Główna » Wyprawka Rodzica – poradnik o prawach rodzica w przedszkolu i żłobku

Wyprawka Rodzica – poradnik o prawach rodzica w przedszkolu i żłobku

by Karo

Przed rozpoczęciem roku szkolnego wszyscy rodzice szykują dzieciom wyprawkę. Jednak w tym szale przygotowań często zapominamy o najważniejszym. O tym, jakie my – rodzice żłobkowiczów i przedszkolaków – mamy prawa. Na co mamy wpływ w placówce? O czym możemy decydować? Wyprawka Rodzica Fundacji Rodzic w mieście to świetny kompleksowy poradnik zawierający wszystkie niezbędne informacje potrzebne w kontakcie ze żłobkiem i przedszkolem. Warto się z nim zapoznać.

Wyprawka rodzica - poradnik o prawach rodzica w przedszkolu i żłobku
Wyprawka rodzica – poradnik o prawach rodzica w przedszkolu i żłobku

Wiecie, że rodzice rzeczywiście mają realny wpływ na to, jak funkcjonuje żłobek i przedszkole? Począwszy od jedzenia, które dostają dzieci, przez wycieczki, w których uczestniczą, po godziny pracy przedszkola a nawet dyżury w wakacje. Zajęci swoimi sprawami, często o tym zapominamy. Zamiast więc narzekać na to, że w przedszkolu czy żłobku, do którego chodzi nasze dziecko nie dzieje się najlepiej, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

To bardzo ważne, żeby zarówno nauczyciele, jak i dyrektorzy wiedzieli, że nie tylko mają w nas, rodzicach wsparcie, ale też mogą z nami merytorycznie porozmawiać. Z własnego doświadczenia wiemy, że niezwykle ułatwia to potem kontakt z placówką. Kiedy rodzice przychodzą na zebrania przygotowani i rozmawiają o konkretach zamiast – jak to zwykle bywa – bić pianę nie znając prawnych realiów funkcjonowania placówki – pracownicy żłóbka i przedszkola zaczynają nas traktować po partnersku. Łatwiej wtedy o porozumienie i wprowadzenie zmian, na których nam zależy.

Czy jest Wyprawka Rodzica Rodzica?

Wyprawka Rodzica to pakiet najważniejszych informacji dotyczący przepisów prawa, przygotowany specjalnie z myślą o rodzicach dzieci żłobkowych i przedszkolnych. Można się z niego dowiedzieć wielu praktycznych rzeczy, m.in. czym jest Rada Rodziców i dlaczego warto ją powołać, ile dzieci może być pod opieką jednego nauczyciela w grupie żłobkowej a ile w przedszkolnej, albo co my rodzice możemy zrobić, by zmienić jadłospis czy harmonogram pracy placówki. Są też informacje dotyczące obowiązku przedszkolnego: zapewnienia miejsca dla każdego 4-, 5- i 6-latka (w Warszawie nawet 3-latki są objęte takim prawem) czy możliwości przyjęcia 2,5-latków.

W przewodniku znajdziemy też komplet danych dotyczących klubików dziecięcych, dziennych opiekunów czy pracy niani. Wiedzieliście na przykład, że można dostać dofinansowanie na zatrudnienie niani? Albo że do klubiku można wysłać dziecko, które ukończyło rok, podczas gdy do żłobka 20 tygodni (niecałe 5 miesięcy)? Z Przewodnika dowiecie się także, jak zdobyć bon żłobkowy w wybranych miastach, jakie prawa przysługują rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami lub kto i gdzie może być zwolniony z opłat.

Fundacja Rodzic w Mieście

Przewodnik został przygotowany przez bardzo fajne i mądre mamy z Fundacji Rodzic w Mieście. Fundacja tworzą warszawscy rodzice, którym nie jest wszystko jedno, w jakim mieście funkcjonują. Chcą głośno mówić o rodzicielskich potrzebach i pełnym prawie do korzystania z miasta: instytucji czy infrastruktury. Fundacja, poprzez współpracę z administracją, chce zmieniać prawo i tworzyć architekturę przyjazną i dostępną dla rodziców. Przedstawiciele Fundacji działają w Komisjach Dialogu Społecznego, są też członkami Rady Warszawskiego Transportu Publicznego oraz Federacji „Piesza Polska”.

Wyprawka Rodzica – jak pobrać poradnik?

Poradnik Wyprawka Rodzica można pobrać TUTAJ. Wystarczy wesprzeć działania na rzecz zmiany wakacyjnych przerw w przedszkolach kwotą 10 zł. W ciągu 24 godzin od wpłacenia darowizny Poradnik zostaje wysłany na podany adres e-mail.

❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl. Zabierzemy Cię w podróż życia! #robniemozliwe


1 komentarz

Magda 31 sierpnia, 2019 - 13:16

Czy w przedszkolu prywatnym mamy podobne prawa?

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.