Wiecie, co jest fajnego w edukacji domowej? To, że nasze dzieci mogą się bawić prawie cały czas! Bo najlepsza nauka to ta przez zabawę właśnie. Zobaczcie ulubione zabawki edukacyjne naszych dzieci.
Ostatnio pisałam Wam o egzaminach w edukacji domowej i o tym, w jaki sposób przygotowywaliśmy do nich dzieci. Dzisiaj pora na wszystko to (no dobra, prawie wszystko), co wypełniało nasz czas pomiędzy ćwiczeniem tabliczki mnożenia, utrzymywaniem tekstu w liniaturze zeszytu (takie są wymagania w 1 klasie podstawówki), poznawaniem mapy świata czy uczeniem się angielskich słówek. Chociaż, jak się dobrze przyjrzeć, to w zasadzie jedno przenikało się z drugim. Sami za chwilę zobaczycie dlaczego.
O tym przeczytasz
- 1 Zabawki edukacyjne od Janod
- 2 Zabawki wspomagające edukację domową w klasach 1-3
- 3 Alfabet magnetyczny – to jest nasz numer jeden!
- 4 Malowanie po numerach – Delfiny
- 5 Multizestaw Tukan – łapacz snów, wyklejanka i… dużo fajnych rzeczy na długie wieczory
- 6 Tamborek – haftowanie może być superfajne!
- 7 Puzzle ogromna mapa świata w walizce
- 8 Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków
- 9 Puzzle w walizce Pory Roku
- 10 Drewniana układanka matematyczna
- 11 Rybki – magnetyczny zestaw do łowienia Sardynka
- 12 Mozaika kosmos – wyklejanka wymagająca skupienia
- 13 Zostań z nami na dłużej!
Zabawki edukacyjne od Janod
Materiał powstał we współpracy z Janod – kultową francuską marką edukacyjnych zabawek dla dzieci. Z Janod lubimy się już od ponad 7 lat, wiele razy polecałam Wam ich mądrze zaprojektowane i świetnie wykonane jakościowe zabawki – zarówno w naszym polskim, jak i tajskim domu nie mogło ich zabraknąć.
Zestawy te są idealne na długie wieczory po całym dniu na dworze, deszczowe popołudnia i weekendy. U nas zawsze sprawdzają się także jako prezent urodzinowy dla dzieci przyjaciół, pod choinkę czy na Dzień Dziecka. To zawsze strzał w dziesiątkę – nie znam dziecka (i rodzica!), które by się nimi nie zachwycało. Niezależnie od wieku, płci i zainteresowań.
Podsumowując, jeśli więc szukacie takiego uniwersalnego pewniaka, to Janod zawsze będzie dobrym wyborem.
Nasza polska szafka pełna Janodów z charakterystycznym królikiem i…
I tajska półka z Janodami – część wzięliśmy ze sobą z Polski, inne dostaliśmy w paczce od przyjaciół
Dzisiaj pokażę Wam, jak puzzle, zestawy artystyczne i kreatywne i inne pomoce naukowe dla dzieci pomagają nam w edukacji domowej.
Zabawki podzieliłam na dwie części:
- pierwsza część to zabawki dla starszych dzieci, takich jak Janek (7 lat) i Marianka (9 lat). Są tam bardziej skomplikowane puzzle i zestawy kreatywne;
- druga część to zabawki edukacyjne dla przedszkolaków, takich jak nasza Basia (4 lata): puzzle z mniejszą liczbą elementów, gry zręcznościowe czy pierwsze układanki matematyczne.
Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie.
Zabawki wspomagające edukację domową w klasach 1-3
Na początek chciałabym bardzo jasno napisać: dziecko w klasach 1-3 (a nawet dziecko w klasach 4-8 czy w szkole średniej!) to cały czas dziecko. Poza lekcjami powinno mieć wystarczająco dużo czasu na swobodną zabawę na świeżym powietrzu, na nudę, na odpoczynek, na układanie puzzli czy wyklejanki, na robienie, tego, na co ma ochotę. Zresztą, tak jak dorosły człowiek. Po wykonanej pracy należy mu się odpoczynek. Nie zapominajmy o tym!
