Dlaczego warto robić małe ekologiczne rzeczy? Kasia Wągrowska

Dlaczego warto robić małe ekologiczne rzeczy? – rozmowa z Kasią Wągrowską, Ograniczam Się

Dlaczego warto robić małe ekologiczne rzeczy i uczyć tego dzieci? Nawet jak widzimy dookoła, że inni tego nie robią? Zapraszam na wspaniałą rozmowę z Kasią Wągrowską, ekspertką od zero waste (Ograniczam Się), która od lat pokazuje, że to, co robimy lokalnie ma realny wpływ na to, jak wygląda i działa świat.

W dzisiejszym odcinku mojego podcastu Dobranocka dla rodziców poruszam temat, który u wielu osób wywołuje dużo emocji i jest niezwykle mocno związany z naturą, z tym co kochamy najbardziej na świecie i z tym, co z tej miłości do natury wynika. Chodzi o ekologię.

Wychowując nasze dzieci, wychodzimy z założenia, że jeśli pomożemy dzieciom pokochać naturę, będą się o nią troszczyły, bo każdy dba o to, co kocha.

Bo rzeczywiście tak właśnie jest – im bardziej coś lub kogoś kochamy, tym bardziej o tego kogoś lub o coś się troszczymy. A jeśli zrozumiemy, że stawką jest tu nasze życie, to szacunek do natury będzie dla nas priorytetem.

Nasze codzienne wybory – czy małe ekologiczne rzeczy mają jakieś znaczenie?

No właśnie… Niby wiemy, że  codzienne wybory każdego z nas składają się na coś dużo większego – jak te kropelki w oceanie. Ale rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana i niejednowymiarowa. I bardzo ciężko złapać dystanst, jakiś obiektywny osąd rzeczywistości, kiedy z jednej strony mamy wielkie korporacje, które na naszych oczach dewastują Ziemię, a z drugiej nas, zwykłe rodziny z dziećmi, które chcą zrobić coś dobrego w swoim najbliższym otoczeniu.

I kiedy mieszkaliśmy w PL, było to dużo łatwiejsze do wytłumaczenia. Dla naszych dzieci oczywiste było to, że segregujemy śmieci, nie używamy plastikowych słomek, baterie wyrzucamy do specjalnych pojemników, kiedy mamy wybór, to kupujemy na loklanym bazarku od znajomej pani rolniczki, robimy swoje lunchboxy a nie kupujemy gotowych produktów w plastiku, używamy wielorazówek, nie kupujemy butelkowanej wody, itd.

W Tajlandii, zwłaszcza na tajskich wyspach, natomiast rzeczywistość jest zupełnie inna. Nie ma segregacji śmieci, stare komputery stoją sobie gdzieś z tyły domu, co roku w niskim sezonie morze wyrzuca tony (tony!) śmieci na plaże. W miastach świadomość jest trochę inna, I mimo uczymy dzieci tych samych rzeczy, przekazujemy te same wartości, co w PL, to jednak mierzymy się z takim rozdźwiękiem, dysonansem.

Dzieci zaczynają nas pytać, dlaczego tutaj nie dba się o naturę, czy jeśli nikt tu nie dba o to, co go otacza, to czy my czy to, że my dbamy, cokolowiek zmieni? 

Czy warto dalej robić te nasze małe ekologiczne rzeczy? 

Trudne to bardzo. Dlatego do mojego podcastu Dobranocka dla rodzicow, zaprosiłam Kasię Wągrowską, ekspertkę od zero waste, założycielkę Klubu Zmieniaczy Świata, współzałożycielkę Po-dzielni – miejsca tworzonego w ekonomii współdzielenia. Kasia nie tylko mówi o ekologii i szkoli z niej, ale też podrzuca mnóstwo fajnych eko patentów ze swojego rodzinnego życia. Organizuje obozy dla kobiet Eko Bohaterki, prowadzi swój własny podcast Nasze Klimaty. Jednym słowem, nie ma chyba lepszej osoby,  z którą mogłabym porozmawiać o ogarniczaniu odpadów, świadomej konsumpcji i ekononomii współdzielenia.

Dlaczego warto robić małe ekologiczne rzeczy? Posłuchaj podcastu z Kasią Wągrowską, Ograniczam Się

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

Dobranocka dla rodziców – co to za podcast?

Dobranocka dla rodziców to podcast, w którym poruszam tam tematy związane z rodzicielstwem, aktywnym życiem z dziećmi i byciem blisko: blisko natury i blisko siebie nawzajem (zobaczcie naszą kampanię CHODŹ NA DWÓR!).

Wierzę, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość, a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie. 

Dlatego tak kocham o tym dzieciństwie rozmawiać, zadawać pytania i razem z moimi gośćmi i gościniami podcastowymi zastanawiać się nad tym, co w życiu naszych dzieci najważniejsze (powiem Wam w sekrecie, że relacje, czas, nasza uwaga, no i natura, wiadomo!).

Jeśli te wartości są Wam bliskie i mój podcast wnosi do Waszego życia coś dobrego, będzie mi suuupermiło, jeśli dołączycie do Patronów i Patronek Dobranocki serwisie Patronite ❥.

Zostań z nami na dłużej!

Related posts

Oddajmy naszym dzieciom dzieciństwo – rozmowa z Asią i Markiem z Figlisto

Survival jest także dla dziewczyn! Jak outdoor pomaga budować poczucie własnej wartości – rozmowa z Klaudią Jadwiszczyk, Dzika Droga

Nie musisz być ekspertem od przyrody, by zabierać dzieci w naturę – rozmowa z Anetą Chmielińską, Dzikoprzygody