Którędy do Yellowstone? Parki narodowe w nowym albumie Mizielińskich

Którędy do Yellowstone? Parki narodowe świata w albumie Mizielińskich

Jaki jest najstarszy park narodowy świata? Jak powstały strusie? No i dlaczego polski żubr postanowił odwiedzić swoją amerykańską kuzynkę? Tego wszystkiego dowiecie się z przepięknego albumu Mizielińskich, „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”. Takiego połączenia mapy, przewodnika i komiksu w jednym jeszcze nie było!

Aleksandry i Daniela Mizielińskich przedstawiać nikomu nie trzeba. Ci fantastyczni graficy i twórcy książek dla dzieci stworzyli ukochane przez nas MAPY, całą serię wyszukiwanek Mamoko i wiele innych albumów, którymi zachwycają się całe rodziny. Mizielińskich uwielbiamy za charakterystyczną kreskę, niesłychane wyczucie możliwości percepcyjnych dziecka i wyjątkową umiejętność mówienia o różnych skomplikowanych zagadnieniach w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Dlatego też, kiedy Wydawnictwo Dwie Siostry zapowiedziało premierę kolejnego albumu tego duetu, cała nasza rodzina nie mogła się doczekać (szczególnie Jasiek, który MAPY zna już chyba na pamięć).

Którędy do Yellowstone? O tym, jak polskie zwierzaki ruszają w podróż

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych to połączenie mapy, przewodnika i komiksu. Tym razem – w przeciwieństwie do wcześniejszych albumów Mizielińskich – mamy też głównych bohaterów: żubra Kubę i wiewiórkę Olę, którzy mieszkają w Białowieży.

Pewnego dnia żubr Kuba dostaje list od swojej kuzynki Dakoty z Ameryki z zaproszeniem do Yellowstone. Kuba, choć początkowo niechętny, nie tylko korzysta z zaproszenia zabierając w podróż swoją przyjaciółkę, wiewiórkę Ulę, ale także rusza do innych parków narodowych świata. Jak się okaże, przygoda ta – jak to z takimi przygodami bywa! – raz na zawsze odmieni życie polskich zwierzaków.

Najważniejsze parki narodowe świata w pigułce

Główni bohaterowie książki pełnią rolę przewodników po 8 parkach narodowych świata mieszczących się w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Peru, Chinach, Namibii, Indonezji, Nowej Zelandii i na Grenlandii.

Podróż żubra i wiewiórki zaczyna się w Białowieskim Parku Narodowym, w którym poznajemy pierwszych bohaterów. Potem, tak ja na dobrą powieść drogi przystało, przenosimy się do amerykańskiego Yellowstone, najstarszego parku narodowego świata, odwiedzamy także Park Narodowy Grenlandii, indonezyjski Park Narodowy Komodo, amazońską puszczę w peruwiańskim Parku Narodowym Manu, afrykańską pustynię w Parku Narodowym Mabib-Naukluft w Namibii a także chiński las bambusowy w Parku Narodowym Jiuzhaigou. W każdym z tych miejsc Kuba i Ula spotkają miejscowe zwierzęta, poznają ich zwyczaje i środowisko, przeżyją wiele przygód i dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy. Takie parki narodowe w pigułce.

Parki narodowe na wielkoformatowych rozkładówkach

W albumie, poza komiksem, opisującym przygody bohaterów, znajdują się wielkoformatowe rozkładówki z ilustrowanymi mapami parków narodowych, tablice z ciekawostkami związanymi z roślinami i zwierzętami danego regionu i małe mapki, które pozwalają zorientować się, w którym miejscu świata jesteśmy. Dzięki takiemu zróżnicowaniu, podawane informacje nie przytłaczają ani nie nużą dzieciaków. Co więcej, fajne też jest to, że autorzy zdecydowali się wybrać tylko 8 z ponad 7 tysięcy parków narodowych świata. Informacji jest mniej, ale są za to parki narodowe są opisane bardziej kompleksowo.

Wirtualny dodatek – animacja do książki Którędy do Yellowstone?

Fantastycznym dopełnieniem kart albumu jest pięknie zrealizowana animacja nt. pożarów w Yellowstone przygotowana przez duet Maślanka&Mieleszko. Dzięki temu bohaterowie z książki mogą przemówić swoim głosem, opowiadając o tym, co ich na co dzień spotyka.

Książki Mizielińskich – polecamy!

Polecamy Wam też inne książki-albumy Oli i Daniela Mizielińskich. Jestem przekonana, że Wasze dzieci pokochają je równie mocno, jak Mania i Jasio. Wszystkie książki zostały wydane przez Dwie Siostry.

Zdjęcia zostały wykonane w Las Zielone – klimatycznym domku na Roztoczu, tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Kto wie, może w kolejnej edycji Dzikiej podróży po parkach narodowych znajdzie się też nasz Roztoczański?

Related posts

Książeczka pełna ważnych słów – powinno ją mieć każde dziecko!

Jak uczyć dzieci ekologii? Nasze 3 najskuteczniejsze sposoby

Jak rozmawiać z dzieckiem o niepełnosprawności? Nowy tom serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn