Główna » W Polsce króla Maciusia – niezwykła wystawa dla dzieci w Muzeum POLIN

W Polsce króla Maciusia – niezwykła wystawa dla dzieci w Muzeum POLIN

by Karo
Co to jest wspólnota? Czym jest demokracja? Czy dzieci mogą robić to samo, co dorośli? Kiedy i jak zacząć rozmawiać z maluchami na tak „poważne” tematy? W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN została otwarta wyjątkowa wystawa dla małych i dużych dorosłych „W Polsce króla Maciusia”. Bohaterem wystawy jest król Maciuś – mały chłopiec, który przez przypadek został głową państwa.
 
W Polsce króla Maciusia nie jest zwykłą wystawą dla dzieci. To coś dużo więcej – przestrzeń do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć, wspólnej zabawy w bajkowej scenografii i doświadczania w działaniu. 

100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

Pretekstem do stworzenia wystawy była setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji POLIN postanowiło przypomnieć nie tylko czasy odbudowy państwa polskiego, ale także niezwykłą postać Janusza Korczaka, pedagoga i społecznika, prekursora praw dziecka, autora uwielbianego przez kolejne pokolenia dzieci „Króla Maciusia Pierwszego”.
 

Tato, a czy ja też mogę zostać królem?

Przestrzeń wystawy została podzielona na 4 części. Pierwsza, najmniejsza część poświęcona jest odzyskaniu przez Polskę niepodległości – jest to krótki film animowany, opowiadający o tym, co się wydarzyło 100 lat temu + kilka oryginalnych obiektów i ikonografii.
 
Następnie na dzieciaki czeka przepiękny świat fantazji – dzięki ogromnej bajkowej, niemal onirycznej scenografii (ogromne brawa dla autorki, Iwony Chmielewskiej – jest przecudna!) można tam dosłownie wejść do książki Korczaka: usiąść na tronie króla Maciusia, pociągnąć lwa za ogon, pohuśtać się na huśtawce, pospacerować pomiędzy poetyckimi wizualizacjami, zatrzymać się przy problemach nurtujących małego króla.
 
Ostatnia część to duża otwarta przestrzeń zabawy, w której zostały zanurzone oryginalne przedmioty z międzywojnia: dziecięce zabawki, rzeczy należące do osób z różnych grup społecznych tworzących małą wielką historię. Można tam się wspinać, ruszać, bawić, dotykać wielu elementów, proponować swoje rozwiązania i próbować sił w przeróżnych zadaniach.
 
 

Iza Rutkowska pyta dzieci

Ostatnia część wystawy „W Polsce króla Maciusia” to instalacja cudownej  i niezwykle wrażliwej performerki i artystki Izy Rutkowskiej, która zaprosiła dzieci do wspólnego zastanowienia się, kto dba o państwo na co dzień i w jaki sposób my sami możemy o to państwo zadbać.
 

Dzieci poznają świat przez zabawę

Wystawa została tak zaprojektowana, by zarówno małe dzieci, jak nasze, jak 9-10-latki mogły bez problemu odnaleźć się w jej przestrzeni. Mania z Jasiem w zasadzie od razu gładko weszli w jej strukturę: intuicyjnie wiedzieli, co robić, czym się bawić i obok czego zatrzymać się na dłuższą chwilę, by zadać pytanie. My byliśmy tam jedynie towarzyszem, czujnym obserwatorem, stojącym z boku, gotowym pomóc, w razie potrzeby. I dobrze – wystawa powstała przede wszystkim z myślą o dzieciach, jako pełnoprawnych odbiorcach kultury, którym można zaufać. Dzisiaj, to co mówił Korczak – szacunek dla potrzeb dziecka, traktowanie go poważnie, dostosowanie języka do jego wrażliwości i etapów rozwojowych – wydaje nam się oczywiste. 100 lat temu była to niemal wywrotowa, rewolucyjna wizja.
 

Nie ma gotowych odpowiedzi

Dlatego kuratorki wystawy, Anna Czerwińska i Tamara Sztyma, oddały całą przestrzeń dzieciom, zapraszając ich – poprzez zabawę – do zastanowienia się nad tym, co to znaczy rządzić, podejmować decyzje, jakie problemy wiążą się ze sprawowaniem władzy i „dorosłymi” sprawami. Bardzo podoba mi się też to, że wystawa to tak naprawdę jedno wielkie pytanie: nie daje gotowych odpowiedzi, skłania do refleksji, zastanowienia się nad tym, jaki jest świat, w którym żyjemy.
 
Cała nasza czwórka wyszła z wystawy zachwycona. Dzieci musieliśmy niemal wyciągać siłą – wyszły tylko dlatego, że obiecaliśmy szybko wrócić :). A to chyba najlepsza rekomendacja.
 
 
Wystawa w Muzeum POLIN dla dzieci i dorosłych
9 listopada 2018 – 1 lipca 2019
Więcej informacji, program wydarzeń towarzyszących: www.polin.pl
 

❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl.

1 komentarz

Paulina 12 listopada, 2018 - 04:39

Jestem wielkim fanem takich wystaw i inicjatyw, widziałam, w USA, tam każde muzeum oparte jest przez możliwość interakcji, masa szkolnych wycieczek i dzieciaki są faktycznie tym zainteresowane! To jest naprawdę super, właśnie takie poznawanie świata nauki przez zabawę :-)) nie ma lepszego sposobu

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.