Nauka czytania to dla wielu dzieci moment przełomowy. Pewność siebie rośnie wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych słów a duma z samodzielnie odszyfrowanych zdań sprawia, że dziecko chce więcej i więcej. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku wejść w magiczny świat liter i alfabetu.
Pamiętam, kiedy kilka tygodni temu Marianka sama złożyła litery w jedno słowo i głośno je przeczytała: MAMA. Szczęście, które odmalowało się na jej twarzy, można było porównać co najmniej do radości z pierwszego kroku człowieka na Księżycu. Mania niemal skakała z radości!
Teraz to prawie 6-letnia Mania uczy Jasia, który zaczyna samodzielnie składać pierwsze słowa. Co ciekawe, Jasiek jest młodszy od Mani o dwa lata i, mówiąc szczerze, niemal jej dorównuje szybkością nauki. Z jednej strony pewnie to kwestia wpływu starszej siostry i chęci dogonienia jej we wszystkim, a z drugiej… Młodsze dzieci po prostu uczą się „przy okazji”, „mimochodem” – nie wiadomo kiedy łapią wszystko to, czym interesuje się starsze rodzeństwo.
Nauka czytania może być nudna i monotonna a może być po prostu dobrą zabawą. Wystarczy tylko podsunąć dzieciom pięknie wydane książki. A my, jak już dobrze wiecie, jesteśmy mistrzami w wyszukiwaniu takich perełek (znacie nasz cykl TU CZYTAMY?).
O tym przeczytasz
„Zgadnij, co to?” – nauka czytania (i pisania) i dobra zabawa dla przedszkolaków
Jedną z takich przepięknie wydanych i sprytnie wymyślonych książek do zabawy z czytaniem i pisaniem jest „Zgadnij, co to?” autorstwa amerykańskiego pisarza Eda Emberleya, wydana przez Kropkę – wydawnictwo, które niedawno pojawiło się na polskim rynku. Co ciekawe, mimo że książka została stworzona w latach 70. XX wieku, to ani trochę nie straciła na swojej aktualności. Co więcej, nadal zachwyca świetną kreską i fantastycznym konceptem.
Papier może być… interaktywny!
O co chodzi? O sprytną konstrukcję. Emberley stworzył dzieciom zagadki. Żeby sprawdzić, jakie zwierzę kryje się na obrazku i upewnić się, czy dobrze odgadło się brakujące literki, trzeba spojrzeć pod światło przez poszczególne strony. Rozwiązanie zagadki jest po prostu z drugiej strony kartki, która podniesiona pod światło, zaczyna prześwitywać.
Co ciekawe, Mania z Jasiem poszli o krok dalej. Po przeczytaniu nazw zwierząt i wpisaniu brakujących literek w słowach ukrywających się na kartkach, zaczęli odrysowywać kształty zwierzaków i wypełniać je kolorami. Wykorzystali więc potencjał książki na swój własny sposób, idealnie odczytując intencje autora – kultowego już amerykańskiego ilustratora książek dla dzieci.
Emberley wierzy, że każde dziecko jest małym artystą. Każde dziecko umie rysować i jest w stanie tworzyć skomplikowane rzeczy. Wystarczy mu w tym nie przeszkadzać, wspierając go drobnymi wskazówkami. Tak jak chociażby podpowiedzi kształtów liter i konturów zwierząt w „Zgadnij, co to”.
Kropka – nowe wydawnictwo na polskim rynku
Wydawnictwo Kropka jest nowo narodzonym „dzieckiem” (czyli tzw. imprintem) wydawnictwa Marginesy.
Marginesy w ciągu lat swojej działalności wyrobiły markę wydawnictwa oferującego czytelnikom książki z tzw. górnej półki, dopracowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i od strony edytorskiej. Teraz przyszedł czas, aby – pod marką wydawnictwa Kropka – zadbać również o gusta czytelnicze najmłodszych.
Dlatego też w Kropce znajdziemy nie tylko pięknie ilustrowane, ale też mądre i pomysłowe książki dla dzieci. Takie, które pobudzą ciekawość, zachęcą do nieszablonowego myślenia, rozwiną wyobraźnię. Które wzbogacą wiedzę o świecie, nauczą tolerancji i otwartości, opowiedzą historię i sprawią przy tym mnóstwo frajdy.
Poza „Zgadnij, co to” Emberleya koniecznie zobaczcie „Kropkę i kreskę” Véronique Cauchy i Laurenta Simona – opowieść o tolerancji, przyjaźni i marzeniach o lepszym świecie. Niedługo w Kropce ukażą się kolejne fantastycznie zapowiadające się perełki. My już nie możemy się doczekać!
Dzieciaki mają na sobie bluzy z najnowszej kolekcji naszej ukochanej polskiej marki Chmurrra Burrra zatytułowanej „Morze”. Piszemy o tym, bo wspieramy polskie marki! (tworzone przez polskie supemamy!). #WspieramPL #KupujLokalnie
DOŁĄCZ DO NAS
Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku.
Z góry wielkie dzięki za zaobserwowanie nas na Instagramie!
Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.
A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl. Zabierzemy Cię w podróż życia! #robniemozliwe
1 komentarz
Zachęceni tym postem kupiliśmy książeczkę. Totalna pomyłka. W tej cenie można już kupić wartościową książkę, która posłuży dzieciom na lata, a nie parę kart pracy. To powinno kosztować maksymalnie 5zł.
Szkoda pieniędzy.