Główna » Wystawy dla dzieci w Warszawie – na co się wybrać całą rodziną?

Wystawy dla dzieci w Warszawie – na co się wybrać całą rodziną?

by Karo

Wystawy dla dzieci w Warszawie z roku na rok są coraz lepsze. Instytucje kultury przykładają coraz większą wagę do tego, by rodziny z dziećmi czuły się u nich komfortowo. Kuratorzy tworzą fantastyczne projekty artystyczne dla małych odbiorców kultury z mnóstwem świetnych warsztatów towarzyszących a infrastruktura w budynkach robi się coraz bardziej dostępna dla rodzin z dziećmi. Są podjazdy dla wózków, szerokie windy i przewijaki w toaletach. Pojawiają się także przewodniki i ulotki dla opiekunów pomagające w towarzyszeniu dziecku w pełniejszym odbiorze wystawy. Zmienia się też podejście osób obsługujących rodzinne projekty. Zamiast „nie wolno” coraz częściej słyszymy „spróbuj, doświadczaj”.

Na jakie wystawy dla dzieci w Warszawie warto się wybrać? Gdzie spotkamy się z miłym przyjęciem i świetnie przygotowaną przestrzenią wystawienniczą? Podrzucamy kilka sprawdzonych miejsc. #Muzealniaki – jesteście gotowi na muzealną przygodę? :)

Praga sensorycznie w Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to świetne miejsce, by zacząć odkrywać z dziećmi prawobrzeżną Warszawę. Zwłaszcza teraz – niedawno otworzyła się tam fantastyczna wystawa dla maluchów. Praga sensorycznie to wystawa, na której przestrzeń muzeum można eksplorować wszystkimi zmysłami. Nawet skacząc i wydając różne niekontrolowane dźwięki. I co najważniejsze – dziecięce emocje są mile widziane!

Ta niewielka wystawa to kilkanaście niedużych eksponatów związanych z historią warszawskiej Pragu, które pobudzają różne zmysły. Znajdziemy tam m.in. Dworzec Petersburski, Synagogę praską, Fabrykę Wedla (chyba ulubione miejsce wszystkich dzieci na wystawie), Plażę braci Kozłowskich wzdłuż Saskiej Kępy czy praskie kamienice. Jest też kącik wyciszenia, w którym można odetchnąć od nadmiaru bodźców.

Przed pójściem na wystawę warto wejść na stronę Muzeum Warszawskiej Pragi i przyjrzeć się programowi towarzyszącemu wystawie. Jest tam obszerny program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Są także lekcje muzealne dla szkół. Dodatkowo, dla rodziców i opiekunów przygotowano specjalną ulotkę ze wskazówkami, w jaki sposób można pomóc dziecku w pełniejszym eksplorowaniu wystawy.

Bilety: 3 PLN ulgowy, 5 PLN normalny, 10 PLN rodzinny. Wystawa czynna jest do końca 2019 roku.

Praga sensorycznie w Muzeum Warszawskiej Pragi
Wystawy dla dzieci w Warszawie: Praga sensorycznie w Muzeum Warszawskiej Pragi
Wystawy dla dzieci w Warszawie: Praga sensorycznie w Muzeum Warszawskiej Pragi

Dotknij sztuki w Zamku Ujazdowskim

O tej fantastycznej wystawie pisaliśmy TU. Dotknij Sztuki w Zamku Ujazdowskim to przykład, że wystawy dla dzieci w Warszawie robione są naprawdę na wysokim poziomie. Takim, że chce się je odwiedzać całą rodziną. I to po kilka razy.

Dotknij sztuki to coś więcej niż tylko wystawa sztuki współczesnej. To ogromny, sensoryczny plac zabaw, dzięki któremu dzieci nie tylko będą się dobrze bawić, ale też oswoją się z pozornie trudną w odbiorze sztuką.

Wystawę można oglądać w Zamku Ujazdowskim do 20 października 2019. Wstęp na wystawę jest WOLNY. Wystawie towarzyszy bogaty program warsztatów. Tutaj też organizatorzy przygotowali ulotkę adresowaną do rodziców. Brawo! Więcej informacji: TU.

Wystawy dla dzieci w Warszawie: Dotknij sztuki w Zamku Ujazdowskim
Wystawy dla dzieci w Warszawie: Dotknij sztuki w Zamku Ujazdowskim

Muzeum Domków dla Lalek w Pałacu Kultury i Nauki

Stała wystawa domów dla lalek – idealna zarówno dla małych, jak i dla dużych. Pisaliśmy o niej TU. Poza nieco schowanym wejściem do Muzeum (trzeba wejść w podwórko za Salą Kongresową w PKiN), wszystko inne jest niemal idealne. Od arcyciekawych eksponatów, przez niezwykle ciepłe i serdeczne osoby pracujące w Muzeum, po magiczny sposób wejścia na wystawę. Świetne miejsce na jesienną pluchę i długie jesienno-zimowe wieczory.