Dlatego też robię ten wpis – żeby pokazać, że edukacja domowa, że dzieciństwo w ogóle, to nie tylko szkoła, realizowanie podstawy programowej, promocje z klasy do klasy. To także dbanie o czas po, czas pomiędzy. Czas rodzinny.
I dbanie o jakościowe spędzanie go, poprzez czytanie książek, oglądanie filmów, chodzenie do teatru, muzeum, domu kultury czy na koncerty, leżenie na trawie i relaksowanie się, ganianie po plaży czy po lesie, granie w piłkę czy robienie różnych fajnych artystycznych i przy okazji edukacyjnych, odprężających i uwalniających głowę rzeczy. I te ostatnie chciałabym Wam dzisiaj właśnie pokazać.
★
Alfabet magnetyczny – to jest nasz numer jeden!
Magnetyczne tematyczne układanki Janoda to jedne z ulubionych zabawek naszych dzieci. Bawią się nimi od kilku lat, do kolekcji ciągle dochodzą nowe. Układanki są pięknie wykonane, wpaniale rozwijają wyobraźnię (bo ciągle można coś wymyślać i robić po swojemu).
Dzisiaj polecę Wam angielski alfabet magentyczny. Zabawa – jak się możecie domyślać – polega na układaniu na planszy wyrazów. Zestaw zawiera 104 magnesy z literami alfabetu i 26 magnesów z kolorowymi obrazkami i słowami, które je opisują. Naszym dzieciom ta układanka wspaniale pomaga w zapamiętywaniu pisowni angielskich słówek.
Alfabet Janoda kupicie m.in. w TUTAJ.
★
Malowanie po numerach – Delfiny
Powiem Wam, że malowanie po numerach to jest prawdziwy hit! Spędza tak swój wolny czas zarówno moja ciocia, moi kuzyni, jak i moje dzieci. Oczywiście dla dorosłych można znaleźć w sieci trochę bardziej skomplikowane numerkowe obrazy znanych dzieł Moneta, Van Gogha czy Munka. Dla dzieci Janod przygotował zaś pierwsze wprawki malarskie – my mamy dosyć prosty, ale wymagający skupienia zestaw z delfinami.
W pudełku znajdziecie 2 plansze-obrazki, podzielone na ponumerowane przestrzenie o nieregularnych kształtach, które trzeba wypełnić określonym kolorem (kolor odpowiada numerkowi). Maluje się specjalnym cienkim pędzelkiem ze zbiornikiem wody, któy zanurza się w paletce awarelkowej. W zestawie jest też kartonowa ramka, do której można włożyć obrazek – stanie się wtedy fajną ozdobą dziecięcego pokoju.
Zestaw artystyczny, który mamy my kupicie m.in. TUTAJ.
A TUTAJ znajdziecie więcej podobnych zestawów z malowaniem po numrach.
★
Multizestaw Tukan – łapacz snów, wyklejanka i… dużo fajnych rzeczy na długie wieczory
Kolejny fantastyczny zestaw Janoda – dekoracje Tukan. W zestawie jest aż 11 różnych prac do wykonania: łapacz snów z tukanem (Mańka od razu od niego zaczęła, po czym zawiesiła sobie go nad łóżkiem), girlanda z origami, 3 zwierzęce maski do zdrapywania, 3 mozaiki z pianek i cyrkonii z jednorożcami oraz 3 brokatowe ilustracje z syrenami. Do tego dzwoneczki, sznurki, cyrkonie, buteleczki z brokatem, piórka, kolorowy papier.
Zrobienie tych wszystkich rzeczy zajmie dzieciakom dobrych kilka wieczorów.
Ten cudny multizestaw kreatywny kupicie m.in. TUTAJ.
★
Tamborek – haftowanie może być superfajne!
