Główna » Wnętrza zwierząt – świetna książka obrazkowa o anatomii dla dzieci

Wnętrza zwierząt – świetna książka obrazkowa o anatomii dla dzieci

by Karo

Zastanawialiście się kiedyś, co zwierzęta mają w środku? Co sprawia, że nietoperze śpią do góry nogami, a jak zasną, to nie spadają? Albo dlaczego krowy mają czterokomorowe żołądki a pingwiny podwójne płuca? Co jest w garbach wielbłądów, gdzie węże mają uszy i dlaczego krew ośmiornicy jest niebieska? Tego wszystkiego dowiecie się z książki, od której po prostu nie da się oderwać. „Wnętrza zwierząt” wydane przez Kropkę to prawdopodobnie najlepsza (i najpiękniejsza) książka obrazkowa o anatomii zwierząt dla dzieci, jaką kiedykolwiek miałam w ręku. Sami zobaczcie, dlaczego.

Wnętrza zwierząt to niezwykle fascynująca, zupełnie nietypowa edukacyjna książka dla dzieci. Na 21 rozkładówkach znajdziemy rozrysowane wnętrza ciał różnych zwierząt, m.in. lisa, wieloryba, papugi, pszczoły, meduzy, krowy czy słonia. Autorka książki, Barbara Taylor, fantastycznie łączy naukę z zabawą, prezentując dzieciom wewnętrzny świat zwierząt w zupełnie wyjątkowy sposób.

Niesamowite ilustracje

Jednym z najbardziej uderzających i przyciągających wzrok od „pierwszego zajrzenia” elementów książki „Wnętrza zwierząt” są niezwykłe ilustracje, które doskonale oddają piękno i szczegóły anatomii zwierząt. Kolorowe, realistyczne obrazy przenoszą nas wprost do ich wnętrza, pozwalając zobaczyć najważniejsze szczegóły anatomiczne. Ilustratorka Margaux Carpentier nie tylko oddała dokładnie kształty i proporcje ssaków, ptaków, gadów czy ryb. Zadbała także o wyraziste detale, które wzbogacają wrażenie zanurzenia się w tym fascynującym świecie.

Nasze dzieci były zachwycone obrazami ukazującymi m.in. podskórny otulający pingwina koc tłuszczowy, podwójne płuca wypełnione powietrzem u papugi czy szorstki jak papier ścierny języka u krowy. To prawdziwa uczta dla oczu, która wzbogaca doświadczenie czytania i pomaga dzieciakom lepiej zrozumieć, jak działa organizm zwierząt. Mogą sobie to bez problemu wyobrazić… a potem poczuć na własnej skórze, kiedy spotkają się oko w oko z danym zwierzęciem.

21 zwierząt + 6 rozkładówek z ciekawostkami

Poza rozkładówkami 21 zwierzaków jest także 6 przekrojowych tablic z informacjami na temat różnych ciekawych obszarów wnętrz zwierząt. Jest temat związany z mięśniami i poruszaniem się, są ciekawostki na temat szkieletu. Dzieci dowiedzą się także mnóstwa informacjami na temat płuc i oddychania, mógu i zmysłów czy serca i kręgosłupa. Na końcu znajdą zaś smakowite kąski na temat niezwykłych narządów i umiejętności, jakie posiadają wybrane zwierzęta, m.in. bioluminescencję, narządy elektryczne czy niesamowity wzrok (np. na temat myszołowa, który widzi swoją zdobycz z odległości 5 km!).

Prosty język w książce „Wnętrza zwierząt”

Książka jest napisana w sposób zrozumiały dla dzieci, zdania są proste (typu „ciało zwierzęcia zbudowane jest z mikroskopijnych cegiełek, czyli komórek”), a tekst jest łatwy nawet dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samdzielnym czytaniem. Autorka wyjaśnia funkcje poszczególnych narządów i układów wewnętrznych, takich jak serce, płuca, układ trawienny w taki sposób, by zatrzymać uwagę dzieci.

No i wiecie, „Wnętrza zwierząt” to nie tylko podróż do środka ciał zwierząt, ale także wspaniała okazja do rozmowy z dzieckiem na temat świata przyrody. Książka może służyć jako punkt wyjścia do nauki o różnych gatunkach zwierząt, ich cechach charakterystycznych i sposobach przystosowania do środowiska. Może być taką pierwszą książką o anatomii zwierząt.

Bardzo bardzo polecam tę książkę nie tylko wszystkim rodzicom, ale także nauczycielom i nauczycielkom, edukatorom i edukatorkom, którzy chcą rozbudzić zainteresowanie przyrodą u dzieci. U nas w domu jest to idealne uzupełnienie naszej edukacji domowej.

A w szkole… wyobrażacie sobie lekcje przyrody czy biologii w oparciu o tę książkę? To by było coś, prawda?

Książkę kupicie m.in. TUTAJ.

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem KROPKA.

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.