To nie jest rozmowa tylko o żeglowaniu. To jest rozmowa o budowaniu poczucia własnej wartości u dzieci, uczeniu się podejmowaniu decyzji na podstawie samodzielnego osądu sytuacji, o poszerzaniu strefy komfortu, o bezpiecznej przestrzeni na popełnianie błędów, współpracy w grupie i uczeniu się poprzez zabawę w naturze – o rzeczach, których we współczesnym świecie dzieci doświadczają coraz mniej. A które – jak mówi moja dzisiejsza gościni, Kasia Turowicz ze szkoły żeglarstwa KLIWER, daje właśnie żeglarstwo.
A ponieważ z Kasią Turowicz znamy się już trochę, to nie dość, że Kasia zgodziła się, by KLIWER – jej rodzinna firma – był Partnerem naszej kampanii outdoorowej Chodź na dwór! (w czerwcu), to jeszcze dała nam 200 zł zniżki dla Was na całą ofertę dostępną na stronie. Bo w końcu żeglarstwo to czysta przyjemność płynąca ze wspólnego spędzania czasu w naturze, prawda?
Jak skorzystać ze zniżki? Przy rezerwacji wpisujecie hasło outdoor i gotowe.
❥
O tym przeczytasz
Dlaczego żeglarstwo dla dzieci to prawdziwa szkoła życia?
Kasia żegluje od dziecka (a w zasadzie odkąd była jeszcze w brzuchu u swojej mamy żeglarki), tego samego uczy swoją 7-letnią córeczkę Kaję i tysiące dzieci z całej Polski, które od prawie 30 lat przyjeżdzają na półkolonie i obozy do Kliwra. Przepięknie opowiada o tym, dlaczego żeglarstwo to fantastyczna szkoła życia, która nie tyko sprawia ogromną frajdę, ale daje też konkretne komptencje, ładnie nazywane dzisiaj przez naukowców komptenecjami przyszłości.
To, czego dzieci się uczą na łódce, zostaje na całe życie.
Umiejętność szybkiego podejmowania własnych, niezależnych decyzji w stale zmieniających się warunkach, odpowiedzialność za siebie i za inne osoby na łodzi, umiejętność dogadywania się w różnorodnej grupie na małej powierzchni, gotowanie, robienie zakupów, naprawianie drobnych usterek, manewrowanie czymś dużo większym od siebie, poszerzanie swoich granic komfortu. Do tego nauka pierwszej pomocy, umiejętność bezpiecznego zachowania się na wodzie, węzły, sprzątanie i czyszczenie sprzętu i wiele więcej.
Powiem Wam, że tam dzieje się prawdziwa MAGIA.
Magia outdooru, magia natury budująca gdzieś niezauważenie poczucie własnej wartości młodego człowieka, zaufanie do siebie samego. Bo jeśli na łódce doświadczył tak wielu różnych sytuacji, którym stawił czoła, popełnił tyle błędów, z których wyciągnął wnioski, to naprawdę nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Dziecko wyposażone w takie kompetencje nie tylko nie będzie się bało próbować nowych rzeczy w życiu, ale też nie będzie bało się poniesienia porażki. Bo będzie wiedziało, że zawsze można spróbować jeszcze raz, inaczej, że istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu.
Kasia pięknie o tym opowiada.
❥
❥
Żeglarstwo dla dzieci ma wielką moc!
Ja sama mam patent żeglarski, nasze dzieciaki były na półkoloniach żeglarskich, w tym roku cała trójka jedzie na żagle z Kliwrem właśnie: starszaki na obozy, Basia na półkolnie. Nie mogą się już doczekać, aż znowu zapakują swoją torbę, wsiadą na łódkę i poczują ten wiatr we włosach, poczują wiatr w swoich żaglach. A my razem z nimi :).
❥
Posłuchaj rozmowy z Kasią Turowicz / KLIWER
W rozmowie z Kasią znajdziecie nie tylko przepiękną opowieść o rodzinnym żeglowaniu. Pytam Kasię także o to, jak zacząć przygodę z żaglami, co zapakować do plecaka na pierwszy obóz żeglarski i na co być przygotowanym po powrocie dziecka z takiego obozu. Bo może się okazać, że wróci do nas trochę inne dziecko :).
❥
Podcastu można też słuchać na innych platformach:
Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!
- Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
- Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
- No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥
❥
Dobranocka dla rodziców – co to za podcast?
Dobranocka dla rodziców to podcast, w którym poruszam tam tematy związane z rodzicielstwem, aktywnym życiem z dziećmi i byciem blisko: blisko natury i blisko siebie nawzajem (zobaczcie naszą kampanię CHODŹ NA DWÓR!).
Wierzę, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość, a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie.
Dlatego tak kocham o tym dzieciństwie rozmawiać, zadawać pytania i razem z moimi gośćmi i gościniami podcastowymi zastanawiać się nad tym, co w życiu naszych dzieci najważniejsze (powiem Wam w sekrecie, że relacje, czas, nasza uwaga, no i natura, wiadomo!).
Jeśli te wartości są Wam bliskie i mój podcast wnosi do Waszego życia coś dobrego, będzie mi suuupermiło, jeśli dołączycie do Patronów i Patronek Dobranocki serwisie Patronite ❥.
❥