Nigdy nie sądziłam, że wrócę do haftowania! I co najlepsze, że pokażę haftowanie moim dzieciom. Ale gdy tylko zobaczyłam ten przepiękny sarenkowy motyw na tamborku Janoda, wiedziałam od razu, że to będzie strzał w dziesiątkę. Serio, nic tak dawno mnie nie odprężyło, jak haftowanie właśnie (sama sobie zamówiłam kilka zestawów).
Zestaw kreatywny tamborek z filcowym obrazkiem Janoda to – tak jak w przypadku malowania po numerach – taka wprawka do haftu. W zestawie znajdziecie okrągły drewniany tamborek, płótno do naciągnięcia na niego z kilkoma już wyhaftowanymi motywami i konturami tych, które należy dodać (żeby było łatwiej), 5 filcowych arkuszy ze wstępnie wyciętymi elementami, 4 moteczki muliny, igłę i naparstek.
Po skończonej pracy Marianka była bardzo, bardzo dumna z tego, co zrobiła. Ja tak naprawdę pomogłam jej w wyhaftowaniu niebieskich kropek na różowym kwiatku – przebicie igły przez 3 filce i płótno wymagało większej siły. Resztę zrobiła sama.
Tamborek kupicie m.in. TUTAJ.
★
Puzzle ogromna mapa świata w walizce
Puzzle to już klasyka spędzania czasu wolnego. Zwłaszcza u Janoda znajdziecie bardzo dużo puzzlowych propozycji, o różnym stopniu skomplikowania. Do tego wpisu wybrałam dla Was jedne z wielu puzzli Janoda, które mamy – mapę gigant składającą się z 300 kawałków. W sam raz dla 8-10 latka.
Układając tę ogromną kartonową mapę świata, dzieciaki nie tylko skupiają się na szczegółach i wyciszają, ale też przy okazji uczą się: poznają kontynenty i ich mieszkańców, zwierzęta, roślinność oraz aktywności ludzi z całego świata. Nauka poprzez zabawę a więc idealne połączenie dla dziecięcego mózgu.
Po ułożeniu tego rodzaju puzzli często robię też dzieciom zgadywanki i różne zadania: poszukaj goryla i powiedz jak nazywają się drzewa, które można zobaczyć obok niego albo policz wszystkie słonie i powiedz, na jakich kontynentach żyją, itd. Często też potem oglądamy jakiś dokument przyrodniczy na Netfliksie, rozwijający tematykę z wybranego fragmentu mapy. Serio, pomysły związane z tymi puzzlami można tu mnożyć bez końca.
Puzzle, które mają nasze dzieci, znajdziecie TUTAJ.
A TUTAJ różne inne puzzle z mapami, które też są super.
★★★
★★★
Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków
Przedszkolaki, takie jak nasza 4-letnia Basia, też potrzebują fajnych zabawek edukacyjnych. Tylko pamiętajcie…
Trawa nie rośnie szybciej, gdy się za nią ciągnie,
jak powiedział w jedym ze swoich wykładów niemiecki neurobiolog, prof. Gerald Hüther. Każde dziecko, tak jak każde źdźbło trawy, rośnie w swoim tempie. Rodzice mogą trochę mu w tym wzrośnie pomagać, stwarzając optymalne warunki do rozwoju, ale… to do dziecka należy sam proces. Inaczej, jak będziemy je przesadnie stymulować, ciągnąć za łodyżki, z dużym prawdopodobieństwem możemy je uszkodzić.
Dlatego mądrze dobierajmy różne zabawki edukacyjne dla dzieci. Obserwujmy, co lubią, co się sprawdza, z czego czerpią przyjemność. Podrzucajmy pomysły, nie przestymulowujmy dzieci. Dajm im czas.
★
Puzzle w walizce Pory Roku
Bardzo lubię w marce Janod to, że twórcy zestawów i zabawek edukacyjnych rzeczywiście korzystają z badań psychologów dot. tego, jak rozwija się mózg dziecka i co jest mu w tym rozwoju potrzebne. Nie znajdziecie tu plastiku, krzykliwych kolorów czy obrazów przeładowanych treścią trudną do przyswojenia przez dzieci.
