina kropki, po drugiej – kolorowe zabawne zwierzaki, zaprojektowane przez fantastyczną, znaną na całym świecie graficzkę Bikini Sous La PluieCałość jest zapakowana w poręczny bezbarwny piórnik, który zmieści się nawet w małym plecaku.

Warcaby i szachy, Mudpuppy, wiek 5+

Kolejna klasyczna piękna rzecz zaprojektowana przez Bikini Sous La Pluie. To od nas zależy, czy chcemy zagrać w warcaby (z młodszymi dziećmi), czy w bardziej poważne, trudniejsze szachy – pionkami można grać w obie te gry.
 
Gra składa się z 32 drewnianych dwustronnych żetonów. Po jednej ich stronie znajdują się klasyczne dla szachów symbole na dwóch kolorach tła, po drugiej – również na dwóch kolorach tła – księżniczki, które oczywiście dużo bardziej spodobały się Mariance.
 
Fajny jest tez sam sposób zapakowania gry. Pionki wrzucamy do woreczka ściąganego sznurkiem.Worek ten po rozłożeniu stanowi planszę do gry – jest na nim wydrukowana kremowo-fioletowa szachownica. Dzięki temu grę można zabrać, gdziekolwiek nam się podoba: do samolotu, na piknik czy na wycieczkę do lasu.
 
 
Lubicie rodzinne planszówki? Gracie razem z przyjaciółmi? Dajcie znać, jakie są Wasze ulubione gry!
 
 
 

********************************************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie! smiley

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.