Toksyczni Rodzice. Podcast na ten temat chciałam nagrać już od dłuższego czasu. Ale…. nie robiłam tego z wielu powodów. Bo temat trudny, skomplikowany, bolesny, wiele odsłaniający. Bo nie da się mówić o rodzicach i byciu rodzicem, bez odnoszenia się do samego siebie, swoich doświadczeń. Bez przywoływania wspomnień z dzieciństwa, analizowania tego, co było.
I mimo że wiem, że zazwyczaj rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, to też są tylko ludźmi. Ludźmi z różnymi deficytami, ludźmi popełniającymi błędy, często zupełnie nieświadomie. I kiedy zaczynasz dostrzegać, że to, co się działo w Twoim dzieciństwie, jak traktowali Cię rodzice i inni dorośli w Twoim otoczeniu, przekłada się na to, jak wygląda Twoje dorosłe życie – co myślisz o sobie, o innych i o świecie, w jaki sposób i na jakich warunkach wchodzisz w bliskie relacje, jakie jest Twoje ogólne samopoczucie, czy jesteś zadowolona/y z życia, z tego w jaki sposób dobierasz partnerów i jakimi ludźmi się otaczasz i…. co dla mnie, jako mamy, chyba najważniejsze z tego wszystkiego,
w jaki sposób wychowujesz dzieci, kiedy sama lub sam zostajesz rodzicem,
to… zapala się u mnie czerwona lampka.
★★★
O tym przeczytasz
- 1 Podcast z Zuzanną Kuhl, terapeutką specjalizującą się w pracy z dorosłymi dziećmi dysfunkcyjnych i toksycznych rodziców
- 2 Wiem, że toksyczni rodzice to ciągle temat tabu.
- 3 Posłuchaj podcastu, by poznać narzędzia, jak zacząć żyć w zgodzie ze sobą
- 4 Toksyczni rodzice – kim są i jak sobie z nimi radzić? – posłuchaj rozmowy z Zuzanną Kuhl, terapeutką
- 5 Podcastu można też słuchać na innych platformach:
- 6 Zostań z nami na dłużej!
Podcast z Zuzanną Kuhl, terapeutką specjalizującą się w pracy z dorosłymi dziećmi dysfunkcyjnych i toksycznych rodziców
Dlatego postanowiłam zaprosić do mojego podcastu osobę, która specjalizuje się w relacjach z rodzicami, ale nie w tych miłych i przyjemnych, budujących poczucie własnej wartości, dmuchających w nasze skrzydła. Zuzanna Kuhl, terapeutka i moja dzisiejsza gościni, pracuje z dorosłymi dziećmi dysfunkcyjnych i toksycznych rodziców.
Wiem, że toksyczni rodzice to ciągle temat tabu.
Nadal pokutuje myślenie, że nadużycia wobec dzieci zdarzają się jedynie w tzw. rodzinach patologicznych. Jednak błędy wychowawcze popełnia każdy rodzic, bo nikt nie jest idealny.
Nadopiekuńczość, helikopetrowe rodzicielstwo, bycie nieobecnym i wycofanym, kumplowanie się z dzieckiem i karanie za wszystko, co nie zgadza się z wizją rodzica, chwalenie się dzieckiem na zewnątrz i wieczna krytyka, kiedy nikt nie patrzy, warunkowanie miłości i zainteresowania zdobywaniem najlepszych ocen w szkole. Szturchanie, potrząsanie, zbyt mocne czesanie włosów, krzyk i rozkazy zamiast ciepłej rozmowy. Brak zainteresowania emocjami dziecka. Nieodpowiadanie na jego potrzeby. Celowe ignorowanie.
Obrażanie się, kiedy dorosłe dziecko nie dzwoni zbyt często. Nieodzywanie się, bo dziecko lepiej dogaduje się z krewnymi. Potrzeba ciągłego kontrolowania każdej chwili swojego dorosłego dziecka.
Oj, mogłabym wymieniać w nieskończoność. Bycie toksycznym rodzicem może realizować się na różne sposoby.
★★★
Posłuchaj podcastu, by poznać narzędzia, jak zacząć żyć w zgodzie ze sobą
Jednak, jak się przekonacie w drugiej części naszej rozmowy, z każdej sytuacji jest wyjście. Podpowiemy Wam narzędzia, które pozwolą Wam pozbyć się poczucia winy i innych trudnych emocji, które towarzyszą Waszej relacji z rodzicami odkąd pamiętacie narzędzia, które pomogą ustalić jasne granice w kontaktach z rodzicami, zacząć żyć w zgodzie ze sobą i…. przerwać ten łańcuch pokoleń, by te toksyczne relacje nie przechodziły na Wasze dzieci..
Wiem, wiem, zapowiada się gruuubo. Uwierzcie mi jednak, że warto posłuchać tego podcastu. Głęboko wierzę, że naprawdę nasz świat może się zmienić, jeśli tylko uświadomimy sobie mechanizmy które nami kierują. I… sięgniemy po pomoc.
Sama jestem tego najlepszym przykładem.
Toksyczni rodzice – kim są i jak sobie z nimi radzić? – posłuchaj rozmowy z Zuzanną Kuhl, terapeutką
★★★
Podcastu można też słuchać na innych platformach:
Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego odcinka – będzie mi super miło, jeśli napiszesz komentarz i udostępnisz ten odcinek w sieci. Niech dobre rzeczy idą w świat!
★★★