I taki też jest np. zestaw puzzli w walizce Pory roku, który wybraliśmy dla Basi. Puzzle składają się z 36 elementów, po ułożeniu tworzących podzielony na 4 obrazek, przedstawiający kolejne pory roku i związane z nimi dziecięce aktywności na dworze: wiosną jest to spacer, latem zabawy na plaży i kąpiel w morzu, jesienią skoki przez kałuże w deszczu, a zimą – budowanie bałwana. Dla nas wspaniała przypominajka, że rok nadal może mieć cztery pory roku, a nie jak w Tajalndii tylko dwie :). Nie chcemy, by Basia o tym zapomniała.
Puzzli 4 pory roku dla przedszkolaków szukajcie TUTAJ.
A jeśli chcecie więcej zabawek związanych z 4 porami roku, to koniecznie zajrzyjcie TUTAJ.
★
Drewniana układanka matematyczna
Te drewniane gąsienice piramidki to taki supersprytny sposób na wprowadzenie przedszkolaki w świat matematyki. Dziecko układa sobie gąsienice złożone z drewnanych kółeczek. Może porównywać je ze sobą, liczyć kółka i wykonywać proste zadania: odejmować, dodawać, układać tak, by jedna piramidka była wyższa od drugiej. Do zestawu dołączone są kartonowe obrazki z cyframi i znakami matematcznymi – łącznie 56 elementów.
Tę super układankę kupicie m.in. TUTAJ.
★
Rybki – magnetyczny zestaw do łowienia Sardynka
Magnetyczny zestaw do łowienia Sardynka towarzyszy nam już od kilku lat. Ze względu na niewielkie rozmiary, zabieramy go ze sobą w każdą większą podróż albo na przykład do restauracji, żeby maluchy mogły się czymś zająć, czekając na posiłek (dużo lepsza alternatywa od ekranu przy stole, co?). Zestaw zawiera 10 kolorowych rybek z magnesami oraz dwie wędki, również zakończone magnesami, za pomocą których można łapać ryby na wędkę.
Rybki złowisz TUTAJ.
★
Mozaika kosmos – wyklejanka wymagająca skupienia
Kolejna magiczna wyklejanka mozaikowa Janod z piankowymi nakjejkami w różnych kształtach, którą mają nasze dzieci. Powiem Wam, że te zestawy chyba nigdy im się nie znudzą. Wyklejają je dzieci, wyklejamy je i my. Tym razem polecamy Wam mozaikę kosmiczną – w zestawie jest 5 obrazków do wyklejenia. Mnóstwo drobnych elementów wymagających skupienia i uwagi.
Odpręża, wycisza, wspiera rozwój manualny. I do tego jest przepięknie wykonana. Ale to nic dziwnego, bo Janod projektuje serię tych zestawów kreatywnych pod szyldem „Les Ateliers du Calme” Collection (Warsztaty spokoju) we współpracy z kultowym francuskim wydawnictem Hachette. Jakość sama w sobie.
Kosmiczna mozaika do zdobycia m.in. TUTAJ.
★★★
Materiał powstał we współpracy z Janod Polska i zawiera linki afiliacyjne.
Czym są linki afiliacyjne? To taki specjalny rodzaj linku, który zawera dodatkowe informacje, dzięki czemu system afiliacyjny, w którym jestem zarejestrowana, dostaje informacje o wejściach na daną stronę. Gdy w niego klikniesz i przejdziesz na stronę sklepu (w tym przypadku sklep Moimili i Edukatorek), a następnie kupisz produkt (jeśli oczywiście masz taką ochotę / potrzebę), otrzymuję prowizję od tego sklepu.
Ty dostajesz ode mnie polecajkę z wartościowymi, sprawdzonymi przeze mnie i moje dzieci produktami (i sama/sam nie musisz już robić researchu w Internecie lub biegać po sklepach), a ja dostaję wynagrodzenie za przygotowanie tego tekstu. Wszyscy na tym zyskujemy, prawda?
★★★
Więcej o naszej edukacji domowej poczytacie u nas na blogu w zakładce EDUKACJA DOMOWA.
★★★