Bilety: 15 PLN ulgowy, 20 PLN normalny. Muzeum jest otwarte codziennie od 9.00 do 19:00.

Bzzz! w Centrum Nauki Kopernik

Klasyk. To zazwyczaj od tej wystawy maluchy zaczynają swoją przygodę z Centrum Nauki Kopernik. Mimo że Bzzz! istnieje już od wielu lat, to każda wizyta z dziećmi jest trochę inna. Dzieci rosną, rozwijają swoje umiejętności, zmienia się sposób postrzegania świata przez nie, a co za tym idzie – zmienia się też sposób odbioru samej wystawy.

Galeria Bzzz! to taka ogromna przestrzeń do radosnego odkrywania świata. Uwielbiamy ją za to, że maluchy mogą na niej robić co chcą i jak chcą. Nie ma jednego sposobu „zwiedzania”, jest pełna dowolność w eksperymentowaniu, bawieniu się i wyciąganiu z tej zabawy wniosków.

Bzzz! jest przeznaczona dla dzieciaków do 5 lat. Wchodzi się na nią z opiekunem. Pobyt na wystawie trwa 1 godz. 10 min. i rozpoczyna się o godzinie określonej na wejściówce. Uwaga! Jednym z eksponatów jest woda – dzieci na bank się zachlapią. Dlatego warto wziąć ubranie na zmianę. Dodatkowo (punkt dla Kopernika!), w przestrzeni wystawy znajduje się także suszarka do ubrań. 

Bilety: 21 PLN ulgowy w tygodniu / 22 PLN ulgowy w weekendy, 31 PLN normalny w tygodniu / 33 PLN normalny w weekendy

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN + U Króla Maciusia

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to nie tylko muzeum o zagładzie (pamiętacie świetną wystawę W Polsce Króla Maciusia, o której pisaliśmy?). To dużo, dużo więcej. To nowoczesna przestrzeń fantastycznie zaprojektowanego muzeum, w którym dzieci w bezpieczny sposób mogą poznać naszą wspólną historię. Dlaczego w bezpieczny? W POLIN przykłada się ogromną wagę do tego, by doświadczenie pobytu w Muzeum było przede wszystkim wspaniałą lekcją historii dla całych rodzin.

Na stronie internetowej są wskazówki, jak się można przygotować przed przyjściem do Muzeum na wystawę stałą, w kasach dostępne są przewodniki z trasami zwiedzania dla rodzin z dziećmi (warto je sobie kupić wcześniej – naprawdę są bardzo, bardzo pomocne!). Na ścianach, przed wejściem na wystawę, są tabliczki z informacjami dotyczącymi tego, co zobaczymy za rogiem. Dodatkowo, osoby pracujące na wystawie pomagają w zrozumieniu tego, co widzimy. Odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości. Nie bójmy się pytać! Co więcej, jest mnóstwo spacerów tematycznych i wydarzeń, dzięki którym możemy w pełniejszy sposób poznać Muzeum. Inne instytucje powinny się od POLIN uczyć. Serio.

Bilety: 17 PLN ulgowy, 27 PLN normalny. Bilety kupuje się na określoną godzinę zwiedzania. Najlepiej zrobić to przez Internet.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, fot. materiały prasowe POLIN

U króla Maciusia – idealna przestrzeń dla maluchów

Jeśli jednak uważacie, że Wasze dzieci są za małe na odwiedzenie wystawy stałej w POLIN, to koniecznie przyjdźcie z nimi do specjalnie wydzielonej części Muzeum dla najmłodszych. U króla Maciusia to kolorowa przestrzeń edukacyjna w duchu pedagogiki Janusza Korczaka. Duża sala edukacyjna, mnóstwo kreatywnych zabawek i możliwości samodzielnego eksplorowania. Idealna zarówno dla czworakujących maluchów poniżej roku, jak i dla dwulatków i przedszkolaków. Dodatkowo, cyklicznie organizowane są tu warsztaty tematyczne dla rodzin wprowadzające w świat kultury żydowskiej.

Co więcej, żeby korzystać z Maciusiowej, przestrzeni nie trzeba kupować biletu do POLIN. Wstęp jest wolny. Przestrzeń jest otwarta codziennie (poza wtorkami, kiedy całe POLIN jest nieczynne) w godzinach 15:00-18:00.

To nasze ulubione miejsca, do których często zabieramy Manię i Jasia. W Warszawie jest oczywiście dużo więcej świetnie przygotowanych przestrzeni z programem dostosowanym do najmłodszych. Muzeum dla Dzieci w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Pieniądza NBP, Stacja Muzeum, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Ewolucji czy Geologiczne to tylko niektóre z nich. W kolejnych wpisach podzielimy się z Wami wskazówkami, jakie jeszcze muzea i wystawy dla dzieci w Warszawie warto zobaczyć.

Macie swoje ulubione muzea w Warszawie, do których chodzicie z dziećmi?


❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl. Zabierzemy Cię w podróż życia! #robniemozliwe

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.